آثار و فواید سختی ها و مشکلات

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»اعتقادی نظرات: 4 بازدید: 92
آثار و فواید سختی ها و مشکلات


آدمی در گذر عمر و گذار از این دنیای خاکی، ممکن است دچار رنج‌ها و مصائب گوناگونی شود، مهم این‌ است که چگونه و از چه دریچه‌ای به محنت و مصیبت نگاه کند.
از این رو نباید غفلت ورزید که مصائب و سختی‌ها وقتی نعمت هستند که انسان از آن‌ها بهره‌برداری کند و با صبر و استقامت و تلاش و مواجهه با دشواری‌ها نفس و روح خویش را کمال بخشد. اما اگر انسان در برابر سختی‌ها سر تعظیم فرود آورد و تسلیم شود، ناله و شکوه سردهد، در این‌صورت بلا برای او واقعاً بلاست.

الف. هشدار
قرآن مجید درباره اثر هشدار دهندگی برخی بلاها چنین می فرماید: «وَلَنُذِیقَنَّهُمْ مِنَ الْعَذَابِ الْأَدْنَی دُونَ الْعَذَابِ الْأَکْبَرِ لَعَلَّهُمْ یرْجِعُونَ»؛[سجده / 21.]
«به آنان از عذاب نزدیک (عذاب این دنیا) پیش از عذاب بزرگ (آخرت) می چشانیم، شاید باز گردند!».

ب: بالا بردن اجر و پاداش معنوي
گاهي گرفتاريها به خاطر آنست كه خداوند انسان‌‌هاي مؤمن را گرفتار مي‌‌سازد تا او صبر بر بلاها كند و درجات معنوي او را بالا ببرد.
خداوند متعال در رابطه با رسیدن حضرت ابراهیم(علیه السلام) می فرماید:« وَ إِذِ ابْتَلی إِبراهیمَ ربُّه بِکلماتٍ فأتمهنّ قالَ إِنّی جاعِلُک لِلنّاسِ إِماماً : هنگامی که خداوند، ابراهیم(ع) را با وسایل گوناگونی آزمود [و او به خوبی از عهده آزمون برآمد]؛ خداوند به او فرمود: من تو را امام مردم قرار دادم. (بقره: ۱۲۴)

ج. جبران
جبران خطاها و گناهان انسان مؤمن، حکمتی دیگر بر بلاهایی است که بر او وارد می شود.
رسول مکرم اسلام(ص) با بیان این نکته که؛ برخی گناهان جز به وسیلة بلا و سختی جبران نمی شود، می فرماید: «إِذَا کَثُرَتْ ذُنُوبُ الْمُؤْمِنِ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ مِنَ الْعَمَلِ مَا یُکَفِّرُهَا ابْتَلَاهُ اللَّهُ بِالْحُزْنِ لِیُکَفِّرَهَا بِهِ عَنْهُ؛[بحار الانوار، محمد باقر مجلسی، ج7، ص157.]
هر گاه گناهان مومن زیاد گردند، و عمل [نیکی] نداشته باشد که کفاره آنها باشد، خداوند او را گرفتار پریشانی و اندوه می کند تا کفاره گناهان او باشد».

د. شکوفایی و تکامل
شکوفا شدن استعدادهای نهفته انسانی یکی دیگر از آثار و حکمتهای مصایب است؛ استعدادهایی که در آرامش و آسایش شناخته نمی شوند. چنانکه امام علی(ع) می فرماید:«وَ فِی تَقَلُّبِ الْأَحْوَالِ عُلِمَ جَوَاهِرُ الرِّجَال؛[ کافی، شیخ کلینی، ج 8، ص23.] در دگرگونی احوال گوهر مردان معلوم شود».
- شکوفایی استعدادهای جوانان ایران عزیزمان در عرصه های مختلف،در اثر مبتلا شدن به مصیبت تحریم های ظالمانه کشورهای غربی و مستکبران عالم بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران،نمونه ای از حکمتها و آثار صبر و استقامت در مقابل مشکلات و سختی هاست.🔵ارسال سوالات از طریق رباتهای مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

🌑 ربات پیام رسان بله
https://ble.ir/pasokhgoo_ir_bot

🔴 ربات پیام رسان گپ:
https://gap.im/pasokhgoo_ir_bot
0
2

رها    ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
۲۰

سما ص    ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
20

سوين    ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
20

rihane    ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
مرسی.جالب بود.2020

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»اعتقادی
بازدید: 6398
نظرات: 489
0
414
بازدید: 2938
نظرات: 299
0
267
بازدید: 5399
نظرات: 194
بازدید: 3871
نظرات: 263
بازدید: 2938
نظرات: 211
بازدید: 5694
نظرات: 170
بازدید: 2784
نظرات: 150
0
168
بازدید: 2951
نظرات: 158
0
167
بازدید: 1991
نظرات: 182
بازدید: 2292
نظرات: 138
0
153