ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

نگاهی بسیار کوتاه بر تائوئیسم

ارسال توسط: Ali تاریخ ارسال: ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ دسته بندی: اعتقادات و مذهب نظرات: 1 بازدید: 5959

«روزگاري در خواب ديدم که پروانه هستم و اين سو و آن سو پر مي کشم و از هر جهت پروانه ام. تنها از اوهام وجود پروانه اي خود آگاه بودم ، و از فرديت انساني خويش خبري نداشتم. ناگاه بيدار شدم ومجدا” خود را يافتم. اينک نمي دانم که آن زمان انسان بودم و در خواب خود را پروانه مي ديدم ، يا اين زمان پروانه هستم و در خواب خود را انسان مي بينم.»               «چوآنگ تزه»

حدود قرن 6 پيش از ميلاد زماني بود که مکتب اخلاقي تائوئيسم (Taoism) توسط لائوتسه در چين ظهور کرد.
تائو در لغت به معني بستر آب است. به صورتي که بستر آب هميشه ثابت است ولي آب درون آن جاري است. از همين رو آيين تائو را مي توان مسير زندگي دانست . همان گونه که بستر آب، آب را به طرف دريا رهنمون مي شود، آيين تائوئيسم نيز پيروان خود را به تائو مي رساند.
اما تائو چيست؟
در مکتب تائويسم، «تائو» غير قابل توصيف است.تائو در همه چيز وجود دارد ولي هيچ کدام از آنها نيست.
چيزي جز تائو وجود ندارد و باقي چيزها تجلي وجود تائو است. [اين قسمت بيان گر نگاه عارفانه ي تائويسم به دنيا است.]
نکته ي جالب  در مکتب تائويسم اينجاست که در اين آيين نيز همچون آيينهاي ديگر چيني از نوعي دوآليسم   [دوگانگي] برخوردار است و در عين حال به وحدت نيز معتقدند.

آنها معتقدند که وجود همه چيز در دنيا از دو منشاء  (يين-يانگ) به وجود آمده است. يين-يانگ دو نقطه ي متضاد هستند، مانند روز و شب، سياه و سفيد، مرد و زن و ... . ام مبداء اين يين-يانگ نيز فقط تائو است.
يعني خوب و بد، زشت و زيبا و ... نشاءت گرفته شده از تائو است.
همان طور که گفته شد ، اين آيين توسط لائوتسه تاسيس شده است، اما گسترش اين آيين توسط چوآنگ -تزه يکي از مريدان لائوتسه بوده است.
کتاب مذهبي تائويسم که توسط لائوتسه به نگارش در آمده است، «تائو تِه کينگ» است که شامل دو بخش «تائو» و «تِه» مي باشد. اين کتاب فقط شامل 5000 کلمه مي باشد وکوچک ترين و مشکل ترين کتاب مذهبي جهان به شمار مي آيد. [به دليل وجود کلمات و اصطلاحات عرفاني و مبهم.]
کتاب «تائوته کينگ» اساس مکتب تائو است ولي کتابي که چوآنگ تزه بعد از استاد خود به نگارش در آورد، کتاب مقدس تائويسم قرار گرفت.
تمدن چين هميشه تمدني بوده است که با طبيعت ارتباط نزديکي داشته است. و آيين تائو نيز نگرش خاصي نسبت به طبيعت دارد. آنچنان که مي گويند: «...زماني که چوآنگ تزه در آستانه ي مرگ قرار داشت ، شاگردانش براي تشيع جنازه او تدارک فراوان ديدند.
اما وي آنان را نهي کرده است :
آسمان و زمين کفن و تابوت منند، خورشيد و ماه و اختران چراغ هاي مدفن منند. و سراسر آفرينش مرا تا گور مشايعت مي کنند آيا با اين همه وسايل دفن من مهيا نيست؟ شاگردانش اعتراض کردند که اگر به  خاک سپرده نشود، مرغان لاشخور هوا ويرا خواهند خورد. چوآنگ با تبسم طنزآميز هميشگي خود پاسخ داد : روي زمين خوراک زغن ها خواهم بود و زير زمين خوراک آب دزدک ها و موران، چرا يکي را بي نصيب سازم و طعمه ي ديگر شوم.»
تائوئيسم اساسي ترين بينش و بزرگترين مذهب چين به شمار مي آيد و قبل از اينکه يک مذهب باشد يک فلسفه  متافيزيکي است.
قابل ذکر است که اين آيين بر تفکرات افراد بزرگي همچون ژان ژاک روسو، ولتر، پاسکال و ... تاثيرگذار بوده است.

0
0

Farnaaz    ۲۶ فروردین ۱۳۹۰
ممنون

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب
بازدید: 2190
نظرات: 28
0
23
بازدید: 2222
نظرات: 27
0
20
بازدید: 1469
نظرات: 21
0
19
بازدید: 1108
نظرات: 16
0
15
بازدید: 1133
نظرات: 8
0
12
بازدید: 1644
نظرات: 11
3
10
بازدید: 3064
نظرات: 11
0
10
بازدید: 1743
نظرات: 10
0
9
بازدید: 1669
نظرات: 11
0
8
بازدید: 637
نظرات: 4
0
6
بازدید: 657
نظرات: 3
0
6