شروین جزایری که بود؟...SOHEIL

ارسال توسط: Soheil تاریخ ارسال: ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ دسته بندی: ورزش و تندرستی نظرات: 1 بازدید: 1500

شروین جزایری که بود؟

 
درپای دیواره بند یخچال درمنطقه ی پس قلعه تهران ونزدیکی پناهگاه شیرپلا، جانپناهی وجود دارد به نام شروین ، راستی می دانید شروین که بود؟ وچرا این جانپناه به نام اونامگذاری شد؟
 
جانپناه شروین با وسعت 38 مترمربع با ابعاد 3×5/6 و ظرفیت خواب برای 35 نفربا مصالح سنگ و سیمان و آهک وسقف اول بلوک وسقف دوم آهنی واقع دربند یخچال درسال 52 توسط باشگاه کاوه ساخته شد تا یاد رشادت کوهنورد جوان زنده یاد شروین جزایری برای همیشه درتاریخ زنده بماند.
 
شروین جزایری متولد5 مرداد سال 1333 درتهران محله ی سید نصرالدین به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را درمدرسه ی بختیاری واقع درپشت خیابان دانشگاه به اتمام رسانید، پسری لاغر با قد180 سانتیمترکه دارای چشمانی نافذ بود. عاشق کوه بود،همیشه اوقات فراغتش را به ورزش کوهنوردی وسنگ نوردی می پرداخت از15 سالگی به کوه می رفت ، عضو رسمی باشگاه کاوه واقع درخیابان بهار بود که درحال حاضر فعالیتی ندارد. دوره های کوه پیمایی وسنگ نوردی را گذرانده بود. همنوردان او آقایان مهدی مینویی ، بیژن جوانفر، داود صانعی نژاد، جواد محسنی و کریم تاجدار بودند.
 
مصاحبه ی فصلنامه ی کوه با مادر شروین:
 
روزپنج شنبه 9 شهریورسال 1351 اینطورکه مادرشروین حکایت کرده وقتی ازاداره به منزل برمی گردد، شروین رادرحال دوختن پارگی کوله اش می بیند که قبلا"خودش باچرخ خیاطی قدیمی آن را دوخته بوده ، آماده ی رفتن به کوه بوده که مادر به او می گوید بازهم قصد رفتن به کوه رادارد؟ که در پاسخ می گوید این دفعه بار آخراست که به کوه می روم چون هفته ی دیگراسامی قبول شدگان کنکور را اعلام می کنند، یا باید دانشگاه بروم یا سربازی ودیگرفرصتی برای رفتن به کوه ندارم.
 
روز یاد شده روی دیواره  200 متری بند یخچال درحال سنگ نوردی بوده که حدود15 متر انتهای آن میخ ازشکاف درآمده وشروین این را اعلام می کند و بلافاصله پاندول می شود و بعد سقوط می کند. زمان سقوط با خودش سنگ هم می برد که این سنگ ها روی مخچه ی اواصابت می کنند. جواد محسنی وکریم تاجدارهم به پایین پرت می شوند. جوادمحسنی زمان سقوط،  سنگ به شکمش کشیده می شود و شکم او دچار پارگی می شود، آقای تاجدار نیز از ناحیه ی کمر به شدت آسیب می بیند. همگی به بیمارستان رضا پهلوی سابق (شهدای میدان تجریش) منتقل می شوند. که شروین جان می سپارد و آقای تاجدار از آن تاریخ به بعد کوهنوردی را به دلیل آسیب شدیدی که دیده بوده به کلی کنارمی گذارد.
 
درمراسم هفت شروین اسامی قبول شدگان کنکور اعلام و شروین درمدرسه ی عالی علوم بانکی قبول می شود، جواد محسنی دانشجوی دانشکده ی فنی دانشگاه تهران که بعد ازانقلاب شهید می شود. یک روز بعد ازمراسم چهلم شروین باشگاه کاوه مادر او را به پس قلعه دعوت می کند. بعد از دو راهی گذرمهدی ، جمعیتی تا بند یخچال ایستاده بودند وکیسه های شن وماسه رادست به دست می دادند. اومی گوید وقتی این همه شور و همبستگی را درمردم دیدم حس کردم شروینکنارماست وخودم هم به میان جمعیت برای کمک رفتم.
 
او به مادرش گفته بوده " من عاشق کوه هستم و آرزو دارم  در کوه بمیرم"
 
اوکه هنگام مرگ فقط ۱۸ سال داشت درقطعه 8 بهشت زهرا، ردیف 65، شماره 39 برای همیشه آرمیده است.
 
 
پی نوشت:
1)ارتفاع جانپناه شروین از سطح دریا 2750 متر است.
2)ارتفاع دیواره ی بند یخچال 200 متر می باشد.
3)جانپناه را بچه های دو گروه کاوه و آرش با هم ساختند.
 
4) بندیخچال منطقه ای است که دارای سنگهای طبیعی مناسب برای کسانی که صخره نوردی کارمی کنند می باشد . تعدادی از سنگهای این منطقه دارای اسم های خاص می باشد . سنگهای سلام  ، آلبرت ، پارس،مریم،کلاهک،چکمه،عقاب و ...
 
5)پاندول:وقتی صعود کننده صعودش تمام می شود یا نمی تواند صعودش را تمام کند ،به دلیل داشتن هارنس سقوط نمی کند.(هارنس یه کمربندیه که صعود کننده میپوشه و طنابش رو به اون وصل میکنه و وقتی از رو مسیر کنده شد انگار روی یه صندلی نشسته که به اون هارنس میگن) وقتی صعود کننده از روی مسیر کنده می شود چند متر به پایین می رود که این چند متر به انرژی کشسانی طناب مربوط می شود و به این پاندول شدن می گویند،  برای مبتدی ها خیلی ترسناک هست ولی کم کم عادت میکنند.

6)عکس شروین را نداشتم.
0
1محبوب ترین مقالات ورزش و تندرستی
بازدید: 1400
نظرات: 66
0
185
بازدید: 1567
نظرات: 52
0
182
بازدید: 1252
نظرات: 51
0
182