ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

ضربان قلب مادر؛ موزیک متن دوران جنینی

ارسال توسط: علی رضا تاریخ ارسال: ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ دسته بندی: پزشکی و سلامت نظرات: 0 بازدید: 622

موسیقی از دیرباز به عنوان یک پدیده تاریخی در زندگی انسان ها حضور گوناگون و پررنگی داشته است. بشر اولیه به کمک حنجره و ابزاروآلات ابتدایی از سنگ و چوب، موسیقی اولیه را تولید کرده است...
\n
\nنقاشی روی دیوارها از دوران باستان موید این است که موسیقی پیشینه طولانی داشته و با آفرینش بشری همزمان بوده است. موسیقی در زندگی بشر همیشه جا داشته و متاثر از محیط پیرامون خود و بیان کننده اوضاع و احوال همان دوره است. در واقع مفاهیمی که کلام قادر به بیان آن نیست در قالب موسیقی گفته می شود و به یادگار می ماند، به همین خاطر موسیقی غم، شادی، ترس، دلهره و دیگر احوال آدمی را به گویاترین و قابل درک ترین زبان بیان می کند. موسیقی می تواند به عنوان آرام بخش و تسکین دهنده انسان مورد استفاده قرار گیرد. به همین جهت در قبایل بدوی برای بهبود حال بیماران از موزیک های پرجنب وجوش و پرتحرک و موسیقی تند بهره می بردند. در حال حاضر به نقش موسیقی در پرورش استعدادهای کودک و حتی رشد شخصیتی او پی برده اند. بنابراین برای آموزش نکات تربیتی از موسیقی استفاده می کنند. آیا می دانید که موسیقی چه اثری بر کودک شما و رشد و تکامل او دارد؟
\n
\nاثر موسیقی بر جنینساده ترین ابزار موسیقی که دارای ریتم است قلب انسان است که حرکت منظم و آهنگینی تولید می کند و شنیدن صدای ضربان قلب جنین درون شکم مادرش مبین زندگی تازه و نشانه ای دال بر وجود یک انسان است. مطالعه ها نشان می دهد، زدن سازی توسط مادر هنگام بارداری اثر مطلوبی در جنین به جا می گذارد و شنیدن صداهای دلنشین برای جنین خوشآیند است و به رشد بهتر او منجر می شود.
\n
\n
\n
\n● نوزاد و موسیقی
\n
\nنوزادان در روزهای اولیه زندگی خود نسبت به صداهای مختلف عکس العمل نشان می دهند. (رفلکس مورو) نوزاد صداها را می شنود و نسبت به صداهای مختلف واکنش های متفاوتی نشان می دهد. اغلب به صداهای ریز با فرکانس بالا واکنش بیشتری نشان می دهد. شاید دلیل آن حجم صوتی ایجاد شده و ظرافت اندام شنوایی نوزاد باشد که صداهای زیر را سریع و بهتر درک می کند. او صداهایی با شدت بالا و اصوات ناگهانی را دوست ندارد و این صداها باعث ترس و دلهره اش می شود. اغلب نوزادان نوای خوش، آهنگ های ملایم پیانو و فلوت را می شنوند و احساس آرامش می کنند. ساده ترین و زیباترین موسیقی برای شیرخواران، لالایی مادر است. اکثر نوزادان و کودکان با شنیدن لالایی مادر به خواب می روند و این عمل به صورت واکنش شرطی در او به یادگار می ماند. نوع این موسیقی لالایی در فرهنگ های مختلف متفاوت است اما همگی از احساس مادر به فرزند سرچشمه گرفته و سینه به سینه انتقال یافته است.
\n
\n
\n
\n● لالایی نوای خواب نوزادان
\n
\nلالایی در واقع آهنگ شاعرانه شفاهی سرزمین هاست چرا که هیچ مادری آنها را از روی نوشته نمی خواند. لالایی و زمزمه آن را تمام مادران می دانند و بدون اینکه از زمینه شعر و آهنگ خارج شوند آنها را به خوبی زمزمه می کنند. شاید بتوان گفت آنها طیف های رنگارنگ از آرزوها، گلایه ها و نیایش های معصومانه مادران هستند که سینه به سینه از نسل های پیشین تا امروز بیان شده است. رشته های نامریی از لب های مادر تا گوش کودک و تاثیر جادویی آن خواب ژرف و آرامی است که شیرخوار را فرا می گیرد. تنها زمزمه و لحن گیرای مادر است که کودک را می خواباند. لحن او چون جویباری در گوش های کوچک کودک طراوت و آرامش برای خواب می ریزند.
\n
\nلالالالا گلم باشی
\n
\nهمیشه در برم باشی
\n
\nلالالالا گل زردم
\n
\nنبینم داغ فرزندم
\n
\nخداوندا تو ستاری
\n
\nهمه خوابند تو بیداری
\n
\nبه حق خواب و بیداری
\n
\nعزیزم را نگهداری
\n
\nصدای زنگ دار و اسباب بازی های ریتمیک، نوزاد را تا مدتی به خود مشغول می کند و زمانی که نوزاد رنگ ها را به صورتی مبهم و سایه وار می بیند گوش او به خوبی قادر است واکنش سریعی در برابر صداها نشان دهد. در مراحل مختلف رشد یک کودک موسیقی به نوعی در شکل دهی شخصیت او اثر می گذارد. نخستین صداها به صورت گریه و خنده ظاهر می شود. همزمان با بزرگ تر شدن کودک او می تواند صداهایی شبیه به غان و غون به کمک حنجره خود بسازد. کم کم با پی بردن به وجود دست های خود به اشیای دور و برش ضربه وارد می کند و از به صدا درآوردن آنها احساس نشاط و شادمانی می کند. بدون شک تمام این علایم غریزی است و جلوگیری از این تظاهرات در آنها ایجاد کمبود می کند. زیرا عشق به موسیقی با ما انسان ها متولد می شود.
\n
\n
\n
\n● کودک و موسیقی
\n
\nدر سنین بالاتر، تقریبا همزمان با ۲ سالگی هنگامی که کودک قادر به تکلم و راه رفتن است، می آموزد چگونه آوازی را تقلید کند حتی اگر مفهوم آن را می فهمند به صورت تقلیدی می خواند. اگر شعری برایش بخوانید یا موسیقی را بشنود ادای آن را در می آورد. از آنجایی که موسیقی به عنوان پدیده اجتماعی و تربیتی در عصر حاضر شناخته شده از این رو، آشنایی و آموزش صحیح و به موقع می تواند نقش موثری در روحیه و شخصیت کودکان داشته باشد و کودکان همراه با فعالیت هایشان در زمینه نقاشی با زبان ورزش و به یادگیری موسیقی نیز آشنا شوند.
\n
\nموسیقی می تواند قدرت تخیل و تمرکز کودکان را پرورش دهد. به آنها نظم و تربیت آموزد و لذت اجرا و شنیدن یک موسیقی خوب را به آنها هدیه دهد. بهترین سال های آموزش موسیقی قبل از ۵ سالگی است. نکته مهم که باید در هر سنی روش مناسب و موردنیاز آن سن اتخاذ شود موسیقی دسته جمعی است که انگیزه و شوق یادگیری را در کودکان تقویت می کند چرا که حاصل شادی دسته جمعی است. هدف تمام روش های موسیقی تقویت درک، تخیل و شکوفایی استعدادهای نهفته در کودکان است. موسیقی را نباید فقط به عنوان کارهای فوق برنامه و غیرضروری تلقی کرد که هدفی جز سرگرمی ندارد. شما والدین و البته دست اندرکاران تعلیم و تربیت باید با جدیت و برنامه ریزی آن را در کنار دروس مدارس قرار دهید تا ببینید چطور موسیقی قسمتی از وجود کودکان را به خود اختصاص داده و آنها را در بسیاری از مشکل های روحی و عاطفی یاری می کند.
\n 

0
2

محبوب ترین مقالات پزشکی و سلامت