سخن خدا با مفسدین اقتصادی

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»متون دینی نظرات: 6 بازدید: 201
  • سخن خدا با مفسدین اقتصادی
گران فروشی و کم فروشی و تقلب و خیانت در معامله از مسائلی است که در دین اس


گران فروشی و کم فروشی و تقلب و خیانت در معامله از مسائلی است که در دین اسلام و سخن معصومین(ع) بسیار مورد مذمت بوده و یکی از گناهان کبیره است، مسئله ای که خداوند بزرگ آن را پیش بینی کرده تا جایی که سوره ای با این نام در قرآن نازل شده است: ویلٌ للمطففین.
خداوند در جای جای قرآن کریم به موضوع کم فروشی و مذمت کم فروشان پرداخته و آن را در ردیف گناهانی بزرگ و کارهای حرام آورده است. برای مثال:

1. سوره مطففین: وای به حال کم فروشان! آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند، کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند، در پیمانه و وزن کمتر می دهند. آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند.

2. سوره اسراء، آیه 35: جنس را با پیمانه کامل و وزن درست تحویل بدهید . که این کار خوب می باشد و عاقبت بهتری برای شما دربردارد.

3. سوره الرحمن، آیه 9 و 8: آسمان را خداوند برافراشت و میزان عدل را برقرار کرد . تا در آنچه وزن می کنند تجاوز و تعدی روا ندارید و هرگاه چیزی را وزن می کنید عدالت و صحت ترازو را رعایت کنید و آنچه را وزن می کنید کم ندهید.

4. سوره انعام، آیه 52: پیمانه را تمام و وزن را درست و عادلانه تحویل بدهید.

5. سوره اعراف، آیه 85: در این سوره شریفه خداوند خطاب به قوم شعیب، اهالی شهر مدین می فرماید : پیمانه و وزن را تمام و کمال تحویل بدهید و در مال مردم نقصان روا مدارید و در پهنه زمین پس از آنکه صلاح و اصلاح برقرار شد، فساد را منتشر نکنید و این امر برای شما بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

6. سوره هود، آیه 84: و همچنین برای مردم مدین برادرشان شعیب را فرستادیم . شعیب به آنان گفت ای قوم خدای یگانه را پرستش کنید که پروردگار دیگری جز او ندارید و در پیمانه ترازو کم فروشی نکنید ، من شما را در حال و روز خوبی می بینم ولی برای شما بیم دارم از فرا رسیدن روزی که عذاب آن شما را هر طرف دربرگیرد ای قوم پیمانه و ترازو را از روی عدالت به تمام و کمال ادا کنید و حق مردم را ضایع نکنید و در روی زمین فساد را پراکنده نسازید . آنچه که بدون کم فروشی و با اطاعت از دستورات الهی برای شما باقی می ماند متضمن خیر و برکت بیشتر می باشد اگر ایمان به داشته باشید ...

*** بیایید پرسشگری را تجربه کنیم:
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 096400 ***

0
4

سید محمد موسوی    ۰۱ شهریور ۱۳۹۷

سید محمد موسوی    ۰۱ شهریور ۱۳۹۷
20

rihane    ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
مرسی.جالب بود.

reza azimi    ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
این مطاب بعد الهی هست اما بعد زمینی و قانون زمینیش چگونه اجرا می شود که مفسدین .. بی خیال و بدون هیچ گونه پاسخی دارن انجام می دن

bahar    ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
ممنونم20

ماه عسل    ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
سلام ممنون از بابت مطالب مفید که میذارید...محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»متون دینی