بوشهر

ارسال توسط: شبکه بوشهر تاریخ ارسال: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ دسته بندی: تاریخ، فرهنگ و هنر»تاریخ ایران و جهان نظرات: 3 بازدید: 93

آب و هوای استان

استان بوشهر آب‌وهوایی گرم و مرطوب دارد و میانگین دمای سالانه‌ی آن حدود ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد است. در فصل بهار و در هنگام نوروز آب‌وهوای اکثر مناطق، گرم و مرطوب است اما می‌توانید به خنکی نسیم بهاری امیدوار باشید. در گرم‌ترین روزهای سال دمای هوای ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برای این استان ثبت شده است.

هتل و مهمانسرا

هتل‌ جهانگردی دلوار بوشهر از هتل‌های معروف و قدیمی بوشهر است که علاوه بر داشتن امکانات مناسب قیمت مناسبی هم دارد. یک سوئیت بزرگ دو خوابه در مهمانسرای دلوار حدود شبی ۳۲۰.۰۰۰ تومان هزینه دارد. البته هتل‌های ارزان‌تری مثل هتل یک ستاره‌ی ماهان یا هتل سعدی هم در بوشهر وجود دارند که می‌توانید با هزینه‌‌ای کمتری در آن‌ها اقامت داشته باشید.

bushehr-hotels

در ادامه‌ی مقاله شهرستان‌های استان و جاذبه‌های گردشگری آن‌ها را به صورت مختصر مرور خواهیم کرد.

شهرستان بوشهر

شهرستان بوشهر به مرکزیت بندر شبه جزیره‌ای بوشهر جمعیتی حدود ۱۹۵,۰۰۰ نفر دارد و از شمال به شهرستان گناوه، از شرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به شهرستان تنگستان و از غرب به خلیج فارس منتهی می‌شود. این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا قرار دارد.

persian-gulf

sea-crab-bushehr

جاذبه‌های گردشگری

آب انبار قوام

ساختمان «آب‌انبار قوام» در محوطه باری در غرب شهر بوشهر قرار گرفته است. پیشینه‌ی این بنا به صد و پنجاه سال پیش بازمی‌گردد. اسکلت اصلی و طاق آن از سنگ‌های رسوبی خیلی مقاوم ساخته شده و به وسیله چهارطاق پوشیده شده است. ۲ متر از آب‌انبار خارج از زمین و ۲/۶۰ متر آن درون زمین قرار گرفته است. داخل آب‌انبار با پوشش ساروج بسیار مقاوم ساخته شده‌ و در نمای خارجی آن پنجره‌هایی به ابعاد ۹۰ در ۱۲۰ سانتیمتر وجود دارد که با فاصله‌ی معینی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. در حال حاضر از این آب‌انبار به عنوان رستوران سنتی استفاده می‌شود.

موزه دریانوردی و عمارت کلاه فرنگی

daryanavrdi-museum

موزه دریانوردی و منطقه ای خلیج فارس در محله‌ی بهمنی شهر بوشهر قرار دارد. عمارت کلاه‌فرنگی و ساختمان کنسولگری دو بنای موجود در این مجموعه هستند. عمارت موجود در این موزه مربوط به دوره‌ی قاجار است که در سال ۱۸۵۸ میلادی به عنوان مقر کنسولگری دولت انگلیس بنا شده بود. بیش از ۴۰ قطعه ادوات و تسلیحات جنگی متعلق به ادوار مختلف در این موزه نگهداری می‌شود که کشتی قدیمی پرسپولیس از برجسته‌ترین آن‌ها است.

کشتی پرسپولیس

عکس از: بابک صبوری

عمارت گلشن

عمارت گلشن در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی واقع شده‌ است. فاصله آن تا دریا فقط ۱۰ متر است. این عمارت تاریخی در یکی از محله‌های قدیمی بوشهر به نام محله بهبهانی قرار گرفته که اطراف آن ساختمان‌های بافت قدیم وجود دارد. واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می‌شود. قدمت این بنا به ۱۷۰ سال پیش می‌رسد. بنای عمارت متعلق به دوره‌ی قاجاریه و نوع معماری آن میلانی است که در نوع خود منحصر به فرد است.

golshan-mansion

گورستان شغاب

در این قبرستان  که در جنوب شهر بوشهر قرار دارد، اسکلت اموات در داخل خمره‌های بزرگ و کوچک نخودی رنگ مدفون شده‌ و روی برخی از خمره‌ها نوشته‌ای نقش بسته‌ است. براساس باورهای دین زرتشت، جسدها را در داخل صخره‌های سنگی، خمره یا تابوت‌هایی از جنس سنگ و سفال می‌گذاشتند تا خاک‌آلوده نشود. گورستان شغاب مربوط به دوره‌ی عیلامی‌ها است.

مدرسه گلستان

ساختمان اصلی مدرسه گلستان مربوط به دوره‌ی قاجار است و حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. این مدرسه از قدیمی‌ترین بناهای بافت قدیم بندر بوشهر بوده و توسط انگلیسی‌ها ساخته شده است. این بنا در زمان انگلیسی‌ها محل حکمرانی شیخ نصر بود و پس از آن هم به اداره‌ی پست و تلگراف تغییر کاربری داد، سپس در سال ۱۳۲۲ تصمیم گرفته شد که این ساختمان به مدرسه‌ای به نام گلستان واگذار شود.

wooden-door

درب چوبی این مکان از جنس ساج است و ۵/۳ متر ارتفاع و ۴ متر عرض دارد. مصالح به کار رفته در ساخت بنا هم سنگ‌های مرجانی و ملاط گچ است و در پوشش سقف از چوب صندل و بوریا استفاده شده است.

0
4

💕🎀عاطفه.ش🎀 💕    ۱۴ مهر ۱۳۹۷
زنده باد بوشهر زر خیز غارت شده .ننگ بر غارتگران

20

استان زرخیز بوشهر پاست میدارمبازدید: 1405
نظرات: 81
0
225
بازدید: 3124
نظرات: 45
0
200
بازدید: 1685
نظرات: 63
0
194
بازدید: 2813
نظرات: 120
بازدید: 1648
نظرات: 97
0
106
بازدید: 2023
نظرات: 83
بازدید: 2149
نظرات: 72
0
95
بازدید: 1215
نظرات: 108
0
82