حفاظت از ریه‌ها در برابر هوای آلوده توسط آسپرین

ارسال توسط: ساسان تاریخ ارسال: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ دسته بندی: پزشکی و سلامت»بیماریها نظرات: 1 بازدید: 8

حفاظت از ریه‌ها در برابر هوای آلوده توسط آسپرین

آسپرین,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
محققان آمریکایی در بررسی تازه خود متوجه شدند که آسپرین میتواند از ریه ها دربرابر آلودگی هوا مراقبت کند.

 به گزارش ايسنا به نقل از گیزمودو، پژوهش جدید" دانشگاه کلمبیا" (Columbia University) نشان ميدهد که آسپرین میتواند کاربردهایی بالاتر از تسکین سردرد داشته باشد. یافته های پژوهش، حاکی از این هستند که آسپرین میتواند از ریه ها دربرابر آلودگی هوا حفظ کند.

 

آلودگی هوا میتواند از راه‌های مختلفی هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت به بدن آسیب برساند. یکی از این راهها ، آسیب رساندن به سلول های ریه و ملتهب کردن آن ها است؛ در نتيجه احتمالا آسپرین و ديگر" داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی"( NSAIDs) بتوانند در چنين شرایطی، اثر محافظتی داشته باشند.

 

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، از پرکاربردترین داروهای پزشکي هستند که براي کاهش التهاب، درد و تب مورد استفاده قرار می گیرند. دوز بالای این داروها میتواند اثرات ضدالتهابی داشته باشد. ناپروکسن، آسپرین و ایبوپروفن از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به شمار میروند.

 

پژوهش دیگری هم نشان ميدهد که استفاده روزانه از آسپرین میتواند به کاهش و تسکین" بیماري مزمن انسدادی ریه"( COPD) منجر شود. بیماري مزمن انسدادی ریه، نوعی بیماري ریوی است که در اثر التهاب مزمن به وجود می آید . عامل اصلی پیدایش این بیماري، وجود آلاینده هایی مثل دود تنباکو است.

 

محققان براي جواب به این سؤال که آیا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی میتوانند اثرها آلودگی هوا را بر ریه ها کاهش دهند، داده های مربوط به پژوهشی که روی کهنه سربازان در حال انجام گرفتن بود، مورد بررسی قرار دادند. آن ها با کمک این پژوهش توانستند ریه داوطلبانی که در یک ماه گذشته، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کرده بودند، با افردی که در معرض آلودگی هوا نبودند، قیاس کنند. محققان، داده های گرداوری شده بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ را بررسی کردند. این اطلاعات ، مربوط به ۱۰۰۰ داوطلب با متوسط سنی ۷۲ بود.

 

همان گونه که انتظار می رفت، ریه داوطلبانی که در معرض ميزان بالاتری از آلودگی هوا قرار گرفته بودند، عملکرد ضعيف تری داشت ولی عملکرد ریه کسانی که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده نموده بودند، به میزان ریه داوطلبان گروه اول ضعيف نبود. محققان به این نتيجه رسیدند که ریه داوطلبان گروه دوم، تقریباً نیمی از تأثير آلودگی هوا را قبول کرده بود . این اثر محافظتی، به سن داوطلبان، سابقه آن ها در استفاده سیگار و همچنين شاخص توده بدنی بستگی دارد.

 

" ژو گائو"( Xu Gao)، دانشمند دانشگاه کلمبیا و نویسنده ارشد این پژوهش خاطرنشان کرد:یافته های ما نشان می‌دهند که آسپرین و ديگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی میتوانند از ریه ها دربرابر آلودگی هوا مراقبت کنند. با وجود تائید این نتیجه، هنوز هم دوری از فضاهایی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، سفارش ميشود برای این که آلودگی هوا میتواند عاملی براي پیدایش بیماري های جدّي از جمله سرطان و بیماري های قلبی- عروقی باشد.

 

به رغم وجود نتیجه حاصل شده ، چنين پژوهش هایی بخاطر داشتن بعضی محدودیت ها، نمی توانند ایده گائو و گروهش را تائید کنند. به عنوان مثال ، ميزان دوز آسپرین و زمان بندی استفاده آن، بطور جامع معلوم نیست. از طرف ديگر، بیماران این پژوهش صرفا آسپرین استفاده نموده اند و ديگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مورد استفاده آن ها نبوده است؛ در نتيجه مقیاس نمونه های این ازمایش، بسیار کوچک است.

 

محققان تصمیم دارند براي تائید جامع نتیجه این آزمایش، آنرا در مقیاس بزرگ تر انجام دهند.

 

این پژوهش، در مجله" American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" به چاپ رسید.

0
3

Amenah    ۱۵ مهر ۱۳۹۸
20 بیستمحبوب ترین مقالات پزشکی و سلامت»بیماریها