ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

تـغـذیـه مـدارس اصـلاح بـایـد گـردد

ارسال توسط: علی رضا تاریخ ارسال: ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ دسته بندی: ورزش و تندرستی نظرات: 5 بازدید: 559

آیا می دانید که کودک مدرسه ای شما امروز چه خورده است؟ آیا او صبح را با کاسه بزرگی از غلات شکری شروع کرده و سپس به مدرسه رفته است؟ بدون اینکه بدانید چه ناهاری در آنجا خورده است؟ شاید تولد یک همکلاسی بوده و در آنجا کیک خورده یا شاید معلم به عنوان جایزه تعدادی آبنبات به او داده است....
\n
\nبگذارید شما را با یک واقعیت روبه رو کنم! زمانی که فرزند شما راهی مدرسه می شود شما واقعا کنترل یا آگاهی چندانی روی تغذیه وی ندارید. در بسیاری از خانواده ها، صبحانه کودکان کاسه شیر و غلات است. اما از آنجا که فعلا چاقی کودکان بسیار جدی شده و همه را نگران کرده همه به فکر چاره افتاده اند. به عنوان نمونه ماه گذشته یکی از کارخانجات معروف تولید غلات صبحانه، اعلام کرد که میزان شکر را در بسیاری از محصولات خود که به طور عمده مخصوص کودکان است، کاهش می دهد و برای اینکه مصرف کنندگان چندان متوجه نشوند این کار را به تدریج انجام خواهد داد. چنین تغییر کوچکی، در ظاهر اثر چندانی روی کودکان نخواهد داشت اما در بلند مدت آثار مشخصی روی وزن و سلامتی آنها می گذارد.
\n
\nدر مورد تغذیه مدارس هم بحث های زیادی شده که چه کار می توان کرد که جلوی چاق شدن کودکان مدرسه ای را بگیریم. برای مبارزه با چاقی کودکان قانون جدیدی در آمریکا تصویب شده که طی آن نظارت بیشتر و بهتری روی غذاهای مدارس خواهد شد. در این قانون، راهکارهای مختلفی در رابطه با بهبود کیفیت و سلامت غذا ارائه شده و طی آن غذاهای پرچرب و شور محدود می شوند و بیشتر از میوه ها و سبزی ها استفاده خواهد شد. مجری این طرح گفته که ما تصمیم به بهبود کیفیت غذا در ناهار مدارس گرفته ایم. ما متوجه شده ایم که حدود یک سوم کودکان مدرسه ای اضافه وزن دارند. این کودکان بیش از نیمی از کالری های روزانه خود را در مدرسه می گیرند و می توان با کنترل آنچه که آنها در مدرسه می خورند، نظارت بهتری روی عادت های تغذیه ای شان داشت. استفاده از تغذیه سالم در مدارس، گام مهمی در سلامت کودکان است و با این کار، خطر بروز بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی، مانند دیابت، کاهش می یابد.
\n
\nراهکارهای جدید شامل موارد زیر است:
\n
\n▪ غذاهای مدارس، محدودیت های کالری خواهند داشت.
\n
\n▪ نمک در غذاهای مدارس، طی ۱۰ سال آینده به نصف خواهد رسید.
\n
\n▪ استفاده از چربی های ترانس در غذاهای مدارس ممنوع است.
\n
\n▪ میوه ها و سبزی های بیشتری در هر وعده غذایی وجود خواهد داشت.
\n
\n▪ حتی الامکان از شیرهای کم چرب استفاده می شود.
\n
\n▪ استفاده از غلات کامل بیشتر می شود.
\n
\n▪ صبحانه مدارس شامل غلات و پروتئین در کنار هم خواهد بود.
\n
\n▪ کنترل بیشتری روی خوراکی های موجود در دستگاه های فروش اتوماتیک اعمال خواهد شد.
\n
\n▪ همه شیر های طعم دار، بدون چربی خواهند بود.
\n
\nیکی دیگر از تغییرها، کنترل بیشتر روی مقدار نشاسته موجود در موادغذایی است. به عنوان نمونه از این پس، دیگر سیب زمینی سرخ شده جزو غذاهای هر روزه بوفه مدارس نخواهد بود و فقط هفته ای یک بار به دانش آموزان داده می شود.
\n
\n
\n
\n● عادت می کنیم
\n
\nقرار است که این تغییرها به تدریج در برنامه های غذایی مدارس به وجود بیایند. البته حتما اعتراض ها و مخالفت هایی خواهد شد اما باید بتوان عادت ها را تغییر داد. شاید مهم ترین کمک برای رسیدن به نتیجه مطلوب، صرف وقت، حوصله و هزینه باشد اما نتیجه آن پرورش نسل جدید سالم تر خواهد بود. چنین کاری به نفع جامعه خواهد بود چون اگر هر چه سریع تر با چاقی کودکان مبارزه نشود، تا سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۴۴ میلیارد دلار هزینه اضافی برای رفع مشکل های سلامتی ناشی از آن ایجاد می شود که ۲۱ درصد بیشتر از هزینه های فعلی است. این راهکارهای جدید در مدارس روی ۳۲ میلیون دانش آموز اثر خواهد داشت و می تواند تا حدی چاقی کودکان و نوجوانان را کنترل کند.
\n
\n
\n
\n● تغذیه رایگان در مدارس
\n
\nدر بعضی مناطق آمریکا، خانواده های کم درآمد تحت پوشش کمک های غذایی قرار می گیرند. یکی دیگر از کمک های دولت به این عده، تغذیه رایگان فرزندان آنها در مدارس است. البته همیشه در مورد کیفیت پایین این غذاها بحث شده است. چندی پیش روزنامه یو.اس.ای تودی تحقیقی انجام داد و ثابت کرد که برای تغذیه رایگان مدارس از گوشت های بی کیفیت استفاده می شود. یکی دیگر از اهداف برنامه جدید، بالا بردن کیفیت و استانداردهای تغذیه رایگان در مدارس است چون مشخص شده که فرزندان خانواده های کم درآمد، بیشتر از سایر دانش آموزان در معرض چاقی و خطرهای ناشی از آن هستند. به همین منظور لازم است که تغذیه این گروه جدی تر کنترل شود. از تاکتیک های روان شناسی هم برای انتخاب غذا توسط کودکان کمک گرفته می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که غذاخوری های مدارس را طوری ساماندهی کنند که در آنها، خوراکی های مفید و سالم تر بیشتر جلوی چشم قرار گیرند. آنها طی بررسی های خود متوجه شدند که اگر میوه، سبزی ها یا شیر ساده کم چرب را جلوی دید کودکان قرار دهند، احتمال انتخاب آنها توسط کودکان بیشتر خواهد شد و به همین ترتیب، شیرکاکائوی پرچرب، سیب زمینی سرخ شده و سایر خوراکی های شیرین یا پرچرب را در ردیف های عقب تر قرار دهند تا کودکان کمتر به طرف آنها جلب شوند.
\n
\n
\n
\n● ساندویچ های خانگی برمی گردند!
\n
\nتعداد زیادی از والدین به تازگی مصمم شده اند که خودشان غذاهای فرزندان مدرسه ای خود را تهیه کنند و قید غذاهای مدرسه را بزنند. آنها ترجیح می دهند که کودکشان یک ساندویچ خانگی یا میوه با خودش به مدرسه ببرد اما مشکل در اینجاست که بسیاری از غذاهای مدارس برای کودکان جذاب تر است. به عنوان نمونه تصور کنید که هم کلاسی او در حال خوردن پیتزا و نوشابه است و فرزند ما به ساندویچ پنیر خود زل زده است! بعد از اجرایی شدن این قانون، شاید والدین هم کمی با خیال راحت تر بتوانند به تغذیه های مدارس اعتماد کنند و فرزندان خود را به خوردن آنها تشویق کنند.
\n 

0
3

محبوب ترین مقالات ورزش و تندرستی
بازدید: 1529
نظرات: 66
0
185
بازدید: 1686
نظرات: 52
0
182
بازدید: 1393
نظرات: 51
0
182