عارفی که تارِ ساز شکست و تار دل نواخت

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۲۰ دی ۱۳۹۷ دسته بندی: تاریخ، فرهنگ و هنر»اشخاص نظرات: 11 بازدید: 123
  • عارفی که تارِ ساز شکست و تار دل نواخت
مرحوم میرزا جهانگیر خان قشقائی(رحمة الله علیه) از معدود افراد


مرحوم میرزا جهانگیر خان قشقائی(رحمة الله علیه) از معدود افرادی است که دیر هنگام پای به عرصه تحصیل و تهذیب نهاد ولی مراحل تزکیه را به سرعت پیمود و بر اوج بندگی و معرفت قرار گرفت.
به ساز علاقه داشت و برای اهل خودش تار می زد.

یکی از تابستان ها که ایل قشقایی به ییلاق آمده بود، جهانگیرخان مانند بقیه افراد ایل برای رفع حوایج خود به اصفهان رفت. تارش شکسته بود. دنبال تارساز می گشت که به همای شیرازی از عرفا و دانشمندان روزگار برخورد کرد.
جهانگیرخان از همای شیرازی نشانی تارساز را پرسید، او هم نشانی تارساز معروفی را به او داد، ولی هنگام صحبت فهمید که هوش و استعداد جهانگیر زیادتر از حد معمول است. به او گفت: «برو پی کار بهتری و علم بیاموز، از تار زدن بهتر است».
جهانگیر خان که چهل سال از عمرش را سپری کرده بود،در حالی که متأثر از گفته همای شیرازی بود، راه خویش را گرفت و در بازار مشاهده کرد، جماعتی اطراف شخصی با خضوع و خشوع حرکت می کنند و به وی ادای احترام دارند. علت را جویا شد. گفتند: یکی از علمای اصفهان است. همان جا تصمیمش را گرفت. تارش را رها کرد و در چهل سالگی راهی مدرسه طلاب شد. در مدرسه صدر حجره ای گرفت و با عشق و علاقه زیاد پی تحصیل رفت.
او بقیه عمر شریفش را به یادگیری علوم مختلف؛ به ویژه فلسفه، حکمت، عرفان، فقه، اصول، ریاضی و هیئت گذراند. هم مباحثه اش «آخوند کاشی» بود و هر دو از شاگردان آقا محمدرضا قمشه ای بودند. جهانگیرخان که سالها شاگرد حکیم قمشه ای بود، پس از هجرت استاد همراه او به تهران آمد.
شهید مطهری(ره) در مورد ایشان می فرماید:«مرحوم جهانگیر خان علاوه بر مقام علمی و فلسفی در متانت و وقار و انضباط اخلاقی و تقوا نمونه بوده است. تا آخر عمر در همان لباس عادی اولی خود باقی بود و فوق العاده مورد ارادت شاگردان و آشنایان قرار داشت». ( منبع: سیمای فرزانگان، ج 3، ص 45 - 42.)

** مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در شبکه های اجتماعی pasokhgoo1@ **

0
5


سید محمد موسوی    ۰۴ بهمن ۱۳۹۷
20

نسیم باران    ۲۴ دی ۱۳۹۷
20

ارامشم ارزوست    ۲۴ دی ۱۳۹۷
خوش به سعادتشون

ماه رو    ۲۲ دی ۱۳۹۷
خوش به حال اونهایی که خدا گوشه نگاهی بهشون می کنه و دستشون رو می گیره و عاقبت بخیر میشن.

rihane    ۲۱ دی ۱۳۹۷
خدا رحمتش کند.

پاسخگو دینی    ۲۱ دی ۱۳۹۷
احترام برای مخاطبی است که د راظهار نظراتش بخصوص در مورد شخصیتهای بزرگ دینی،ادب و احترام را رعایت کند.

علی    ۲۰ دی ۱۳۹۷
خیلی زود به وادی توهین شخصی وارد شدید استاد! اینهمه تهمت و بی اخترامی به مخاطب؟! از شما انتظار نمیرفت.

پاسخگو دینی    ۲۰ دی ۱۳۹۷
مشکل شما این است که خودتان را همه فرض کرده اید.شما مگر جز دنبال ناموس مردم بودن کار دیگری هم دنبال می کنید.شما آنچنان غرق در این کار غلط خود هستید که حتی در هنگام درخواست چت و گفتو به مردان هم آنها را با نام دوست دخترتان مخاطب قرار می دهید.درک مقام و جایگاه این بزرگان و برکات وجود آنها،از حیطه درک و تشخیص امثال جنابعالی خارج است.کسانی که زندگی و دنیا را فقط در راه جنبه حیوانی می دانند،قطعا درک و شعورشان به مقامات معنوی و آثار و برکات شخصیتهای بزرگی همچون آیت الله قشقایی نمی رسد.

علی    ۲۰ دی ۱۳۹۷
کدوم مقامها؟!!! والا من مقامی این وسط نمیبینم. این بزرگوار رو تا حالا اسمش رو هم نشنیده ام. گمان هم نمیکنم کسان دیگری هم شنیده باشند. البته ممکنه بجز عده ای معدود از اهالی حوزه. مقام؟!!! حالا اگه این بزرگوار نبودند چه خلائی تو زندگی ما حاصل میشد؟ مقامات!!! همش تعارف! همش پیش خودتون بلند شدن! مقامات؟!!!...

پاسخگو دینی    ۲۰ دی ۱۳۹۷
بله.برای رسیدن به چنین مقامهایی باید از خیلی چیزهای به ظاهر غیر حرام هم دست کشید.

علی    ۲۰ دی ۱۳۹۷
حالا نمیشد تار خودش رو هم داشته باشه؟ یعنی به همراهی تار نمیشد؟ چرا تار رو در مقابل مسیر جدید قرار میدید؟ یا تار یا مسیر جدید! یعنی تا حالا تار مانع بوده؟محبوب ترین مقالات تاریخ، فرهنگ و هنر»اشخاص
بازدید: 3633
نظرات: 121
بازدید: 2013
نظرات: 134
0
119
بازدید: 1374
نظرات: 109
0
115
بازدید: 1811
نظرات: 84
0
92
بازدید: 1795
نظرات: 88
0
91
بازدید: 3483
نظرات: 72
0
87
بازدید: 2314
نظرات: 94
2
86
بازدید: 912
نظرات: 79
0
76
بازدید: 1637
نظرات: 68
0
72