چند دقیقه پشت چراغ قرمزی در هلند

ارسال توسط: شبکه دلنوشته های من تاریخ ارسال: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ دسته بندی: اجتماعی نظرات: 20 بازدید: 70


همین چند دقیقه پیش که شما درگیر هزار و یک ماجرا بودید، من رفته بودم خرید، بارم سنگین بود و کنار بزرگراهی ایستاده بودم ، پشت چراغ عابر ؛ من و پیرمردی ،  من پیاده بودم، پیرمرد سوار بر دوچرخه.
چراغ سبز شد، پیرمرد رکاب زد، به وسط راه که رسید، چراغ  عبور دوچرخه قرمز شد و ماشینی آمد و زد به پیرمرد و دوچرخه اش ؛ پیرمرد نقش بر زمین شد.
دویدم به سمت پیرمرد و دوچرخه اش  را از روی زمین برداشتم و بردم آن طرف خیابان، نمی دانستم کار درستی ست یا نه! فکر کردم شاید نباید دست به صحنه جرم بزنم ،صبر کنم تا پلیس بیایید و کروکی بکشد و خیابان بند بیاید و ترافیک بشود و هزار و یک مشغله و ماجرا.
اما دست زدم به صحنه جرم و کفش پیرمرد را که از پایش در آمده بود، پایش کردم. راننده خودش را به ما رساند و گفت: پدرم اما چراغ عبور ماشین سبز بود و چراغ عبور دوچرخه قرمز، پیرمرد گفت :بله بله  ببخشید  در حالی که پایش را می مالید.
هیچ ماشینی بوق نزد،همه ایستادند تا ما پیرمرد را به کناری بردیم.
هیچکس به هیچکس نگفت: یابو، هیچکس به هیچکس نگفت: مگر کوری! هیچکس به هیچکس نگفت: آن گواهینامه را کی به تو داده است؟حالا آدمت می کنم!
زن عذر خواهی کرد و سوار ماشینش شد و رفت.
من و پیرمرد و یک پسر عابر کمی به دوچرخه لق و لوق ور رفتیم تا کمی صاف و متعادل شد، بعد پیرمرد سوار دوچرخه اش شد، و در حالی که لبخند می زد برای من دست تکان داد و رفت.

و من در این فکر بودم که اگر این اتفاق در ایران افتاده بود آن خانم تا آخر عمرش باید دیه سکته های قبلی و بعدی و قلبی و مغزی آن پیرمرد را می داد و حتما امروز و فردا و بسیاری روزهای دیگر از کارش باز می ماند .
و نه فقط او که بچه های پیرمرد و تمام راننده ها و خانواده های راننده هایی که اتفاقی پشت این چراغ قرمز و این تصادف قرار گرفته بودند و یک عالم پرستار و دکتر و کارمند اداره بیمه و پلیس  باید خسارت و تاوان و هزینه و جریمه این بی احتیاطی و بدشانسی را می دادند.

اما زندگی ادامه پیدا کرد و جز زانوی پیرمرد که الان درد می کند و تا چند روز دیگر آن هم خوب می شود، همه چیز عادی ست.

حالا شما  این شعور و مدارای آدم های این صحنه را  ببرید در تمام صحنه های زندگی و ببینید اینها چرا خوشبختند  و ما  چرا شوربخت...

#عرفان_نظرآهاری


0
22


سید محمد موسوی    ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
20

par13    ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
متشکرم دوست عزیز.

kiarash n    ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
نياز به آموزش همگاني در همه موارد مشهود هست.... جامعه ما متاسفانه افسار گسيخته است ....

سادات س    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
20

حمید کیانی    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
20

مخ ردی    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
🔻😊20.عالی😊🔻

هومن    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
گاهی مشاجره های بعد از تصادفات منجر به قتل میشه!این مسخره ترین حکایت زندگیست:(

behnam    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
هر جا صحبت از اينجور موارد ميشه. همه ميگن بايد فرهنگ سازي بشه . كي فرهنگ سازي بكنه من نبودم تو نبودي كي بود كي نبود. كافيه فرد فرد ما بخوايم . خودسازي رو از خودمون شروع كنيم . اراده كنيم و بخوايم. من بخوام توبخواي او بخواد= جامعه. كار سختي نيست اونا از ما بهترون نيستن ، خواستن و درست شده باور كنيم كار سختي نيست. اميدوارم كه ما هم بخوايم و حتي بهتر از اونا هم بشيم.

امکا    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
⏳B3T=20⏳

شقا یق    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
❤💚💜20💜💙💛

کژال آ    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
🕋🌈ϐιɢ lικε🌈🕋

سلیمه    ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
جالب بود. ممنون20

باور    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
20000

zahra    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
جالب بود. ممنون

حمیدرضا    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
سپاس

aria    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
20

saeed suny    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
یه چیزی میگم شاید باورت نشه.. یه مقاله از یکی از دوستان همین سایت میخوندم که :.براساس معیار های خوبی که از دین اسلام استخراج شده اسلام ترین کشور دنیا در درجه نخست هلند و بعد دیگر کشورهای اسکاندوی هستند.....مالزی بعنوان اوین کشور با دین اسلام در ردیف 63 و کشورهای دیگر اسلامی در میان کشور های دنیا بعد از رتبه 163 فرار دارند...جالبه..نه ؟

HOUSAIN    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
سپاس

سما ص    ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
سپاس زیبا بودمحبوب ترین مقالات اجتماعی
بازدید: 2346
نظرات: 116
0
262
بازدید: 3742
نظرات: 84
0
224
بازدید: 1842
نظرات: 64
0
211