چگونه می توان فهمید که امام زمان (عج) از ما راضی هستند یا خیر؟

ارسال توسط: پاسخگو دینی تاریخ ارسال: ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»اعتقادی نظرات: 9 بازدید: 116
چگونه می توان فهمید که امام زمان (عج) از ما راضی
 

مؤمنان و شیعیان امام زمان (عج)، خود و اعمال خویش را در محضر آن حضرت می بینند و از ترس این که مبادا خاطر شریف آن عزیز را مکدر نمایند و یا محروم از عنایات ویژه ی حضرتش گردند، برای قرب بیشتر و جلب توجه خاص آن حضرت در راه تعالی و تکامل باید بیشتر تلاش کنند و مواظب باشند که نکند خدای ناکرده با اعمال و کردار ناپسند خویش خاطر آن حضرت را از خویش مکدر نمایند.
امام زمان (عج)، امام رئوف و مهربان و دلسوز همه ی انسان ها، بلکه همه ی موجودات است؛ زیرا امامان (ع) برنامه و اهدافشان همان برنامه و اهداف پیامبر گرامی اسلام است. قرآن مجید درباره ی پیامبر (ص) می فرماید: « لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَریصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنینَ رَؤُفٌ رَحیمٌ »[۱]، یعنی آنچه شما را آزار می دهد بر او سخت و گران است و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است.

با توجه به مهربانی امام زمان (عج)، او انتظار سخت و مشکلی از ما ندارد. تنها چیزی که موجبات رضایت قلب مهربان آن حضرت از ما را فراهم می سازد، انجام واجبات الاهی و ترک محرمات است. بنابراین اگر کسی به دستورات خداوند عمل نماید و وظایفی را که خداوند بر او مقرر کرده است، به درستی انجام دهد، یقیناً امام زمان (عج) از او راضی خواهد بود. در این باره از امام صادق (ع) چنین نقل شده است:
أن رجلا قال للصادق (ع) یا ابن رسول الله فیم المروءة فقال: «أ لا یراک حیث نهاک و لا یفقدک من حیث أمرک‏».[۲]
شخصی از امام صادق (ع) سؤال کرد، مردانگی در چیست؟ امام (ع) فرمود: نبیند خداوند ترا در معصیتی که از آن نهی کرده و ببیند در طاعتی که به آن امر کرده است. بدیهی است که امام زمان (عج) از انسانهای که دارای صفت مردانگی هستند راضی است.

در سفارش موسی بن جعفر (ع) به برخی از فرزندانش آمده است: «ای فرزندم بپرهیز از این که خداوند ترا در معصیتی که از آن نهی کرده ببیند و برحذر باش از این که ترا در طاعتی که به آن امر کرده نبیند...» [۳].

اما کسانی که وظایف و واجبات خود، مانند نماز، روزه، حجاب، خمس، زکات و ... را انجام نمی دهند و از محرمات و کارهای حرام پرهیزی ندارند، یقیناً امام زمان (عج) از آنان راضی نخواهد بود، هرچند در اعمال مستحبی مانند: رفتن به زیارت و عزاداری امام حسین (ع) و رفتن به جمکران و ... شرکت فعال داشته باشند.

بنابر این، آنچه را که به طور خلاصه در این مقال می توان گفت این است که: رضایت امام زمان (عج) در رضایت خداست و رضایت خدا در عمل به دستورات الاهی که همان انجام واجبات و ترک محرمات باشد، است؛ زیرا که امام زمان (عج) خود مکلف به احکام و دستورات شرع مقدس اسلام و حافظ ارزش های دینی است.

پی نوشت:
[۱] التوبة، ۱۲۸.
[۲] فقه الرضا، ص ۳۵۸.
[۳]وَ رَوَى الْحَسَنُ بْنُ مَحْبُوبٍ عَنْ سَعْدِ بْنِ أَبِی خَلَفٍ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ (ع) أَنَّهُ قَالَ: « لِبَعْضِ وُلْدِهِ یَا بُنَیَّ إِیَّاکَ أَنْ یَرَاکَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی مَعْصِیَةٍ نَهَاکَ عَنْهَا وَ إِیَّاکَ أَنْ یَفْقِدَکَ اللَّهُ تَعَالَى عِنْدَ طَاعَةٍ أَمَرَکَ بِهَا وَ عَلَیْکَ بِالْجِدِّ وَ لَا تُخْرِجَنَّ نَفْسَکَ مِنَ التَّقْصِیرِ فِی عِبَادَةِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یُعْبَدُ حَقَّ عِبَادَتِهِ وَ إِیَّاکَ وَ الْمِزَاحَ فَإِنَّهُ یَذْهَبُ بِنُورِ إِیمَانِکَ وَ یَسْتَخِفُّ بِمُرُوءَتِکَ وَ إِیَّاکَ وَ الْکَسَلَ‏»، من لا یحضره الفقیه، ج‏۴، ص ۴۰۹.

http://www.soalcity.ir/node/3933

0
8

سید محمد موسوی    ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
20

میر شجاع سیدین    ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
مچکرم..از مطالب خوب شما بزرگوار ...در پناه خداوند بهترین موفقیتهای عالی را آرزومندم

ماه عسل    ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
20

سیده خانم    ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
این نظرم جواب اقای کیوان خان اقای عزیز درهمه ی دوران ها انسانها حقشون خورده میشد توسط بالادستان الانم که اخرالزمان تنها راه خلاصی اومدن فریادرسمونه کاش بجای اینکه همه تظاهرات بپاکنندتظاهربه اشتیاق اومدن اقامون میکردن بخدا داریم زیربار ظلم که نمایانه له میشیم یاصاحب الزمان الغوث الغوث الغوث

محمد Abgine ابگینه    ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
۲۰

Moein    ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
20

reihane    ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
20

keyvankhan    ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
از شما که حتما راضی هست ولی با این دزدیهایی که مسلمانهای رده بالا دارن انجام میدن هنوز جایی برای این حرفها میمونه ؟؟؟؟؟

rihane    ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
خدا کنه از ما هم راضی باشند.محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»اعتقادی
بازدید: 6178
نظرات: 489
0
414
بازدید: 2816
نظرات: 299
0
267
بازدید: 5249
نظرات: 194
بازدید: 3733
نظرات: 263
بازدید: 2852
نظرات: 211
بازدید: 5497
نظرات: 170
بازدید: 2678
نظرات: 150
0
168
بازدید: 2782
نظرات: 158
0
167
بازدید: 1900
نظرات: 182
بازدید: 2192
نظرات: 138
0
153
بازدید: 1403
نظرات: 157
0
136