راهکار امام صادق (علیه السلام) برای مبارزه با گرانی

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ دسته بندی: اقتصادی نظرات: 10 بازدید: 288
احتکار1.jpg


زمانه سختی حُکمفرما بود بر مدینه الرسول(ص)؛ بسیاری از مردم در تهیه ارزاق اولیه زندگی با مشکل جدی روبه‌رو بودند. بهای گندم و نان در شهر رو به فزونی بود و این نگرای و اضطراب را می‌شد در چهره مردم به نظاره نشست.

در چنین اوضاع آشفته‌ای طبعاً هر فردی که آذوقه سال خود و خانواده‌اش را تهیه نکرده بود و نیز افراد تنگدست به اجبار روزانه آذوقه خود را از بازار می‌خریدند که آن هم قیمتی تصاعدی پیدا کرده بود.

امام جعفر صادق(ع) از وکیل و مسؤول خرید خانه یعنی معتب سوال کرد:"امسال در خانه گندم داریم؟" که او جواب داد : "آری، یابن رسول الله، به قدرى که چندین ماه را کفایت مى‌کند، گندم ذخیره داریم."

در این حال امام خطاب به او فرمود:" همین‌ها را که در خانه داریم به بازار ببر و در اختیار مردم بگذار و بفروش".

معتب با تعجب گفت:" گندم در مدینه نایاب است. اگر این‌ها را بفروشیم، دیگر خریدن گندم براى ما امکان پذیر نخواهد بود."

با این وجود سخن حضرت صادق(ع) همان بود: "همه اینها را ببر و در اختیار مردم بگذار و بفروش."

معتب دستور امام را انجام داد، گندم‌ها را فروخت و نتیجه را به حضرت گزارش داد.

پس از بازگشت، جعفر بن محمد(ع) به او دستوری داد که برای همیشه می‌تواند نسخه‌ای باشد فراروی مردمان توانگر به ویژه تجار و کسبه، آن جا که حضرت فرمود: "بعد از این نان خانه را به روز از بازار بخر. نان خانه من نباید با نانى که در هم اکنون توده مردم مصرف مى‌کنند تفاوت داشته باشد. نان خانه من باید از این پس نیمى گندم و نیمى جو باشد. من به لطف الهی توانایى دارم که تا آخر سال خانه خود را با نان گندم به بهترین وجهى اداره کنم، ولى این کار را نمى‌کنم تا در پیشگاه الهى، مسأله اندازه گیرى معیشت را رعایت کرده باشم."[ بحار الانوار، ج 11، ص 121]

داستان کوتاه فوق، با توجه به شرایط اقتصادی امروز جامعه ما الگویی است تا اگر خود را حقیقتاً شیعه و پیروی مکتب امام صادق(ع) می‌دانیم بدان عمل کنیم و سعی کنیم حداقل در چنین مواردی نه صرفاً در مقام گفتار بلکه از حیث رفتاری نیز هر چه بیشتر و بهتر خود را به سیره حضرات معصومین (ع) به خصوص صادق آل محمد(ص) شبیه کنیم و این تلاش بی گمان در نزد خدای متعال مأجور است. البته به شرط آن که توأم با صفای باطن و خلوص نیت باشد.
0
9

کمیل عالم زاده انصاری    ۱۰ مهر ۱۳۹۷
عالی بود. امیدوارم در رفتار دوستان در وقت خرید تاثیر بگذارد و کم تر بخرند تا قحتی بوجود نیاد.

سید محمد موسوی    ۰۱ شهریور ۱۳۹۷
20

rihane    ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
ایکاش در عمل شیعه باشیم و پیرو سیره معصومین(علیهم السلام).

ماه عسل    ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
سلام ممنون 20

ماه عسل    ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
سلام ممنون 20

علیرضا هستم    ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
با سلام . 20

سما ص    ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
20

Moein    ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
جاي تاسف براي همه ماست

behnam    ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
ببخشید غلط املایی زیاد داشتم. چون با گوشی کار میکنم

behnam    ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مسلمانیم شیعه هم هستیم از این روایات و حدیث ها و دستورات کم نداریم خیلی هم بلدیم خیلی هم نشد میدیم اما در عمل متاسفانه بدتر خرابتر دزدتر خودمونیم.یه چینی تو خاطراتش گفته بود موندم شما چجور ملتی هستین که میایم سفارس بنجل ترین جنس رو برا کشورتون میدین اما موقع غدا از ما غذای حلال مبخواین و حلال و حروم میکنید. واقعا جای تاسفه.

محبوب ترین مقالات اقتصادی
بازدید: 1135
نظرات: 64
بازدید: 1934
نظرات: 26
1
77
بازدید: 914
نظرات: 3
1
76