ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

مرشد چلویی کیست و چرا بهترین کاسب قرن است

ارسال توسط: شبکه تهران تاریخ ارسال: ۱۱ دی ۱۳۹۸ دسته بندی: اجتماعی نظرات: 7 بازدید: 234

مرشد چلویی کیست و چرا بهترین کاسب قرن است ؟

http://cdn-tehran.wisgoon.com/dlir-s3/1053500x410_1517990574501474.jpg

سایت بدون-«نسیه و وجه دستی داده می شود حتی به جنابعالی» این جمله روی دیوار نقش بسته بود ، جمله ای می تواند معرف انسانی ترین کسب و کار دنیا باشد، روز 25 شهریور سالروز درگذشت بهترین کاسب قرن است ، مردی که تعریف جدیدی از کسب و کار و تجارت داشت ، او که حکایت هایش می تواند ماندنی ترین حکایت ها لقب بگیرد؛ مرشد چلویی !

 

خیلی وقت‌ها برای پیدا کردن روش‌های حفظ و وفادارسازي مشتري، کتاب‌های متخصصین غربی را زیر و رو می‌کنیم، غافل از این که در نسل کاسبان قدیمی کشور خودمان، الگوهایی کامل از مشتری مداری به چشم می‌خورد. یکی از مشهورترین آنان، حاج میرزا احمد عابد نهاوندی معروف به «مرشد چلویی» است.

در بازار آهنگرهای تهران، هیچ کاسبی نیست که کلامی در رد وسعت بخشندگی آن پیرمرد قد بلند، لاغر اندام، نحیف و محاسن سپید سخن بگوید.جلوی چلوکبابی صف طویلی بود که از آن یکی صف متمایز بود؛ صف کوتاه‌تر صف مستمندان و فقیرانی بود که غذای رایگان و خرجی می‌گرفتند و صف طولانی صف خرید غذا بود که شاید هم به نیت کمک و سیر کردن آن صف دیگر تشکیل شده بود. این وضعیت هر روز چلوکبایی حاج میرزا احمد عابد نهاوندی معروف به «مرشد چلویی» و متخلص به (ساعی) بود

 

مرحوم حاج مرشد ابتدا در شميران به اتفاق مرحوم آقا مصطفي چلويي و آقاي جدا مغازه چلوكبابي داشتند. بعدها اين سه نفر از مسجد هم جدا شدند. مرحوم آقا مصطفي، در بازار نرسيده به مسجد جامع تهران در يك زيرزمين بزرگ مشغول به كار شد. مرحوم حاج مرشد هم در ضلع شرقي مسجد جامع بازار تهران كه بازار نجارها بود، مغازه اي خريد و سالهاي متمادي در اين مغازه به كار چلويي اشتغال داشت و تا زمان حيات نيز در همين مغازه ماند.روي ديوارهاي داخل سالن، عكسهايي به شكل مينياتور قديمي، كه داخل قاب آويزان بود و در آن صحنه هاي مصيبت ومشقت اهل جهنم را نقاشي كرده بودند و شياطيني كه آنها را شلاق مي زدند، به چشم مي خورد. دو تابلوي ديگري روي ديوار داخل سالن وجود داشت كه دو نيم بيت شعر به طور جداگانه به خط نستعليق روي آن نوشته شده بود. آن دو نيم بيت كه جمعاً يك بيت شعر بود، بيت ذيل بود:

«ساعتي در خود نگر تا كيستي؟ از كجايي، وزچه جايي، چيستي؟»

مرشد هر روز صبح با آب گردان مسی خالی غذایی که شب گذشته به منزل آورده بود، از منزل خود بیرون می آمد و به طرف بازار – پله های نوروزخان-  به راه  می افتاد.در ضلع شرقی مسجد جامع بازار تهران غذا فروشی داشت.صاحبان مغازه های اطراف و داخل بازار، چون حاج مرشد را می شناختند، به او سلام می کردند. مرشد پاسخ سلام آنها را می داد و گاهی می گفت: «سلام بابا، باصفا باشی».

اویی که خود شخصاً داخل سالن سر هر میز می آمد و مشتریها را می دید و احوال پرسی می کرد، گاهی لطیفه ای می گفت که مشتریان تبسم می کردند و مقداری روغن از داخل بادیه برمی داشت و روی ظرف غذای مشتری می ریخت.

مرحوم مرشد در جلوی آشپزخانه ای که ایستاده بود، گفته بود کسانی که می خواهند غذا بیرون ببرند، هدایت کنید تا از نزد او بگذرند چون بیشتر کسانی که غذا بیرون می بردند، بچه ها و نوجوانانی بودند که برای کارفرمایان وصاحبان مغازه های بازار غذا می گرفتند و می بردند و خودشان از آن غذا محروم بودند. مرحوم مرشد کودکی که با ظرف غذا در دست، نزد او می آمد قدر پلوی زعفرانی روی بادیه او می ریخت و ظرف را کامل می کرد و بعد تکه کباب یا لقمه گوشت یا اگر تمام شده بود، ته دیگی زعفرانی داخل روغن می کرد و دهان آن پسربچه یا نوجوان می گذاشت.

اودر بازار تهران جنب مسجد جامع برای عموم، سخنرانی‌های هفتگی برپا می‌داشت. چون با مردم با زبان شعر و پند و اندرز برخورد می‌کرد به حاج مرشد معروف بود. یکی از مطالب بسیار مهمی که جناب مرشد در مورد آن صحبت می‌کند «اسرار و رموز عشق واقعی» است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن مجله-تهران-Scan10018-1024x699.jpg است

به نظر جناب مرشد «عشق واقعی» چند شرط و نشانه دارد:

 

1 – عشق باید توأم با علم باشد. یعنی: عاشق بداند که معشوق او شایسته این عشق است و حقیقت عظمت او ایجاب می‌کند که عاشق او باشد.

 

2 – عشق باید توأم با عقل باشد. یعنی: عقل تایید کند که معشوق او شایسته این عشق است و حقیقت عظمت او ایجاب می‌کند که عاشق او باشد.

 

2 – عشق باید توأم با عقل باشد. یعنی: عقل تایید کند که معشوق دارای چنان درجه‌ای از علو است که عقل سلیم، عشق او را تایید می‌کند.

 

3 – برای هدایت عشق، نور لازم است. یعنی: عقل می‌گوید: انسان باید با نور حرکت کند تا به معشوق برسد و عقل، هدایت کننده عشق است.

 

4 – عشق واقعی یک معیار دارد. معیار عشق کرم است.

 

 

 

تنها نسخه دیوان اشعار عرفانی حاج مرشد که به ساعی تخلص می کرد،در زمان خود در آتش سوزی مغازه‌اش سوخت، از این رو پس از تدوین اشعار بجامانده به دیوان سوخته مشهور شد .

از اشعار او:

کو آن کسی که کار برای خدا کند؟   بر جای بی‌وفایی مردم وفا کند
هرچند خلق سنگ ملامت بر او زنند   بر جای سنگ نیمه شبها دعا کند

 

مزار مرحوم حاج مرشد، درجنب ابن بابویه تهران داخل مسجد ماشاء الله قرار دارد، در ضلع شمالی مسجد که بالای سنگ قبر آن مرحوم است یک بیت شعر از اشعار وی روی سنگ عمودی بالای قبر نوشته شده است و آن بیت این است:

همچو ساعی از دو عالم در گذر           تا شوی از آفرینش با خبر

0
8


پربیننده ترین ویدئوها اجتماعی
03:52
۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | 0 نظر | 71 مشاهده
reihane    ۱۳ دی ۱۳۹۸
20

سما ص    ۱۱ دی ۱۳۹۸
20

keyvankhan    ۱۱ دی ۱۳۹۸
20

Nazanin.A    ۱۱ دی ۱۳۹۸
20/20

شمیم    ۱۱ دی ۱۳۹۸
▂ ▄ ▆💙like💙▅ ▄ ▂

...    ۱۱ دی ۱۳۹۸
20

محبوب ترین مقالات اجتماعی
بازدید: 2770
نظرات: 116
0
262
بازدید: 4273
نظرات: 84
0
224
بازدید: 2191
نظرات: 64
0
211