تاریخ

ارسال توسط: علی حیدری تاریخ ارسال: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ دسته بندی: تاریخ، فرهنگ و هنر»اشخاص نظرات: 1 بازدید: 52

با عرض سلام
آناني که به بيان شخصيت کوروش مي پردازند دو دسته‌اند:

برخي به اين جهت به اين امر مي پردازند که يکي از شخصيت هاي ملي خود را معرفي نمايند. اين امر پسنديده است، زيرا اين مساله خود نوع بازخواني و بازشناسي هويت ملي و فرهنگي است.

دسته دوم کساني هستند که جهت تقابل اسلام و ايران به معرفي شخصيت کوروش مي پردازند. اينان سعي مي‌کنند چنين وا نمود نمايند : اسلام به اهميت دادن به مليت وعرق ملي مخالف است، غافل از اين که بين آموزه‌هاي اسلام واهتمام به عرق‌ ملي تنافي نيست. آنچه که اسلام با آن مخالف است ،تبعيض نژادي و قومي است. از سوي ديگر اينان با طرح شخصيت کوروش در صدد اثبات برخورد تمدن اسلام و ايران هستند. تصور مي‌کنند که اسلام تمدن اين کشور را از بين برده است، مثلا اسلام تمدن‌هايي را که کوروش در ايران ايجاد کرد، با آن مقابله نمود ، وحال اينکه اسلام نه تنها با تمدن ايران برخورد نکرد، بلکه موجب شکوفايي تمدن اين کشور شد . به تمدن ايران سمت و سو داد. امروزه در جهان تمدن ايران را به عنوان تمدن اسلامي مي‌شناسند که نشان از ميزان تاثيرگذاري تمدن اسلامي بر تمدن ايران دارد. البته تمدن ايران نيز به تمدن اسلام خدمت کرد . در حقيقت تمدن ايران پل ارتباط گسترش تمدن اسلام در جهان گرديد.
بر اين اساس هم اسلام براي ايران خدمت کرد و هم ايران براي اسلام، از اين رو استاد شهيد مطهري کتاب گرانسنگ خدمات متقابل اسلام و ايران را سامان داد تا اثبات کند بين ايرانيت و اسلاميت نه تنها تضاد نيست، بلکه اين دو به يکديگر خدمت کرده‌اند.
البته در این زمینه نباید از توطئه ها و شیطنت های دشمنان قسم خورده اسلام بخصوص یهودیان غافل شد چرا که به فرموده خداوند متعال در قرآن کریم بدترین دشمن مسلمانان،یهودیان هستند.« لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِينَ آمَنُوا الْيهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا ...» : بطور مسلم، دشمنترين مردم نسبت به مؤمنان را، يهود و مشرکان خواهي يافت؛...(سوره مائده،آیه 82).

البته بررسی نقش و میزان تأثیرگذاری هر یک از این عوامل سه گانه نیازمند تحقیق و بررسی مفصل و می باشد که نیازمند صرف وقت زیاد می باشد.

دشمنان دین برای اینکه بتوانند توجه به دین را در بین مسلمانان کمرنگ کنند،دست به هر کاری می زنند،تمام تلاش آنها در این مبارزه روی این موضوع متمرکز شده است که با روش های مختلف هویت اسلامی وسلمانان را تضعیف کنند،یکی از ساده ترین راهها مطرح کردن اشخاص مشهور و معروف غیر دینی در بین مسلمین و تشویق و ترغیب مسلمانان به تغییر نام فرزندان از نامهای اسلامی به نامهای باستانی و غیر دینی است.

یکی دیگر از اقدامات آنها این بوده است که در برخی از کشورهای اسلامی مانند ترکیه گفتند که این خط عربی مشکل آفرین است و خط لاتین را انتخاب کنید. هدف آنها این بود که ترکیه را از منابع اسلام که با زبان و خط عربی نوشته شده جدا کنند که دیگر جوانان نتوانند قرآن و روایات و تاریخ و منابع اسلامی را بخوانند. این سیاست را در ترکیه به کار بردند و موثر واقع شده ولی مسلمانان ترکیه متوجه شدند و کتاب های عربی را به زبان لاتین ترجمه کردند.
در ایران نیز قلم زنان مزدور آن زمان فریاد بلند کردند که خط فارسی دست و پاگیر است و به لاتین تبدیل شود، ولی این سیاست در ایران نگرفت .

از جمله توطئه های آنها در این راه این بود که تاریخ شمسی و هجری زیبنده شما نیست، شما باید تاریخ شاهنشاهی و کورش کبیر را احیا کنید. این مسئله را در مجلس تصویب کردند تا ما را به نام کورش که برای او احترام قائل هستیم از اسلام جدا کنند و تاریخ ما را جدا کنند که ماه محرم و رمضان نقشی نداشته باشد اما امام راحل(ره) در مقابل این توطئه جانانه ایستاد و ثابت کرد که هدف اینها احترام به ایران و نیاکان و کورش کبیر نیست بلکه می خواهند ما را از جامعه اسلامی جدا کنند.

این اقدامات که در ظاهر موضوع مهمی به نظر نمی رسد ولی نشان دهنده سیاست گام به گام دشمنان برای مبارزه با گسترش دین و گرایش به دین در بین ملل مختلف می باشد.
آنچه از بررسی این روند در طول تاریخ استفاده می شود این است که هدف اصلی از طرح اینگونه مسائل تضعیف دین و شخصیت های دینی است.

1
1

reihane    ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
20

محبوب ترین مقالات تاریخ، فرهنگ و هنر»اشخاص
بازدید: 4085
نظرات: 121
بازدید: 2301
نظرات: 134
0
119
بازدید: 1501
نظرات: 109
0
115
بازدید: 2028
نظرات: 84
0
92
بازدید: 2047
نظرات: 88
0
91
بازدید: 3865
نظرات: 72
0
87
بازدید: 2503
نظرات: 94
2
86
بازدید: 1025
نظرات: 79
0
76
بازدید: 1825
نظرات: 68
0
72