صله رحم و طول عمر؟؟!!

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۱۳ دی ۱۳۹۷ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»متون دینی نظرات: 7 بازدید: 105
  • صله رحم و طول عمر

پرسش:
چرا ميگن صله رحم نکني عمرکم ميشه ربط اين دوتا چيه !!

پاسخ:
بدون شک عپرسش:
چرا ميگن صله رحم نکني عمرکم ميشه ربط اين دوتا چيه !!

پاسخ:
بدون شک علاوه بر آن عوامل طبیعی و ظاهری که ما به چشم می بینیم عوامل تاثیر گذار باطنی و معنوی هم در زندگی ما اثرات فراوانی دارند (هر چند که ما از روند تاثیر آن پدیده ها بی اطلاع باشیم.) که دین(آیات و روایات) از این عوامل معنوی پرده بر می دارد و آنها را معرفی می کند.

یکی از عوامل تاثیر گذار در زندگی انسان صله رحم و قطع رحم است که صله رحم آثار متعدد مثبتی در زندگی انسان دارد از جمله طولانی شدن عمر، آبادانی خانه ها، زیاد شدن رزق و ... و در طرف مقابل قطع رحم نیز اثرات مخرب و زیانباری در زندگی انسان دارد از جمله کوتاه شدن عمر و کم شدن رزق و خرابی خانه ها و ... (که در روایات آن را بیان می کند)

الذنوب التی تعجل الفناء قطیعه الرحم»(بحار، ج ۷۴، ص ۹۴) و امام باقر(ع) فرمودند: «صله ارحام، اعمال را پاکیزه می کند و اموال را فراوانی می بخشد و بلا را دفع می کند و اجل را به فراموشی می اندازد.» (بحار، ج ۷۴، ص ۱۱۱)

البته محدوده صله رحم و این که چه کسانی رحم انسان حساب می شوند و این که تا چه مقدار باید به این رحم رسیدگی کرد را فقه ما بیان کرده است و این گونه نیست که بی قید و شرط باشد و همه افراد را شامل شود و هر مانعی سر راه باشد باز هم صله رحم جاری شود بلکه باید اگر مساله ای و مانعی در میان است به صورت موردی از کارشناس فقه پرسیده شود.

اما آنچه که از روایات بر می آید این است که تا جایی که امکان داشته باشد باید صله رحم را ادامه داد و به هر بهانه ای آن را منتفی نکرد. حتی اگر دیگران به ما بد کردند و از ما بریدند ما نباید از آنها ببریم و قطع رحم کنیم بلکه با عمل به دستور دین در این مورد مورد رحمت الهی و ثمرات صله رحم واقع شویم.

«« مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی pasokhgoo1@ »»

0
6

سید محمد موسوی    ۰۴ بهمن ۱۳۹۷
20

باتشکرازاستاد گرامی

nazli hassani    ۱۵ دی ۱۳۹۷
20

علیرضا گودرزیان    ۱۴ دی ۱۳۹۷
با سلام . 20

میر شجاع سیدین    ۱۴ دی ۱۳۹۷
سپاسگذارم از زحمات شما بزرگوار ....در پناه خداوند .همیشه.موفق ..شادمان باشید

علی ........    ۱۳ دی ۱۳۹۷
سلام...مممنونم....20

rihane    ۱۳ دی ۱۳۹۷
جالب بود.مرسی.2020محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»متون دینی