شادترين دوران زندگي!

ارسال توسط: 1 تاریخ ارسال: ۰۵ مهر ۱۳۹۰ دسته بندی: زندگی و خانواده»خانواده نظرات: 2 بازدید: 2342

همواره از دوران كودكي به عنوان بهترين و شادترين دوره ي زندگي انسان نام برده شده است. كودكي دنيائي از معصوميت و پاكي در كنار شادي و سبكبالي را در ذهن تداعي مي كند. بسياري از بزرگسالان در كشاكش سختي ها و مشكلات زندگي با ياد كردن از دوران خوش كودكي خود، دمي از غم زمانه فارغ مي شوند و بر بال خاطرات به دنيايي كوچ مي كنند كه در آن از فشار مسئوليت و مرارت خبري نيست. گويي داشتن يك كودكي شاد و آسوده، فرد را براي مواجهه با درگيريهاي آينده و مسئوليت هاي بزرگسالي تجهيز مي كند و به او جزيره اي امن از خاطرات دلنشين مي بخشد كه به گاه سختي در آن پناه جويد، خستگي را از خود دور كرده و با نيرويي مضاعف به جنگ سختي ها برود.
\n
\n
\nمسلماً آرزوي هر پدر و مادري فراهم كردن يك چنين كودكي اي براي فرزند دلبندشان خواهد بود. اما مسئله اينجاست كه شادي و نشاط آموختني نيست. شما مي توانيد به فرزند خود مهارتهاي زندگي، آشپزي، خواندن و نوشتن و حتي يك زبان خارجي را بياموزيد، ولي آموختن شاد بودن و خوشبخت بودن،امري است كه از توان شما خارج است. اكثر دانشمندان معتقدند ژنهايي كه فرزندان از والدين به ارث برده اند نقشي اساسي در توانايي فرد براي شاد بودن و احساس رضايت از زندگي دارد.
\n
\n
\nبا اين وجود نقش پدر و مادر در ميزان شادي و نشاط كودك چشمگير است.
\n
\n
\nشايد شما نتوانيد به فرزند خود ياد بدهيد كه خوشحال باشد ولي فراهم كردن امكانات و بستر مناسب براي خوشبختي و شاد زيستن فرزند، هديه اي است كه فقط شما مي توانيد به فرزندتان بدهيد.
\nدر اين مطلب ما راه هايي به شما پيشنهاد مي كنيم كه مي توانند شما را در فراهم كردن اين خوشبختي و نشاط براي فرزندتان ياري دهند.
\n
\n
\nكودك خود را همان گونه كه هست دوست بداريد
\nهمه ي متخصصان بر طبق نتايج مطالعات و يافته هاي خود متفق القولند كه اولين راز داشتن كودك شاد و سرزنده اين است كه او را همان طور كه هست بپذيريد و دوست بداريد. هنگامي كه فرزندان با دانستن عشق و علاقه ي والدين به خود بزرگ مي شوند مطمئن هستند كه خصوصيات و توانائيهاي شخصي آنان مانند ميزان ضريب هوشي عقايد و علاقه منديهاي شخصي آنان از سوي واليدن محترم شمرده شده و پذيرفته و تحسين مي شوند. اين آگاهي و اطمينان در آنها شادي عميقي را پديد مي آورد كه در تمام طول زندگي با ايشان خواهد ماند و سنگ بنايي براي موفقيتها و خوشبختي در زندگي آينده ي آنها خواهد بود.
\n
\n
\n«نمي توانم» را با «مي توانم »عوض كنيد
\nوقتي فرزندتان مي داند كه شما نسبت به او ايمان و اعتماد خدشه ناپذيري داريد، خود را قادر به انجام هر كاري خواهد ديد. آن چه مهم است ذهنيت فرزندتان در مورد عقيده ي شما نسبت به خودش است. فرزندتان شما را به عنوان الگو باور دارد بنابراين خود را از دريچه ي چشمان شما مي بيند و مي شناسد. پس نظر شما براي او بسيار تعيين كننده است. پدري تعريف مي كند وقتي پسر من در مدرسه راهنمايي درس مي خواند به فوتبال علاقمند شد. ولي مربي فوتبال مدرسه به او گفت كه در اين زمينه هيچ استعدادي ندارد. او با دلخوري موضوع را با من مطرح كرد به او گفتم: هرگز اجازه نده كسي روياها و هدفهايت را از تو بگيرد. و امروز پس از گذشت چندين سال از آن روز، پسر من يكي از بازيكنان مطرح و موفق در زمينه ي فوتبال حرفه اي است.
\n
\n
\nقانون گذاري منصفانه و بي طرف
\nبراي زندگي خود و فرزندانتان قوانين و حدود مناسب و منصفانه اي تعيين كرده و آنها را با جديت رعايت كنيد. اين قانون گذاري شايد در وهله ي اول براي فرزندانتان چندان دلچسب نباشد ولي در عمل به آنها احساسي از امنيت و آسايش خواهد داد. يك متخصص مي گويد: خود را مجسم كنيد كه در حال عبور از تنگه اي باريك مشرف به دره اي عميق هستيد. مسلماً خوشحال خواهيد شد اگر بر لبه پرتگاه نرده هاي محافظي نصب شده باشد كه شما را از سقوط به دره محافظت كند. با اين اطمينان، راحت تر و آسوده تر به راه خود ادامه خواهيد داد. براي اكثركودكان شادي ونشاط، از احساس امنيت و آسايش حاصل مي شود. وقتي كودكان متوجه شوند بايد رفتار خود را با حدود و ضوابط خاصي تطبيق داده و از قواعد خاصي پيروي كند، احساس امنيت و كاميابي بيشتري خواهند داشت.
\n
\n
\nنيمه ي پر ليوان را به فرزندتان نشان دهيد
\nهمواره به فرزند خود يادآوري كنيد كه هيچ مشكل و مسئله اي در دنيا وجود ندارد كه شما باهم از پس حل كردن آن برنيائيد.
\n
\n
\nبه فرزند خود بياموزيد كه مثبت انديش و خوش بين باشد و نااميدي و ياس را از خود براند. اين آموزش بسيار مهم و حياتي است. زيرا با آموختن مهارت مثبت انديشي در دوران كودكي، فرزندتان گام بزرگي به سوي دوران بزرگسالي شاد و پرنشاط در بر خواهد داشت.
\nانسانهاي منفي نگر و ناراضي اغلب درگير مسائل و خاطرات ناخوشايند و تلخ زندگي خود هستند و با فكر كردن و تجسم اين خاطرات امكان شاد زيستن را از خود مي گيرند. در حالي كه انسانهاي شاد و مثبت انديش با تمركز بر وقايع مثبت زندگي، راه خود را به سوي آينده اي روشن تر مي گشايند.
\n
\n
\nبراي فرزندتان گروه حمايتي تشكيل دهيد:
\n
\n
\nاين گروه علاوه بر پدر و مادر مي تواند افراد ديگري مانند معلم، مربي ورزش، معلم پرورشي يا مشاور مدرسه را نيز دربر بگيرد. كسانيكه به سرنوشت فرزند شما علاقمند و در آن دخيلند و كودك به آنها اعتماد دارد. گروه دوستان و همسالان نيز بخش بزرگي از دايره ي ارتباطي و حمايتي اطراف كودك را تشكيل مي دهند و معمولاً تاثير به سزايي بر كودك دارند پس مراقب باشيد آنها را ناديده نگرفته و در اين گروه جا بدهيد. بدين ترتيب مي توانيد فرزند خود را در ادامه و گسترش دوستي ها و روابط خود با همسالانشان ياري كنيد. يك روان شناس باليني بيمارستان كودكان در اين باره مي گويد: مهارت دوست يابي و حفظ روابط از مهارتهاي حياتي براي هر انسان است كه او را در ايجاد روابط عميق و پايدار در زندگي آينده ياري كرده از اين رو يكي از عوامل مهم و اساسي در احساس رضايت شخص از زندگي و شاد زيستن درآينده ي كودك است.
\n
\n
\nبرنامه ي ورزشي منظم:
\nكودكان عصر حاضر در مقايسه با نسل پيشين بيشتر در خطر اضافه وزن و چاقي قرار دارند كه مسلماً اين موضوع تاثير خوشايندي بر سلامت و رضايت آنها در زندگي آينده نخواهد داشت. كودكان چاق معمولاً احساس رضايت از خود ندارند و از كمبود اعتماد به نفس رنج مي برند و بيشتر از ساير كودكان مستعد ابتلا به افسردگي خواهند بود. به نظر يك متخصص امور تربيتي راه چاره اين است: ورزش منظم. وقتي كودك خوب و درست تغذيه شود و در عين حال فعاليت جسمي مناسبي داشته باشد، ميزان ترشح هورمون شادي بخش اندورفين در مغز بيشتر خواهد شد كه به احساس رضايت از خود و در نتيجه اعتماد به نفس در كودك منتهي مي شود. با اجتناب از غذاهاي آماده ي بيرون و در عوض مصرف ميوه و سبزيجات ميان وعده هاي سالم و طبخ غذاهاي خانگي به جاي فرآورده هاي آماده علاوه بر كنترل ميزان پروتئين لازم براي كودك مواد مغذي بيشتري به بدن او برسانيد.
\n
\n
\nكودك خود را به بازيهاي پرتحرك خارج از منزل ترغيب كنيد. بازي آزادانه و كودك مدار با گروه همسالان، فرزندتان را متناسب و در وزن معمول نگه مي دارد و در عين حال خلاقيت، استقلال و روابط اجتماعي را به او مي آموزد.
\n
\n
\nخاطرات شاد خود را ثبت كنيد.
\nبراي پرورش حس قدرشناسي و شكرگزاري در فرزندانمان و نيز براي ثبت و يادآوري خاطرات، جعبه ي يادگاري بسازيم. كودك مي تواند فهرستي از تمام چيزهاي خوبي كه خود به او داده و يا اتفاقات مثبت و شادي بخشي كه براي او مي افتد تهيه كرده و آن را در جعبه قرار دهد. عكس دوستان و خانواده، كارت پستال، يادگاري هاي كوچك دوستان و نزديكان و يا سوغاتيهاي يك سفر شاد همگي مي توانند در اين جعبه قرار گيرند و هنگامي كه كودكتان بيمار و يا افسرده است دنيايي از خاطرات خوش را براي او تداعي كرده و لبخند را به لبان او بياوريد.
\n
\n
\nلحظات طلايي ارتباط را دريابيد
\nبرنامه اي منظم تنظيم كنيد كه طي آن افراد خانواده بتوانند دوستانه در مورد مسائل خود صحبت كنند. طي اين جلسات مي توانيد به همراه فرزندتان فعاليتهاي هفتگي و ورزشي او را مرور كنيد تا در صورت لزوم بتوانيد با آگاهي از تمام مسائلش، او را در بهبود وضعيت خود ياري دهيد.
\n
\n
\nمي توانيد اين جلسات را در فضاي غير رسمي، و يا توام با فعاليتهاي خانوادگي مانند پيك نيك، دوچرخه سواري، پياه روي و يا حتي خريد منزل برگزار كنيد. پرداختن به فعاليت هاي مورد علاقه ي افراد خانواده، دخيل كردن كودك در امور جاري منزل شما را ياري مي دهد كه به فرزند خود نزديك تر شده، لحظات طلائي ارتباط را دريابيد.
\n
\n
\nنرمش در برابر طوفان
\nيكي از اجزاي جدائي ناپذير لازم براي دستيابي به شادي پايدار، انعطاف پذيري و تطبيق در مواجهه با مسائل و مشكلات است. همه ي ما داستان درخت بزرگ و فعال كوچك را در برابر طوفان مي دانيم. درخت تناور صدساله، به علت ايستادگي در برابر طوفان شكست، ولي نهال كوچك با نرمش وانعطاف پذيري خم شد وباقي ماند. بنابراين از برخورد فرزند خود با سختي ها و ناراحتي ها نگران نباشيد. برخورد و تجربه ي امروز او درمقابله با مسائل و درگيريها در عملكرد فرداي او در برابر مشكلات جدي تر تعيين كننده است و مي تواند به او كمك كند تا بهتر تصميم بگيرد.
\n
\n
\nسعي نكنيد كودك خود را از هر اتفاقي محافظت كرده و به اصطلاح او را لاي پر قو بزرگ كنيد. در عوض به او بياموزيد كه شناخت درستي از مسائل و مشكلات پيدا كرده و بتواند آنها را اصلاح كند.
\nاگر فرزندتان درگير يك نااميدي و افسردگي بزرگ شده است به او كمك كنيد تا از نظر روحي به شرايط عادي بازگردد. سپس او را تشويق كنيد با بيان احساسات خود، خود را سبك كند. همان طور كه پيش تر گفته شد فرزندان از والدين خود الگو مي گيرند پس به خاطر داشته باشيد كه خود نيز نمونه ي خيلي خوبي از نرمش و انعطاف پذيري در همه ي موارد از بي كار شدن گرفته تا ترافيك سنگين خيابان را به او نشان بدهيد.
\n
\n
\nشگفتي را از او نگيريد
\nهنگامي كه كودك در برابر چيزي بزرگ تر از خويش قرار مي گيرد، دچار شگفتي شده و ميل دارد تمام جزئيات را درباره آن بداند. با فرزند خود درباره ي ايمان شخصي تان به خدا و يا اعتقاد خانوادگي خود صحبت كنيد.
\n
\n
\nبه او ياد بدهيد كه دربر خورد با مقدسات و دين، نياز نيست فرد همه ي مطلب را درك كند مي تواند به سادگي از وجود آنها لذت برده و به آنها احترام بگذارد. قدم زدن در جنگل يا پارك، تماشاي آسمان شب، تماشاي زمين خيس و حتي كرمها پس از باران. همگي و همگي جلوه هاي زيبايي از طبيعت هستند كه مي توانند در عين زيبايي، توانايي پذيرش و لذت بردن را بدون درك جزئيات به فرزند شما بياموزند.با شركت كردن در اين فعاليتها و در عين حال شركت دادن فرزندتان در مسائل خود، روحيه ي كنجكاوي را در او تقويت كرده و در عين حال شاد بودن و لذت بردن از همه ي مسائل جزئي را به او بياموزيد 

0
0

ramin nemesis    ۰۵ مهر ۱۳۹۰
ممنونمحبوب ترین مقالات زندگی و خانواده»خانواده
بازدید: 5471
نظرات: 324
بازدید: 4389
نظرات: 214
0
219
بازدید: 2737
نظرات: 230
0
216
بازدید: 1501
نظرات: 78
0
201
بازدید: 3288
نظرات: 173
0
193
بازدید: 2576
نظرات: 156
بازدید: 2836
نظرات: 161
0
165
بازدید: 2436
نظرات: 149
0
165