ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

در آستانه پایان ماه صفر

ارسال توسط: پاسخگو دینی تاریخ ارسال: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»اعتقادی نظرات: 11 بازدید: 69
📢 در آستانه پایان ماه صفر ✏️


✏️ پرسش:
آیا پیامبر(ص) فرمودند هر کس بشارت پایان ماه صفر را بدهد بهشت بر او واجب می شود؟

🖌 پاسخ:
مرحوم شیخ عباس قمی می فرمایند این ماه معروف است به نحوست. مستند آنان حدیثی از پیامبر است که فرمودند:« من بشرنی بخروج آذار فله الجنه : هر کس به من بشارت دهد صفر تمام شده است بهشت می رود».
عده ای معتقد شدند آذار همان صفر است در حالی که آذار از ماههای رومی است و صفر از ماههای قمری است.

مرحوم شيخ صدوق در كتاب ارزشمند علل الشرايع اين حديث را به صورت حدیثی مسند از ابن عباس آورده است و آن عبارت از این است که پیامبر اکرم روزی در مسجد قبا در جمع عده زیادی از اصحابش فرموند: « اولین کسی که هم اکنون بر شما وارد می شود، مردی از اهل بهشت است. پس چند نفر که این مطلب را شنیدند از یک در مسجد خارج شدند تا از در دیگر وارد شوند و اول کسی باشند که مستحق بهشت گردند.
پیامبر که متوجه این موضوع شدند، به عده ای که در مسجد باقی مانده بودند، فرمودند: «هم اکنون عده زیادی از در مسجد وارد می شوند، تنها کسی که مرا به پایان ماه آذار خبر دهد، او اهل بهشت است. پس آن عده برگشته و وارد مسجد شدند در حالی که ابوذر در بین آنها بود.
پیامبر از آنان پرسید: « در کدام ماه از ماههای رومی قرارداریم؟ آن حضرت فقط پرسيدند در کدام ماه از ماههای رومی قرار داریم؟ تنها ابوذر گفت: یا رسول الله از ماه آذار خارج شده ایم. پیامبر فرمود: ابوذر، این را می دانستم ولیکن دوست داشتم اصحاب من مردی را که اهل بهشت است بشناسند.(۱)

صحبت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در این زمان در مورد تبیین صفات مومنین بود و برای آوردن شاهد با علم لدنی خود اشاره کردند که اولین کسی که از در مسجد وارد شود او چنین صفاتی را داشته و اهل بهشت خواهد بود؛ اما چون متوجه تحرکات عده ای از اصحاب شدند این مطلب را که «هرکس مرا به خروج ماه آذار خبر دهد او اهل بهشت است» شرطی برای معرفی چنین شخصی یادآور شدند.
لذا قول پیامبر (صلی الله علیه و آله) تنها در همان زمان و مکان به عنوان شرطی برای معرفی مرد بهشتی دارای مفهوم است و نه به معنای مطلق آن در همه زمانها و مکانها. در حالی که همین حدیث امروزه به غلط در بین برخی شیعیان اینگونه مطرح شده است که هرکس در پایان ماه صفر در هفت مسجد را بزند و به پیامبر پایان ماه صفر را خبر دهد او اهل بهشت خواهد بود؛ در حالی که چنین مطلبی اصلا صحیح نیست.

بنابراين اين روايت به هيچ وجه به نحوست ماه صفر و اينكه پيامبر(صلي الله عليه و آله) از اين ماه خوششان نمي آمده است، اشاره ندارد.

پی نوشت:
(۱). علل الشرايع،ج۱ص۱۷۶.

منبع:

http://www.soalcity.ir/node/3399

#زندگی_برنگ_خدا

https://eitaa.com/zendegybrangekhoda

0
8

مهر بانو    ۰۴ آبان ۱۳۹۹
202020

reihane    ۲۷ مهر ۱۳۹۹
٢٠

علی حیدری    ۲۷ مهر ۱۳۹۹
200

مینا اعلایی    ۲۶ مهر ۱۳۹۹
۲۰

rihane    ۲۶ مهر ۱۳۹۹
2020

پاسخگو دینی    ۲۶ مهر ۱۳۹۹
سلام علیکم. خواهش می کنم.

سما    ۲۶ مهر ۱۳۹۹
سلام بزرگوار ممنون ازمطالب خوبتون /بااجازه ازبرخی ازاونهادرسایتن qoranlog.ir استفاده کردم

20

محمد Abgine ابگینه    ۲۴ مهر ۱۳۹۹
۲۰

سما ص    ۲۴ مهر ۱۳۹۹
20

علیرضا هستم    ۲۴ مهر ۱۳۹۹
با سلام . 20 . ممنون

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»اعتقادی
بازدید: 6556
نظرات: 489
0
414
بازدید: 3082
نظرات: 299
0
267
بازدید: 5540
نظرات: 194
بازدید: 4028
نظرات: 263
بازدید: 3081
نظرات: 211
بازدید: 5899
نظرات: 170
بازدید: 2969
نظرات: 150
0
168
بازدید: 3117
نظرات: 158
0
167
بازدید: 2133
نظرات: 182
بازدید: 2480
نظرات: 138
0
153