خودسانسوری یا دورویی...

ارسال توسط: انا تاریخ ارسال: ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ دسته بندی: اجتماعی نظرات: 19 بازدید: 65

تاکی میتوان خود را فریب داد ، تظاهر به رفتار و گفتاری غیر انچه واقعا هست بخاطر خوش ایندی  دیگران  !! 

 

 

طبق نظر علما  زمانی که فردی نتواند در شرایط فردی و اجتماعی و سازمانی "خود واقعی" خویش را بروز دهد، مجبور به خودسانسوری می شود. لذا عدم بروز خود واقعی، فرد را به "دو رویی"  می کشاند. 

همین علما بنظرشون  بخشی از معضل دورویی را ناشی از بار فرهنگی جامعه و بخشی را نیز نشأت گرفته از خط قرمزهای موجود در جامعه می داند. بعبارتی جوامعی که به سمت خودسانسوری نمی روند آبدیده شده اند و این آبدیدگی به جهت تحولات فرهنگی آن جامعه است که چهارچوب هایش برای همگان شفاف است.

 

راستی چرا بیشترمون  به «دورویی» متوسل می شویم؟ شاید بتوان گفت این گرایش ، ریشه های اقتصادی دارد یعنی وقتی نمی توانیم با دیگران در یک سطح قرار بگیریم؛ دورویی ایجاد می شود، اما فقط این نیست ، خیلی وقتها ربطی به اقتصاد ندارد 

 

 


رفتارهای ریاکارانه و دورویی تأثیر منفی بر افراد و به تبع بر جامعه دارد. دورویی موجب تزلزل در نظام خانوادگی می شود. دورویی و دروغگویی با هم در تعامل هستند و افراد دروغگو، دورو نیز هستند.


گابریل گارسیا نظریه پردازی است که چهار مورد را در نظام خانوادگی باعث

سازگاری می داند. اولین مورد صداقت و پایبندی به ارزش ها است؛ به این

معنا که همسران نباید به یکدیگر دروغ بگویند و یا مخفی کاری کنند. دومین

مورد آن است که بدون غرض ورزی با یکدیگر صحبت کنند؛ یعنی در شنیدن

و بیان موضوع غرضی نداشته باشند و مورد سوم آنکه افراد به دنبال هر

آنچه که بلد نیستند باشند. چهارمین مورد هم صبر است که به قول حافظ

«مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش».


به گفته  علما  اگر  افراد بیاموزند که ازدواج فتح قله است، آنگاه می دانند که باید برای رسیدن به نوک قله، صبر و تلاش داشته باشند.آنها  تنها راهکار مقابله با دورویی، دورنگی، دورفتاری و دروغگویی را، آموزش می داند. آنگاه که هر فرد بداند با مخاطب خود به چه شیوه ای رفتار کند که او را وادار به پنهان کاری و به تبع آن دروغگویی نکند؛  او بازی را برده است.

در پیدایش خودسانسوری، افزون بر موارد دیگر، دست کم عوامل زیر شامل است:

-          ترس؛....ترس ازاینکه دیگران (به ترتیب اولویت خانواده و فامیل ودوستان و نهایت  غریبه ها ) فکر کنن ما در انتخابمان شکست خوردیم و انها از این شکست ناراحت یا شاد شوند ، انهایی که ناراحت میشوند عزیزان ما هستند و نمی خواهیم باعث ناراحتیشان شویم و دیگران هم دشمنان ما هستن که نمخواهیم شاد شوند!!!!

-          توجه به علایق و سلیقه های ؛ سلیقه و علایق ما ممکن است متفاوت باشد و با پنهان کاری میخواهیم نشان دهیم که هم سلیقه ایم یا تو ذوق طرف مقابل نزنیم ....

-          احتمال از دست دادن دوستان؛ هر عقیده یا رفتاری که میدانیم مورد تایید دوستانمان و اطرافیانمان نیست و ما نمیخواهیم انها را عوض کنیم 

-          عدم فهم؛ نفهمیده شدن ، درک نشدن ، به سخره گرفته شدن و....

-          تأثیرات روانی( مانند: داشتن اضطراب همیشگی، بی باوری، یکسویه نگری و...)؛ عدم اعتماد بنفس کافی 

-          عادت به سانسور پذیری. ارثی بودن و عادت کردن به اینکه مردم چه میگویند و چگونه قضاوت میکنندوووو

  -    قرار گرفتن در اقلیت :  فرد یا افرادی بنا بر شرایطی همچون قرار گرفتن در اقلیت یا عدم تایید توسط دیگران یا تردید در پذیرش توسط جامعه اجبارا سکوت کرده یا جملاتی را به زبان می‌آورند که در اصل هیچ اعتقادی به آن ندارند.

- تحمیل عقاید گروهی بر فردی  : به این معنا که در هر جامعه ای اعم از حقیقی یا مجازی بسته به تعاریف آن جامعه چیزی به عنوان عرف مرسوم شناخته می‌شود و بعضا به صورت قانون در می‌آیداین در حالی است که هر فردی بر اساس ذات انسانی خود بدون هیچ محدودیتی می‌تواند نظرات، عقاید و تفکراتش را در هر محفلی ابزار کند. در اصل یکی از جذابیت‌های تعامل با انسان‌ها در جامعه وجود تفاوت‌ها و تعارض‌هاست.

البته باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که خودسانسوری تنها در کلام خلاصه نمی‌شود و می‌توان آن را در انواع متعددی از ارتباطات اجتماعی نظیر نوشتن، دیدن و حتی نوع و شکل لباس پوشیدن و غذا خوردن نیز ملاحظه کرد.

 

جای خواندم که  یک ضرب المثل معروف ژاپنی می‌گوید: یک ایرانی به تنهایی می‌تواند مطابق با پنج مدیر ژاپنی کار کند، اما هیچ وقت چند ایرانی با یکدیگر نمی‌توانند درحد یک مدیر ژاپنی فعالیت کنند. در جامعه ما افراد به دلیل بروز خودخواهی معیار سنجش دیگران را خودشان قرار می‌دهند و آنها در مقابل هر گونه تفاوت یا تعارضی با انگ زنی‌های متعدد همچون ناتوانی، بی سوادی، عقب افتادگی و... به طرف مقابل خواستار القای باورهای خود به دیگران هستند. وقتی افراد دیگران را به این شکل مورد قضاوت قرار دهند در نتیجه جامعه بدون رشد و پیشرفت خواهد ماند.

 افراد در روابط شخصی نمی توانند نظرات و عقاید خود را بروز دهند. انگار برخی افراد فقط با نمایش ظاهر خود یا فقط مطابق پذیرش دیگران خواستار جلب توجه و تایید دیگران هستند. بروز این گونه رفتارها در هر پست و مقامی در جامعه با خسارت‌های فراوانی همراه است. تنها می‌توان با شفافیت مشکلات موجود را حل و فصل کرد. در اصل وجود برخی مسائل و مشکلات جامعه فقط به دلیل عدم شفافیت بروز کرده است. برای مثال مصداق بروز این گونه رفتارها را می‌توان در خانواده‌هایی که با پنهانکاری هیچ تمایلی نسبت به ایجاد رابطه شفاف با یکدیگر ندارند مشاهده کرد. این‌گونه خانواده‌ها فقط با ظاهرسازی خواستار قبول یکدیگر هستند، اما آنها در باطن هیچ تعلقی نسبت به یکدیگر ندارند. شاید شفافیت به دلیل وجود حقایقی،  ناگوار و تلخ باشد،

اما باید دانست که تلخی آن همچون مصرف آنتی‌بیوتیک با اثرگذاری

موثر و مطلوب همراه است.

پ.ن: به امید روزی که "خود واقعی " بودن، نه فقط شعار ، بلکه روال زندگی فردی تک تک ما ایرانی ها شود 

0
19


پربیننده ترین ویدئوها اجتماعی
02:19
۲۱ شهریور ۱۳۹۸ | 6 نظر | 77 مشاهده
02:26
۱۵ شهریور ۱۳۹۸ | 2 نظر | 56 مشاهده
01:00
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | 6 نظر | 45 مشاهده
عرشیا محمدی    ۱۵ شهریور ۱۳۹۸
🌹🌟لایک 🌹 l 20🌟🌹

سادات س    ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
20

کژال آ    ۰۸ شهریور ۱۳۹۸
🕋🌈ϐιɢ lικε🌈🕋

سید محمد موسوی    ۰۸ شهریور ۱۳۹۸
20

امکا    ۰۷ شهریور ۱۳۹۸
⏳B3T=20⏳

جمال    ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
@};-بیست Lικε@};-

علی    ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
20:)

آنجـل    ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
20 @};- بیست

ايراندخت    ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
20

لادن ع    ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
@};- لایک20 @};-

شهره بارانی(بانوی سکوت)    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

سما ص    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

HOUSAIN    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

فریده    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
لایـــک . 20 . زیبــاس . @};-

nader    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

keyvankhan    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

وحید نادر    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20

فرهاد امیری    ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
20محبوب ترین مقالات اجتماعی
بازدید: 2517
نظرات: 116
0
262
بازدید: 3980
نظرات: 84
0
224
بازدید: 1998
نظرات: 64
0
211