چرا کشور بوتان طی ۳۲ سال پیشرفت بسیار چشمگیری داشت؟ و چرا کشور ما عقب ماندیم ؟

ارسال توسط: باور تاریخ ارسال: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ دسته بندی: اجتماعي و جامعه»جامعه و قوانین (علوم انسانی) نظرات: 18 بازدید: 270
سال ۱۹۷۲ شخصی به نام جیگمه سینگیه وانگچوک پادشاه کشور بوتان شد. ایشان جای پدرش را گرفت و پادشاه کشور شد. وقتی روی کار آمد، همان روز اول، یک سخنرانی کرد و خطاب به مردم بوتان گفت: "من معتقدم که میزان پیشرفت یک کشور به تولید ناخالص ملی‌اش نیست، این خطاست که تولید ناخالص ملی را میزان پیشرفت یک کشور می‌گیرند. من از امروز می‌خواهم «خشنودی ملی» را ملاک پیشرفت کشور بگیرم و تأملی که کرده‌ام این است که خشنودی ملی به ۴ عامل بستگی دارد." او اسم این ارکان را ارکان خشنودی انسان گذاشت و گفت باید این ۴ رکن را محور امور کشور قرار دهیم و کشورمان را براساس این ارکان اداره کنیم:
 
 1- رکن اول حکومت دموکراتیک و آزاد بود و بعد هم دقیقاً می‌گفت دموکراتیک بودن و آزاد بودن هم باید به احوال انسان‌ها قابل ترجمه باشد. اینکه حکومتی دموکراتیک هست یا نه را باید از شهروندان جامعه پرسید، نه اینکه بگویند چیزی در جایی هست و شما از آن بی‌خبری! کشورمان دارد با قدرت و شوکت و عظمت و حکمت چهار نعل می‌تازد، ولی خودتان دارید روز به روز مچاله‌تر می‌شوید!
 
2- ما می‌خواهیم اقتصاد کشورمان را پیشرفت دهیم، اما پیشرفتی که دو ویژگی داشته باشد؛ اولاً فقط بر مبنای انصاف باشد (پیشرفت منصفانه)، ثانیاً این پیشرفت، ثابت و یکنواخت باشد، نه اینکه یک سال بالا برویم، دو سال پایین بیاییم! این بالا پایین‌ها شهروندان را از پا می‌اندازد. بشر باید یک پیشرفت ثابت و رو به جلو داشته باشد.
 
3- سوم این که ما باید محیط‌زیست‌مان را سالم نگه داریم و بنابراین در کشورمان اجازه نمی‌دهیم برنامه‌ای که بیش از ۶۰% جنگل‌ها را از بین می‌برد، اجرا شود. هر چه صنعت هم بگوید ۶۰% از کشور ما باید جنگل بماند. ما فقط در ۴۰% از خاک کشورمان هر کار بخواهیم می‌توانیم بکنیم. ۶۰% باید همان حالت جنگل انبوهش را حفظ کند. 
 
4-چهارم هم این که ما یک فرهنگ بودایی داریم که یک عناصر نامطلوب در آن راه پیدا کرده است. اما ۲۵ عنصر مثبت دارد. ما این ۲۵ تا عنصر را می‌خواهیم در تک تک فرزاندنمان رشد دهیم. عاشق فرهنگ بودایی هم نیستیم، فقط عاشق این ۲۵ عنصر خوبش هستیم.
 
 این شخص اولین کاری که کرد گفت برای این که این ۴ رکن حاصل شود من باید به عنوان حاکم هر  تکه از قدرتم را به نهادی واگذار کنم. مثلاً یک پارلمان درست کرد و قدرت قانون‌گذاری‌اش را به آن واگذار کرد. همچنین قدرت‌های دیگرش را به نهادهای دیگر واگذار کرد. در سال ۱۹۸۴، یعنی ۲۱ سال بعد، ایشان چون پیر شده بود به نفع پسرش کناره‌گیری کرد و به زندگیِ شخصی‌اش پرداخت و پسرش بعد از او همان روش پدر را ادامه داد.
 
 سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۴، یعنی ۳۲ سال بعد از به حکومت رسیدن این پدر و پسر، یک ارزیابی از کشور بوتان انجام داد. این ارزیابی مطلقاً ارزیابی دولت یا ملت بوتان نبود. گروهی از کارشناسان بین‌المللی از طرف سازمان ملل مأمور شدند که بروند و ببیند بوتان در چه وضعیتی‌ست. نتیجه این شد که درآمد ناخالص سرانه‌شان از هند بیشتر شده بود. امید به زندگی از ۴۳ به ۶۶ رسیده بود. میزان مرگ و میر کودکان از ۱۶۳ نفر در ۱۰۰ هزار نفر به ۴۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر کاهش یافته بود. میزان سواد از ۱۰ درصدِ سال ۱۹۷۲ به ۶۶ درصد افزایش یافته بود. مدارس و کلینیک‌ها به حدی فراوان شده بود که بسیاری از آنها دانش‌آموز و بیمار نداشتند!
 
 نکته‌ی مهم این که در بوتان سالانه بین ۷ تا ۸ خودکشی اتفاق می‌افتد. مصرف قرص‌های اعصاب در این کشور از همه جای دنیا پایین‌تر است. برای این که آمدند خشنودی را ملاک قرار دادند، نه ۴ عدد را در هم ضرب کنند و بگویند این ملاک پیشرفت شماست!
 
 در کشور ما می‌گویند این درآمد ناخالص ملی‌تان‌ است٬ ولی اصلا ما نمی‌فهمیم درآمد ناخالص ملی چیست، ما فقط می‌فهمیم که حالمان بد است، همین. حوصله نداریم، افسرده‌ایم، با هیچکس حرف نمی‌زنیم، از همه طلبکاریم. مدام هم داریم به خودمان و دیگران تف و لعن می‌کنیم. اما درآمد ناخالص ملی‌مان چه شده است؟ این چه عددی‌ست؟! و بعد هم به ما می‌گویند که کشور دارد با شوکت و حشمت و قدرت و حکمت پیش می‌رود....
 
 مصطفی ملکیان
0
13

منیر    ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
🏵بیست کامل🏵

عماد    ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
🍉بیست❤️مرسی🍉

زاهد    ۳۰ دی ۱۳۹۷
🎁▒░🖋20لایک20░▒🎁

صفورا    ۱۷ دی ۱۳۹۷
🍩💐ℓαḯк😍20💐🍩

واحد    ۱۶ دی ۱۳۹۷
🕉💗لایک خالص💗🕉

بشار    ۱۵ دی ۱۳۹۷
🍁🌐لایک🌐🍁

واحد    ۱۵ دی ۱۳۹۷
🕉💗لایک خالص💗🕉

عماد    ۱۸ آذر ۱۳۹۷
🍉بیست❤️مرسی🍉

نعمت ح    ۱۸ آذر ۱۳۹۷
🍃🍁✨☄🖋ℒike✒💫✨ 🍁🍃

نعمت ح    ۱۸ آذر ۱۳۹۷
🍃🍁✨☄🖋ℒike✒💫✨ 🍁🍃

سید محمد موسوی    ۱۲ آذر ۱۳۹۷
20

محمدحسن    ۱۰ آذر ۱۳۹۷
20

افرين خيلي زيبا بود ولي كو گوش شنوا

سمانه    ۱۰ آذر ۱۳۹۷
لایک بهانه دوست 💎خوبه🌞💜🌞20💎

دوست    ۱۰ آذر ۱۳۹۷
مقایسه غلطیه.فقط برای گول زدن کم سن و سالها که گذشته رو ندیدند خوبه.رشد کشور ما برای دنیا نگران کننده شده. باید قدر کشور و عزت امروزمون رو بدونیم.

سارا محمدی    ۰۹ آذر ۱۳۹۷
⚜️💘20💘⚜️عالی بود⚜️💘20💘⚜️

saeed darvish    ۰۹ آذر ۱۳۹۷
عالی بود

وحید نادر    ۰۹ آذر ۱۳۹۷
20

بازدید: 10028
نظرات: 836
بازدید: 3351
نظرات: 342
0
315
بازدید: 5999
نظرات: 250
بازدید: 3453
نظرات: 176
0
225
بازدید: 3383
نظرات: 238
بازدید: 4124
نظرات: 200
بازدید: 1669
نظرات: 216
بازدید: 2683
نظرات: 161
0
160
بازدید: 3510
نظرات: 140
0
158
بازدید: 4489
نظرات: 141
0
157
بازدید: 2058
نظرات: 156
0
137
بازدید: 2416
نظرات: 136
0
131
بازدید: 2148
نظرات: 126
0
125
بازدید: 1564
نظرات: 134
0
121