در محضر رسول الله(صلی الله علیه و آله)

ارسال توسط: گروه گفتگوی دینی تاریخ ارسال: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»حدیث نظرات: 4 بازدید: 295
  • در محضر رسول الله(صلی الله علیه و آله)
    پس از بازگشت از حجه الوداع و انتخاب جانشینی حضرت علی (علیه

در محضر رسول الله(صلی الله علیه و آله)

پس از بازگشت از حجه الوداع و انتخاب جانشینی حضرت علی (علیه السلام) در غدیر خم ، چند ماهی نگذشته بود که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در بستر بیماری قرار گرفتند ، اما گهگاهی به مسجد رفته و با مردم نماز می خواندند و برخی موضوعات را تذکر می دادند . مخصوصا حدیث ثقلین را بار دیگر برای مردم یادآوری می نمودند و تمسک به قرآن و عترت را به عنوان یگانه راه رستگاری بیان می فرمودند . به هر حال ، مردم مدینه در اضطراب و نگرانی شدیدی به سر می بردند و سرانجام روح مقدس و بزرگ پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) بنابر قول معروف ظهر روز دوشنبه 28 ماه صفر به ملکوت اعلی پیوست . حضرت علی (علیه السلام) جسد مطهر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را غسل داد و کفن کرد و بر آن نماز خواند و سپس آن حضرت را در همان خانه ای که رحلت فرموده بود به خاک سپردند.
با رحلت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) باب نبوت و درهای وحی برای همیشه به روی بشر بسته شد و اوصیاء بعد از ایشان ، رهبری و هدایت مردم را از طرف خداوند بر عهده گرفتند .
********
** ارزش كار و تلاش
روزى پيامبر (صلی الله علیه و آله) با اصحاب خود نشسته بودند. پيامبر(صلی الله علیه و آله) جوان نيرومندى را ديد كه اول صبح مشغول كار و تلاش مى باشد. بعضى از حاضران گفتند: اين شايسته تمجيد و ستايش بود، اگر نيروى جوانى خود را در راه خدا به كار مى انداخت ؟ پيامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: چنين نگوييد، اگر اين جوان كار مى كند تا نيازمنديهاى خود را تاءمين كند و از ديگران بى نياز گردد، در راه خدا گام برداشته و همچنين اگر به نفع پدر و مادر ناتوان و كودكان خردسالش كار كند و آنها را از مردم بى نياز سازد، باز هم در راه خدا قدم برداشته است.(1).

پی نوشت:
(1). فیض کاشانی، المحجّة البيضاء ، ج ۳، ص ۱۴۰
*******
** قویترین انسان ها
پيامبر (صلی الله علیه و آله) بر گروهى گذشتند كه سنگى را بلند مى كردند . فرمودند : اين چه كارى است؟ گفتند : با اين كار ، نيرومندترين و محكم ترينِ خود را مى شناسيم . فرمودند : آيا به شما خبر دهم كه محكم ترين و قوى ترينِ شما كيست؟ گفتند : بلى اى پيامبر خدا !
فرمودند : محكم ترين و قوى ترين شما ، كسى است كه هر گاه خشنود شود ،خشنودى اش او را به گناه و باطل نكشاند ، و هر گاه خشمگين شود ، خشمش او را ازسخن حق ، بيرون نبرد ، و هر گاه به قدرت رسيد ، آنچه برايش حق نيست، دست نزند .(1).

پی نوشت:
(1). شیخ صدوق،معانى الأخبار ، ص ۳۶۶.
*****
** تقسيم كار در سفر
پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله)دريكي ازسفر هايش دستور داد تا گوسفندي را براي غذاي كاروان آماده كنند.در اين ميان يكي از كاروانيان و ياران پيامبر(صلی الله علیه و آله) گفت: ذيح گوسفند با من. ديگري گفت:كندن پوست گوسفندبا من. سومي گفت:پختن گوشت آن با من.
پيامبر(صلی الله علیه و آله)فرمود:جمع آوري هيزم براي آتش نيز برعهده ي من.
ياران پيامبر با شنيدن اين سخن به ايشان عرض كردند:يا رسول الله!ما خودمان كارها را انجام ميدهيم،شما زحمت نكشيد.
حضرت فرمود: مي دانم كه شما كار من را انجام مي دهيد ولي من دوست ندارم ميان شما مورد تبعيض در انجام كار ها باشم همه كار كنند و من بنشينم، زيرا خداوند دوست نمي‌دارد بنده‌اش را در ميان يارانش با وضعي متمايز و جدا از ديگران ببيند، طوري كه براي خود نسبت به ديگران امتيازي قائل شده باشد. سپس حضرت برخاست و براي جمع آوري هيزم به سوي صحرا رفت.(1)

پی نوشت:
(1). محمد بهاء الدين حسينى‏ ،باده ناب، ترجمه الرحيق المختوم ،ص:615
*****
** ارزش جلسات علمی
نقل شده است كه روزي پيامبر(صلی الله علیه و آله) وارد مسجد شد و در آنجا چشمش به دو اجتماع افتاد كه از دو دسته تشكيل شده بود، هر دسته‌اي سرگرم كاري بودند.
يك دسته مشغول عبادت و ذكر و دعا بودند و دسته‌ي ديگر مشغول كسب علم و دانش. پيامبر(صلی الله علیه و آله) هر دو دسته را از نظر گذرانيد و از ديدن آنها خوشحال شد و به كساني كه همراهش بودند رو كرد و فرمود: اين دو دسته هر دو كار نيك مي‌كنند و هر دو دسته بر خير و سعادتند، آنگاه جمله‌اي اضافه كردند و فرمودند: لكن من براي تعليم و آگاه كردن مردم فرستاده شدم.
حضرت پس از اين بيان در جمع دانشجويان نشست.(1).

پی نوشت:
(1). بِحارالانوار، علامه مجلسی، مؤسِّسَة الوفاء، بیروت، 1404 ه‍ق، ج 1، ص 206.
*****
** رفتار با مردم
در حالى كه پيامبر (صلی الله علیه و آله) ميدان جنگ بود، عربى به محضر او رسيد و ركاب شترش را گرفت و گفت : يا رسول الله ، عملى را به من بياموز كه سبب رفتنم به بهشت گردد.
حضرت فرمود: با مردم آن گونه رفتار كن كه دوست دارى با تو آن گونه رفتار كنند، و از رفتار با آنها كه خوشايند تو نيست ، بپرهيز.(1).

پی نوشت:
(1). اصول کافی ج 3 ص216.
*****
** پاداش زنان
پيامبر (صلی الله علیه و آله) در باب جهاد و پاداش مجاهدان سخن مى گفت . در اين بين ، زنى بپاخاست و پرسيد: آيا براى زنان هم از اين فضيلت ها بهره اى هست ؟
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: آرى ، از هنگامى كه زنان باردار مى شوند، تا لحظه اى كه كودكان خود را از شير باز مى گيرند، همانند مجاهدان در راه خدا پاداش مى برند. و اگر در اين فاصله ، اجل آنان فرا رسد و مرگ ايشان را دريابد، اجر و منزلت شهيد را دريافت خواهند كرد.(1).

پی نوشت:
(1). من لا يحضره الفقيه ، ج 3، ص 561.
*****
** دفاع از آبروى مؤمن
ابوالدرداء گويد: مردى در محضر رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) آبروى كسى را دستخوش بدگويى قرار داد، ديگرى در مقام دفاع برآمد، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هر كس از آبروى برادر دينى خود دفاع كند، حجاب و پرده اى از آتش براى او خواهد بود.(1).

پی نوشت:
(1). وسائل الشيعه ، ج 7، ص 607.
****
** نصف اجر شهید
مردى به حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد عرض كرد: يا رسول الله ، زنى دارم هر وقت مى خواهم از منزل بيرون روم ، مرا مشايعت مى كند و هر وقت مى خواهم بيايم ، مرا استقبال مى كند و هر وقت غمگين مى شوم ، به من مى گويد: اگر غم تو براى دنيا يا مال دنيا است ، خداوند كفيل روزى بندگان است و اگر غم تو براى امر آخرت است ، خداوند غم تو را براى آخرت زياد كرد تا از آتش جهنم خلاص شوى .
پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: خداوند متعال عمالى (كارگزاران ) دارد و اين زن از عمال خداوند است و براى آن زن نصف اجر شهيد است.(1)

پی نوشت:
(1). وسائل الشیعه، ج 7 ص 17.

*** ارسال سوالات دینی در : @pasokhgoo_ir_bot *****

0
3

سید محمد موسوی    ۲۸ آبان ۱۳۹۶
20

nazli hassani    ۲۶ آبان ۱۳۹۶
ممنون

rihane    ۲۶ آبان ۱۳۹۶
السلام علیک یا رسول الله(ص)

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»حدیث
بازدید: 2836
نظرات: 137
0
129
بازدید: 2014
نظرات: 101
بازدید: 2539
نظرات: 81
0
101
بازدید: 2110
نظرات: 105
بازدید: 1407
نظرات: 93
0
97
بازدید: 1333
نظرات: 84
2
85
بازدید: 618
نظرات: 93
0
80
بازدید: 2369
نظرات: 66
0
77
بازدید: 2663
نظرات: 65
0
73
بازدید: 1359
نظرات: 74
0
73