الفبای مهر

ارسال توسط: شبکه آموزش و پرورش(فرهنگیان) تاریخ ارسال: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ دسته بندی: تحصیل و یادگیری نظرات: 12 بازدید: 128
الفبای مهر، درس مهربانی است
تقدیم به آموزگاران نازنین سرزمینم

 انگار هر چه زمان بگذرد و زمانه هم عوض شود؛ باید رسم مهر و آئین مهربانی همچنان بر سنت مألوف و دل انگیز گذشته باقی باشد. بوی کتابهای نو، کیف و دفترهای تازه، مدادهای پرچم نشان، رخت و کفش و دهها یادگار دوست داشتنی سالهای دور؛ هنوز که هنوز است، مهر نیامده همه ی ما را به خیال خوش روزهای دور کودکی می برد. یادش بخیر! روزی هزار بار نوشته ی روی جلد  دفترهایمان را مرور میکردیم: "تعلیم و تعلّم عبادت است". خاطره ی اولین روز مدرسه و سرود "باران" و "صد دانه یاقوت"؛ فصل مشترک دلهای فرزندان این مرز و بوم شد. راستی که چقدر ما شبیه هم خواب مشق های خط خورده را به خاطر سپردیم. اصلا چقدر یادگاری هایمان که بر دسته ی دل شکسته ی صندلی ها نقش می بست شبیه هم بود! هنوز دوست دارم معلّم جدید مدرسه را زودتر از همه بشناسم. لبخند شیرینش هوش از سرم می برد، نگاه مهربانش می ارزید به تمام داشته های عالم. 
امروز از پس سالها، دلم برای خودم و برای معلّم آن سالها تنگ شده است. از دور که می آمد احساس می کردم خورشید از شانه هایش طلوع می کند. از اینکه بزرگ شده ام دلم می گیرد؛ از ترس اینکه فردا صبح خواب بمانم و نفر اول در کلاس حاضر نباشم، هنوز که هنوز است آرامش ندارم. چقدر دلتنگ "آفتاب زرد پاییزی" شده ام. آن روزها دوست داشتم بزرگ که شدم، شبیه "دهقان فداکار" شوم اما چقدر دیر فهمیدم که رسم فداکاری را فقط باید از دستان تو می آموختم، وقتی روی تخته سیاه برایم می نوشتی "آ.... ب" چقدر دستانت تجسّم زلال آب بود. دوست دارم یکبار دیگر در زلال همان نگاه گم شوم. 
دوباره من بی تاب، کلمه ها بی تاب، و کلاس بی تاب است تا تو دوباره بیایی و هوش از سر این همه تخته های تازه ی هوشمند ببری. تا دستانت رنگین کمان شاخه های رنگی گچ شوند؛ تا نشانی آب، باران و مهربانی را از تو بپرسم؛ تا یکبار دیگر به دوران خوش مدرسه بازگردم؛ دلم می خواهد یک بار دیگر، به همان روزها برگردم، به احترام تو بلند بگویم: برپا.

0
7

نامهربون م    ۱۶ مهر ۱۳۹۷
20

سما ص    ۱۴ مهر ۱۳۹۷
20

سید محمد موسوی    ۱۴ مهر ۱۳۹۷
20

افسانه    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
20

20

عماد    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
🍉بیست❤️مرسی🍉

میر شجاع سیدین    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
سپاسگذارم از زحمات شما بزرگوار ....در پناه خداوند ..موفق باشید

بانوی بارون    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
20

محمد محمدی    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
مهر یعنی عشق یعنی تابندگی، یعنی خورشید چه ماه زیبایی خواهد بود اگر دل و ذهنمان را هم با علم و نور و روشنایی زینت دهیم.

حمید خان    ۱۳ مهر ۱۳۹۷

حمید خان    ۱۳ مهر ۱۳۹۷
مهر, عاشقانه ترین پرتو خداوندگاربزرگست . خدایی که مهربانیش را سرآغازهرکاری .زبانزد کرده باجمله ی دلنشین وآرام بخش بسماللله الرحمن الرحیم.بادا درمانایی وآموزش الفبای مهربانی کوشنده باشیم.

الفبای مهر الفبای مهربانی ومحبت استمحبوب ترین مقالات تحصیل و یادگیری
بازدید: 1235
نظرات: 59
0
208
بازدید: 1461
نظرات: 128
0
181
بازدید: 1584
نظرات: 102
0
166