ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

روانکاوی دوران سالمندی

ارسال توسط: صاعد تاریخ ارسال: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ دسته بندی: روانشناسی نظرات: 13 بازدید: 315

روانکاوی دوران سالمندی

      *****************
دوران سالمندی مشتمل بر يکسری خصوصيّات ويژه و پيچيده است که در تمامی سالمندان مصداق دارد ولی در اين ميان سالمندانی هستند که  دارای شرايط خاصّ بوده و متمايز از سايرين ميباشند . اين سالمندان از  درجه هوشی بالا برخوردار بوده و در واقع تيز هوش تمام عيار هستند از مشخّصات بارز اينها عبارتست از :
 
- حکومت گرا هستند و دوست دارند در اوج فرماندهی باشند و انتظار تبعيّت همه را دارند .
- علاقه شديد دارند به اينکه در کانون توجّه قرار بگيرند .
- ضدّ خواسته های اطرافيان عمل ميکنند .
- اين دسته از سالمندان روانپزشک را پيچانده و درمانده ميکنند .
- بيش ار حدّ حسود و خودخواه هستند .
- از رفت و آمد ها استقبال نکرده و از ته دل بيزارند .
- افراد کاملا توانمند و هنرمند هستند .

اين سالمندان يا بيسوادند و يا بی بهره از امکانات و جايگاه بالا . بنابراين چون فکر ميکنند نسبت به توانائی هايشان اندوخته و جايگاه مناسبی ندارند احساس ناکامی ميکنند . و خصوصيّات غير عادی ياد شده را از خود بروز ميدهند که برای اطرافيان آزار دهنده است . تنها برخورد مناسب ، عکس العمل معکوس در برابر ظاهر نمائی های بر خلاف ميل باطن آنهاست . به اين صورت که وقتی آنها اظهار بی اشتهائی و بی ميلی ميکنند از آنها پذيرائی کرد .اگر از پيشنهاد گردش و مسافرت استقبال نميکنند بهتر است آنها را به گردش و مسافرت برد . اگر داروی بدون تجويز پزشک ميخورند آنها را از مصرف داروی بيخودی بازداری نکرد .
نمونه بارز و تجربی چنين سالمندی ، مادر بزرگوار خانواده ما ميباشد . که بیسواد بوده و در دوران جوانی و حیات مرحوم پدرم تمام سختیها را بجان میخرید و دارای امتیازات هنری خانه داری  ، بچّه داری ، گلدوزی ، بافتنی و همیاری قابل تحسین و تمجید را داشت منتهی بخاطر داشتن روحیّه و خصلتهای ایذائی باعث میشد که بیچاره پدرم هر از چند گاهی تصمیم به ترک خانه و کاشانه کند که من بازدارنده و مشوّق انصرافش میشدم . همین مادر علاوه بر خصوصیّات فوق اخلاق و خصلتهای جامعه ناپسند دیگری نیز دارد از جمله دارای روابط عمومی خیلی ضعیف و در واقع صفر میباشد . فرزندان دختر و عروسها و در کلّ نوه ها و نتیجه ها را بحساب نمی آورد و دوست دارد فقط دو پسرش شبانه روز در کنارش باشند و در واقع خانواده هایشان را رها کنند . روحیّۀ چشم هم چشمی شدید داشته و بدبین ، منفی باف ، دارای قلب سیاه و کج اندیش میباشد . با اینکه بر همه چیز واقف و دانا است ولی ندانم کاری میکند . با ظاهر محبّت به پسر ها حتّی بر سر سفره هم دخترها و عروسها و نوه ها و سایرین را با اعمال چندش آوری که از خود بروز میدهد عذاب روحی داده و آنها را عقده ای میکند . روانپزشک را اصلا قبول ندارد و اگر با ترفند ها و شگرد های مختلف به روانپزشک مراجعه شود همه جور بیچاره روانپزشک را می پیچاند طوریکه از درک مشکل روانی ایشان وا میماند . بازیگر خیلی خوب است و تمام حرکاتش فیلم و هنر پیشگی است . همۀ اطرافیانش از خواهر ها و بچّه هایشان و بچّه های تنها برادرش که برحمت خدا پیوسته و سایر نزدیکانش را طوری با نیش زبان یا پرخاش یا کنایه زدنها می رنجاند که آنها بهیچ وجه ،  دیگر حاضر نمیشوند حتّی در مراسم اعیاد یا جشنها و غیره شرکت نموده و به او نزدیک شوند . هیچگونه حقوق شهروندی به دیگران قائل نمیشود و با اعمال موذیانه و غیر عادی و غیر معمول ، حقوق خانواده ها را زیر پا میگذارد . با چشم کاملا بینا تمارض به ندیدن و با گوش کاملا شنوا تمارض به نشنیدن میکند با جسم واقعآ سالم در سنّ بالا که ماشاالله از همۀ نزدیکان ، فامیل و اطرافیانش سالمتر است تمارض به انواع مرضها میکند طوریکه کسی جرئت نکند از سلامت او حرفی بمیان آورد . با اینکه تمام فرزندان و خانواده اش افراد صالح و دارای شخصیّت مورد احترام جامعه هستند ولی او شاکر نبوده و با تمام خدماتی که در حقّ او شده و میشود همیشه مدّعی و گله مند است .از جملۀ این خدمات خرید یک خانۀ دو طبقه با مغازۀ بزرگ در بهترین موقعیّت شهر در کنار بلواری مشهور با چشم اندازی بسیار عالی با ثبت به نام او بعد از فروش خانۀ نه چندان مطلوب پدری و متحمّل شدن مابه التّفاوت زیاد ، تجهیز ، تکمیل و تدارک امکانات خوب زندگی مرفّّّّه . فرستادن ایشان به زیارت خانۀ خدا بجای خودم به همراه بیچاره خانمم . تحت فشار گذاشتن اعضای خانواده که سعی کنند با تمام ایرادات و اشکالات خصلتی در خدمت او باشند و در حقّش بی احترامی نکنند . تصوّر من اینست که در چنین شرایط خاصّ ضدّ آرامش ، سپردن یک سالخورده با دغدغه های ایذائی به خانۀ سالمندان نباید فاجعه آمیز تلقّی شده و از جنبۀ افکار عمومی قابل انتقاد باشد . البتّه من و برادر و خواهرم چنین کاری را روا نمیداریم و با آغوش باز تحمّل میکنیم امّا آیا این عمل به قیمت از دست دادن زندگیها درست است ؟

در طی سالیان من نتوانستم به مادر عزیزم بفهمانم که قدرشناسی و یک خدمت کوچک به خانواده ام صد برابر به من بر میگردد امّا افسوس از گوش شنوا از فقر سیاست و درایت .

***********************  

 

0
15

صاعد    ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
بسیار سپاسگزام از همۀ نظرت شاد و کامیاب باشید .

حشمت    ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
20لایک

لادن ع    ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
@};- لایک20 @};-

تیدا اسدی    ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
♥♫ B░E░A░U░T░I░F░U░L ♫ ♥

غفران    ۲۷ تیر ۱۳۹۸
ஜ💕لایک بوزورگ💕ஜ

شمیم    ۲۶ تیر ۱۳۹۸
▂ ▄ ▆💙like💙▅ ▄ ▂

عمران    ۲۲ تیر ۱۳۹۸
لایــــک 20

پر پر    ۲۲ تیر ۱۳۹۸
زیباس 20

بشرا    ۲۱ تیر ۱۳۹۸
✏لایک💙❤وری نایس✒

قادر    ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
ஜبیست👻تمامஜ

سما ص    ۱۴ خرداد ۱۳۹۸
20

ترانه پاییزی    ۱۴ خرداد ۱۳۹۸
20

شهره بارانی(بانوی سکوت)    ۱۳ خرداد ۱۳۹۸
20

محبوب ترین مقالات روانشناسی
بازدید: 3225
نظرات: 188
0
323
بازدید: 3392
نظرات: 164
0
322
بازدید: 2341
نظرات: 207
بازدید: 2882
نظرات: 178
0
298
بازدید: 2797
نظرات: 131