با مفسد اقتصادی اینگونه باید برخورد کرد.....

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»حدیث نظرات: 10 بازدید: 307
  • با مفسد اقتصادی اینگونه باید برخورد کرد.....

بررسی تاریخ بیانگر این معناست که فساد در هر عصری و د


بررسی تاریخ بیانگر این معناست که فساد در هر عصری و در همه جوامع بوده است.البته درحکومت دینی مسائل مالی و اقتصادی، به دلیل تأثیر بسیارش بر فکر و روح و اعتقاد مردم، جایگاه ویژه ای دارد.بالطبع مفاسد اقتصادی بخصوص اگر توسط حاکمان و کارگزاران حکومت اسلامی صورت بگیرد،آثار سوء آن شدیدتر خواهد بود.

بی تردید یکی از وظایف مهم نظام اسلامی، نظارت بر اعمال کارگزاران است. در شان نظام اسلامی نیست که خدای نکرده برخی از کارگزاران طوری زندگی و رفتار کنند که با تضییع حقوق مردم، موجبات فراهم شدن ثروت های بادآورده گردند. یکی از موارد قابل تامل در سیره حکومتی امیر مومنان علی (علیه السلام) برخورد ایشان با کارگزاران متخلف است. زیرا همان گونه که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) درباره اش فرموده اند: او در اجراى حکم خدا سخت گیر است و اهل مسامحه و سازش نيست.[1]
در اینجا فقط به یک نمونه از برخوردهای امیر مومنان علی(علیه السلام) با فساد اقتصادی یکی از کارگزاران اقتصادی اشاره می کنیم و امیدواریم با توجه به توصیه ها و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در مورد مبارزه و مجازات جدی با مفاسد اقتصادی،قوه قضائیه در اقدامی انقلابی و شجاعانه برخوردی قاطع و جدی با مفسدان اقتصادی بخصوص مسئولین مفسد داشته باشد.
برخورد با ابن هَرَمه
امام علي‏ (عليه السلام) هنگامي كه از، خيانت ابن هَرمَه، مأمور بازار اهواز اطلاع یافت، به رفاعه چنين نوشت : هنگامي كه نامه ‏ام را خواندي، ابن هرمه را از بازار، بركنار كن و او را به خاطر مردم از كار، بازدار و سپس زنداني نما و خبر آن را اعلان عمومي كن و به كارگزارانت بنويس و نظرم را به آنان ابلاغ نما. درباره ابن هرمه، غفلت يا كوتاهي نكني كه نزد خداوند، هلاك شوي و من هم به بدترين شيوه بركنارت خواهم كرد كه از اين كار، تو را به خدا پناه مي‏دهم.

هنگامي كه جمعه شد، او را از زندان بيرون آر و 35 تازيانه بر او بزن و در بازارها بچرخان. اگر كسي از او شكايت كرد و شاهد آورد، او را سوگند ده و از درآمد ابن هرمه آن را پرداخت نما. فرمان ده تا او را با خواري و زشتي و فرياد كشيدن بر سرش، به زندان ببرند، با طنابي پاهايش را ببند و وقت نماز او را بيرون آور. اگر كسي برايش غذا، آشاميدني، لباس و زير اندازي آورد، مانع مشو. مگذار كسي بر او وارد شود تا به او چاره ‏اي تلقين كند يا به آزادي اميدوارش سازد. اگر برايت روشن شد كه كسي مطلبي را به او القا كرده كه به مسلماناني زيان مي‏رساند، او را با تازيانه تأديب نما و زنداني كن تا توبه نمايد.
شب‏ها زندانيان را براي هواخوري به حياط زندان بياور، جز ابن هرمه را، مگر آن كه ترس از تلف شدنش باشد كه او را نيز شب‏ها آزاد بگذار. اگر در او طاقت و توان ديدي، پس از سي روز، 35 تازيانه ديگر، افزون بر 35 تازيانه قبلي بر او بزن. براي من گزارش كارت در بازار را بنويس و اين‏كه چه كسي را پس از آن خائن برگزيدي. حقوق ابن هرمه خائن را هم قطع كن.[2]

پی نوشتها:
[1]- علامه مجلسى‏،بحار الانوار،تهران،اسلامیه،ج‏2 1،ص385.
[2]. دعائم الإسلام ج 2 ص532.

1
5

Aseman Haftom    ۰۴ شهریور ۱۳۹۷
عالی

سید محمد موسوی    ۰۱ شهریور ۱۳۹۷
20

بشرا    ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
✏لایک💙❤وری نایس✒

شمیم    ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
▂ ▄ ▆❤like💙▅ ▄ ▂

علیرضا هستم    ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
با سلام . 20 . ای بابا کو گوش شنوا ،

rihane    ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
ایکاش قوه قضائیه بدون توجه به جایگاه مفسدان ،برخوردی جدی با مفسدان اقتصادی داشته باشد.

پاسخگو دینی    ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
جناب ساحل! شایسته و بایسته است در ارائه نظرات منطق و عقل و درک را چاشنی متن خودتان بکنید.بنده این متن را نگذاشته ام که امثال شما باور کنید یا نکنید.وظیفه بنده بیان معارف دین و تعالیم آن است و وابستگی به هیچ نهاد دولتی و قضائی و .. هم ندارم.

ساحل    ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
آقای علی آقا شما نه بی ادبی کردی نه اهانت اما این قوم اولین درسی که خوندن مغلطه وسفسطه هست الانهم سعی داره شمارا بدهکارکنه به همان روش !! ایشان اگر چهل سال پیش این حرفارو میزد شاید کسی احتمالا باورمیکرد اما الان مردم همه چیو به چشم خودشون دیدن !! این آقای پاسخگوهم حقوقی میگیره چنین مطالبی درشبکه ها منتشرکنه بگن حضورفعال دارن ! لطفا نون بری نکن برادرمن

پاسخگو دینی    ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
اتفاقاً بزرگترین خطا و اشتباهتنون همین جیره و مواجب بگیر بودن بنده است.اگر این بود قطعا بنده این پستهای منتقدانه را ارسال نمی کردم.بنده طلبه ای بیش نیستم و بزرگترین امتیاز حوزه هم مستقل بودن از دولت است .

پاسخگو دینی    ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
علیک سلام.اولا انتظار داشتیم در بیان انتقاد کمی چانشنی ادب و احترام هم اضافه می کردید.ثانیاً وقتی شما جرأت داری اینگونه غیر محترمانه حرف دلت را بزنی پس دیگران هم قطعا این شجاعت را دارند که محترمانه حرف دلشان را بزنند.ثالثاً خود بیان اینگونه مطالب برای بیان میزان دوری از تعالیم انسان ساز دین مبین اسلام است.

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»حدیث
بازدید: 2836
نظرات: 137
0
129
بازدید: 2014
نظرات: 101
بازدید: 2539
نظرات: 81
0
101
بازدید: 2110
نظرات: 105
بازدید: 1407
نظرات: 93
0
97
بازدید: 1333
نظرات: 84
2
85
بازدید: 618
نظرات: 93
0
80
بازدید: 2369
نظرات: 66
0
77
بازدید: 2663
نظرات: 65
0
73
بازدید: 1359
نظرات: 74
0
73