ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

تست آنتی‌بادی (سرولوژی) کرونا چیست؟

ارسال توسط: ساسان تاریخ ارسال: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ دسته بندی: پزشکی و سلامت»بیماریها نظرات: 1 بازدید: 58

تست‌های سرولوژیک تست‌هایی هستند که در خون به دنبال آنتی‌بادی می‌گردند. این تست‌ها می‌توانند شامل چندین روش آزمایشگاهی باشند. انواع مختلفی از تست‌های آنتی‌بادی برای تشخیص بیماری‌های مختلف استفاده می‌شوند. به منظور غربالگری کرونا و بررسی احتمال ابتلا به کرونا، به تست هوشمند کرونا مراجعه کنید.

تست آنتی‌بادی یا سرولوژی، آزمایش خونی است که به دنبال نشانه‌هایی از عفونت قبلی کووید-19 می‌گردد. این تست، آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی در خون که با عفونت مبارزه می‌کنند، را شناسایی می‌کند. تست آنتی‌بادی آینده‌ی بسیار خوبی دارد زیرا به ما در درک فراگیری کووید-19 در جوامعمان کمک می‌کند. اما امید اصلی همه ما، ساخت واکسن کرونا و انتشار انبوه آن است.

اما نباید به تست آنتی‌بادی برای پیش‌بینی دقیق ایمنی فرد در برابر عفونت، اطمینان کرد. این به این معناست که حتی اگر نتیجه‌ی تست آنتی‌بادی شما مثبت باشد، شما به قطعیت نخواهید دانست که مجددا به کووید-19 مبتلا نخواهید شد. تا زمانی‌که پزشکان و دانشمندان این بیماری را بهتر بشناسند، همه باید به پیروی از توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه دهند.

آزمایش خون برای آنتی بادی کرونا

تفاوت بین تست آنتی‌بادی و تست تشخیص عفونتی (PCR) چیست؟

تست آنتی‌بادی، یک آزمایش خون است که به دنبال نشانه‌هایی از عفونت قبلی کووید-19 می‌گردد.

تست تشخیص عفونتی، به دنبال نشانه‌هایی از عفونت فعال و حاضر می‌گردد. کماکان، تست تشخیصی ارجح، تست سوآب نازوفارنژیال (از طریق بینی) است.

تست آنتی‌بادی چگونه عمل می‌کند؟

نمونه‌ی خونی که در یک ویال جمع‌آوری شده به آزمایشگاه فرستاده شده و در آن‌جا، تستی برای بررسی حضور آنتی‌بادی‌ها در سرم خونی انجام می‌شود. حضور آنتی‌بادی‌ها به این معناست که بدن یک پاسخ ایمنی برای مبارزه ویروس داشته است.

روش رایجی که در تست آنتی‌بادی استفاده می‌شود، ELISA (سنجش ایمنی آنزیمی) نامیده می‌شود. در حال حاضر، تست‌های آنتی‌بادی کووید-19 نتایج مثبت کاذب زیادی دارند. این به این معناست که حتی اگر تست نتیجه‌ی مثبت داشته باشد و نشان بدهد که فرد آنتی‌بادی‌های کووید-19 را دارد و از بیماری کروناویروس بهبود یافته‌است، ممکن است این نتیجه صحیح نباشد.

 

دریافت نتیجه‌ی تست آنتی‌بادی چه مدت طول می‌کشد؟

زمان مورد انتظار برای دریافت نتیجه، 24 تا 48 ساعت است.

اگر تست آنتی‌بادی من مثبت باشد و من آنتی‌بادی‌های کووید-19 را داشته باشم، آیا ایمن هستم؟

سریع‌ترین جواب این است که نمی‌دانیم.

در حال حاضر، دانشمندان ارتباط بین حضور آنتی‌بادی و ایمن شدن فرد را به طور کامل کشف نکرده‌اند. دانشمندان هنوز نمی‌دانند که اگر فردی قبلا به بیماری مبتلا شده باشد، می‌تواند مجددا توسط کووید-19 بیمار شود یا خیر و این ایمنی بالقوه چه مدت دوام می‌آورد.

با انجام تحقیقات بیشتر بر روی کروناویروس و کووید-19 و شناخت بیشتر پاسخ ایمنی به این بیماری، دانشمندان و پزشکان رابطه‌ی بین آنتی‌بادی‌ها و ایمن شدن فرد در برابر ابتلای مجدد را بهتر درک خواهند کرد.

من فکر می‌کنم که ممکن است در معرض کووید-19 قرار گرفته باشم. آیا می‌توانم تست آنتی‌بادی انجام دهم؟

شما باید با پزشک عمومی خود در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید و اگر باور دارید که در معرض کووید-19 قرار گرفته‌اید، به او بگویید. پزشک تصمیم می‌گیرد که طبق شرایط خاص شما، تست آنتی‌بادی برایتان مناسب است یا خیر.

لطفا توجه داشته باشید که شما در زمان انجام تست آنتی‌بادی باید بدون علامت باشید. برای به حداکثر رساندن احتمال دقیق بودن نتیجه، تست باید حداقل 28 روز بعد از شروع علائم انجام شود.

0
6

سما ص    ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
20

محبوب ترین مقالات پزشکی و سلامت»بیماریها
بازدید: 4104
نظرات: 163
بازدید: 4071
نظرات: 138
0
166
بازدید: 3600
نظرات: 170
بازدید: 3115
نظرات: 124
بازدید: 3133
نظرات: 111
0
138
بازدید: 3190
نظرات: 111
0
124