استهلاک تدریجی انسان

ارسال توسط: حامد ج تاریخ ارسال: ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ دسته بندی: اجتماعي و جامعه»جامعه و قوانین (علوم انسانی) نظرات: 56 بازدید: 593
Image result for ‫عکس انسان ناراحت‬‎

 

چندی پیش یکی از دوستان سؤال می‌کرد: به نظرت چرا خیلی از بچه‌هایی که برای ادامه تحصیل به خارج از ایران می‌روند، دیگر بر‌نمی‌گردند؟

شاید انتظار داشت که یک جواب کلیشه‌ای مثل “مسائل سیاسی” یا “نبودن آینده شغلی در ایران” یا “کمبود امکانات” و یا حتی “جو گیر شدن و آرزوهای پوشالی” از من بشنود. ولی گرچه هرکدام از این دلیل‌ها هم می‌تواند درست باشد، ولی نظر من چیز دیگری است.

در سال‌های اخیر صحبت‌های بسیاری در مورد مهاجرت به خارج از کشور و دلیل فرار نیروی کار متخصص از ایران شده است. فیلم‌هایی مثل میراث آلبرتا و نوشته‌های متفکرین و جامعه شناسان و نویسندگان هم به این موضوع معطوف بوده است. البته من هیچ‌یک از دلایل ذکرشده را نفی نمی‌کنم. همه‌ی دلیل‌ها می‌تواند تا حدی درست باشند، برای هر انسان هم ممکن است دلیل کمی فرق کند و با دیگران متفاوت باشد. این‌ها همه درست. ولی اگر از من بپرسند از میان تمام دلایل متفاوت که مطرح است، کدام‌یک از همه مهم‌تر است، خواهم گفت: “استهلاک تدریجی انسان در ایران”

اجازه دهید توضیح دهم. از وقتی‌که به ایران آمده‌ام، یعنی در همین چهار ماه اخیر، به‌صورت روزانه اتفاقاتی افتاده است که هرکدام روح و ذهن من را ولو اندک مستهلک کرده است. مثل قطره‌قطره آبی که بر روی یک سنگ بریزد. درست است که هرکدام از این قطره‌ها به‌خودی‌خود تأثیر خاصی ندارد، ولی با گذر زمان، همین قطره‌ها می‌تواند حفره‌ی چشمگیری در سنگ ایجاد کند.

این همان معنی استهلاک در ذهن من است. این لیست فقط مال چهار ماه است و بسیار مختصر نوشته‌شده است؛ و موارد ذکر نشده زیاد است.

از وقتی به ایران آمده‌ام:

 • فروشنده جنس ناقص و معیوب فروخته است، وقتی عیب را به او نشان می‌دهی نه‌تنها عذرخواهی نمی‌کند، بلکه وقیحانه آسمان ریسمان می‌کند. آخرش بدهکار هم شدم!
 • همسایه هر موقع که عشقش بکشد، هرکجا که عشقش بکشد پارک می‌کند. سه ماشین دارد و یک جای پارک، محاسبه‌اش با شما!
 • کسی که می‌خواسته پرده‌ی خانه را وصل کند، دائم امروز و فردا کرده است، حداقل ۳ بار به ما دروغ گفته است و سر قرار نیامده است. دفعه‌ی آخر هم بعدازاین که ما را ۵ ساعت کاشته است، ساعت ۱۱ و نیم نصف شب آمده است. طلبکار هم هست که چرا در را نصف شب برای او باز نکرده‌ایم و هزینه‌ی ایاب ذهابش را می‌خواهد از ما بگیرد
 • تا سال ۹۳ که من پرونده تشکیل داده بودم مشمول قوانین “نخبگان” می‌شدم. حالا که سال ۹۴ شده است قوانین تغییر کرده است و می‌بایست دوباره دنبالش دوید تا بفهمیم چه به چه است!
 • رفته‌ام بانک. از کارمند سؤال می‌کنم که چقدر کار افتتاح حساب طول خواهد کشید؟ می‌گوید چیزی نیست و سریع تمام می‌شود. حداقل یک ساعت بیش ازآنچه ادعا کرده است طول می‌کشد!
 • برای خریدن ماشین قرارداد امضا کرده‌ام، فروشنده ماشین که بنگاه است، با تأخیر ۳۰۰ درصدی ماشین را تحویل داده است. آخر هم درخواست مبلغی بیش از مبلغ قرارداد کرده است، چون در طی زمانی که تأخیر کرده است قیمت ماشین افزایش پیداکرده
 • ماشین خریده‌ایم. مجبوریم ببریم برای ما قفل کامپیوتر و قفل باطری و قفل زاپاس نصب کنند که مبادا کسی به ماشین دستبرد نزند. یعنی در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که از همان اول همه جای زندگی را باید قفل زد که در امان باشید!
 • می‌بایست مدرک دکتری خودم را ارزش‌گذاری کنم! یعنی وزارت علوم باید بگوید آن شب‌ها که من تا صبح سر آزمایش بودم، جایزه و افتخاراتی که کسب کرده‌ام و آن‌همه مقالات بین‌المللی که نوشته‌ام ارزش دارد یا ندارد!
 • فرم‌هایی که برای ارزش‌گذاری مدرک پر شود غیردقیق و گیج‌کننده است. سفارت ایران در کشور محل تحصیل می‌بایست همه‌ی این مدارک را تائید کند و مهر بزند.
 • مبل خریده‌ایم. آنچه آورده‌اند در خانه تحویل داده‌اند، با آنچه در نمایشگاه پسندیده بودیم یکی نیست.
 • در شرکتی که شروع به کارکرده‌ام، وارد بزرگ‌ترین مناقصه تاریخ صنعت شیرین سازی آب ایران شده‌ایم. نیمی از مدارک مناقصه به زبان انگلیسی است. مدارک اشتباهات تایپی دارد! و بعضی از جمله‌ها ازلحاظ گرامری غلط است! شرکت پیمان‌کار حدود ۲ میلیون دلار برای تنظیم این اسناد گرفته است! تا آخرین روز تحویل اسناد هم مدارک کارفرما باهم مغایرت دارد و بعضی از درخواست‌های کارفرما هنوز نامعلوم است.
 • خدا را شکر حقوق ما را به‌موقع می‌دهند. شنیده‌ام بعضی از شرکت‌ها هنوز حقوق فروردین را هم نداده‌اند!
 • ماشین ظرف‌شویی خریده‌ام، در مغازه می‌گویند “نصب رایگان” خواهد شد. کارمند آن شرکت چند روز بعد آمده است و نصب‌کرده است، فاکتور به من می‌دهد و درخواست پول می‌کند. سؤال می‌کنم این دیگر چیست مگر نصب رایگان نبود؟ می‌گوید نصب رایگان بود ولی شیرآلاتی که به کاربردم هزینه دارد. پولش را دادم و رفت. رفتم سر کوچه شیرها را قیمت کردم، متوجه شدم شیرها را حداقل دو برابر قیمت حساب کرده است. این هم از نصب رایگان!
 • می‌خواهی در تهران تردد کنی. برای این‌که از خانه‌ی پدرم به خانه‌ی پدرزنم بروم، مجبورم بیش از یک ساعت در ترافیک باشم. به اگزوز ماشین‌ها نگاه می‌کنم که همه پشت‌هم ایستاده‌اند. گویی این عمر و زمان و زندگی من است که دارد دود می‌شود..
 • موقع رانندگی افراد همواره تلاش می‌کنند که جلو بزنند. همه در صف ایستاده‌اند که بروند داخل خروجی، ولی عده‌ای تمام صف را رد می‌کنند و با تقلب سر ماشینشان را می‌کنند داخل!
 • کلاس کارشناسی ارشد دانشگاه درس می‌دهم. دانشجوها با این سن و سالشان تقلب می‌کنند. کسی شرم نمی‌کند؟ از خودشان خجالت نمی‌کشند؟
 • طرف ورودممنوع آمده است، از جلو چراغ می‌زند که من بروم کنار تا ایشان رد شود!
 • دائم افراد در حال ریختن آشغال بر روی زمین هستند. یک خانم جلوی چشم خودم آشغال بر روی زمین ریخت. بدون گفتن هیچ حرفی به جلوی او رفتم، آشغال را از روی زمین برداشتم و به درون سطل زباله انداختم. ایشان هم برآشفت و من را مسخره کرد!
 • زنگ‌زده‌ام پلیس ۱۱۰ که بگویم فلان ماشین در کوچه پارک است ولی درش قفل نیست و شیشه‌اش پایین است. لطفاً رسیدگی بفرمایید نکند که حادثه‌ای رخ بدهد. پلیس آمده است ماشین بدون قفل را در آن وضعیت می‌بیند. من را سین‌جیم می‌کند، آخرش هم می‌گوید دیگر به پلیس زنگ نزن، ماشین را رها می‌کند و می‌رود!

من عاشق کشورم هستم. ولی اگر روزی بزنم به سیم آخر و بخواهم این مرزوبوم را ترک کنم، نه به خاطر مسائل سیاسی است، نه به خاطر مسائل مالی، نه به خاطر آینده شغلی و غیره و غیره. به خاطر این خواهد بود که اینجا انسان مستهلک می‌شود. روح و ذهن آدم رفته‌رفته پژمرده و کثیف می‌شود..

این حمله‌ی همه‌جانبه به انسان چیزی نیست که مسئولش رئیس‌جمهور یا یک فرد به‌خصوص باشد. کل جامعه آشفته و بی‌سروسامان است و این آشفتگی دقیقاً همان چیزی است که به نظر من ایران را یک کشور جهان سوم می‌کند. این نوع مشاهدات و تجربیات که من را آزرده می‌کند، به خودم یادآوری می‌کنم که اینجا جهان سوم است. نباید انتظار داشت که مثل فلان کشور ‐ قطار حتی دو دقیقه هم تأخیر نکند. متأسفانه از طرفی بسیاری از مردم ما به‌شدت خودباخته‌اند..

می‌خواهند هر طور شده با مارک لباس و پز ماشین مدرن و حرف‌های بی‌ارزش و آهنگ و رقص‌های وارداتی خودشان را مدرن نشان دهند. فکر می‌کنند با این مسخره‌بازی‌ها ازجهان سوم بودن درمی‌آیند! خدا را شکر که هنوز مسائلی مثل روی گل پدر و مادرم هست که من را علی‌رغم این‌همه آشفتگی در این کشور نگه دارد. امیدوارم کماکان دوام بیاورم..

0
44

صفورا    ۱۶ فروردین ۱۳۹۷
🍩💐ℓαḯк😍20💐🍩

کژال آ    ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
🕋🌈ϐιɢ lικε🌈🕋

آیه دماوندی    ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
🎄🐷لایک خوشجل🐷🎄

امیرعلی    ۲۲ دی ۱۳۹۶
🌹لایک🌺łἷќἔ🌹

المیرا ه    ۲۲ دی ۱۳۹۶
👈🔸🇮🇷ßĪƓ ĿĪҠƐ🇮🇷🔸20

zahra    ۱۶ دی ۱۳۹۶
20

آیه دماوندی    ۱۶ دی ۱۳۹۶
🎄🐷لایک خوشجل🐷🎄

عماد    ۱۴ دی ۱۳۹۶
🍉بیست❤️مرسی🍉

ندا✔    ۰۷ دی ۱۳۹۶
20000

امیرعلی    ۰۴ دی ۱۳۹۶
🌹لایک łἷќἔ🌹

جیران بهرامی    ۰۲ دی ۱۳۹۶
(●̮̮̃•̃)20عالی(●̮̮̃•̃)

سارا محمدی    ۲۹ آذر ۱۳۹۶
🎀20🎀

بشار    ۲۹ آذر ۱۳۹۶
💋لایک💋

شقا یق    ۲۸ آذر ۱۳۹۶
(●̮̮̃•̃)❤💚💜20💜💙💛(●̮̮̃•̃)

چغیبل    ۱۷ آذر ۱۳۹۶
/█\20 ♥20/█\

لعیا    ۰۶ آذر ۱۳۹۶
🎀💚🌷لایک🌷💚🎀

آدم ا    ۰۴ آذر ۱۳۹۶
☘☘ ℒike ☘☘

آنجل ف    ۰۴ آذر ۱۳۹۶
بیست قشنگ@};-

امکا    ۰۲ آذر ۱۳۹۶
B3T=20

لادن ع    ۰۱ آذر ۱۳۹۶
@};- لایک20 @};-

آنجل ف    ۲۷ آبان ۱۳۹۶
بیست قشنگ@};-

آیلار م    ۱۲ آبان ۱۳۹۶
❤˜”*°•.ԼƖƘЄeЄeЄ.•°*”˜❤

رویا ....    ۲۸ مهر ۱۳۹۶
پسندم شد . 20 عالی:)

سعیده بابایی    ۱۴ مهر ۱۳۹۶
💜💜همش لایک💜💜

زاهد    ۰۸ مهر ۱۳۹۶
▓▒░20لایک20░▒▓

گلاره    ۰۲ مهر ۱۳۹۶
😊❤20❤😊

چغیبل    ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
🌸/█\20♥20/█\🌸

بشرا    ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
✏لایک💙❤وری نایس✒

عسل بانو    ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
20

مخ ردی    ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
😊😊20.عالی😊😊

امکا    ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
B3T=20

شمیم    ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
💜❤▂ ▄ ▆ like ▅ ▄ ▂ 💙💜

بینا ا    ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
ⓑⓘ 2020ⓝⓐ

لادن ع    ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
@};- لایک20 @};-

شقا یق    ۲۳ شهریور ۱۳۹۶
❤💚💜20💜💙💛

سعیده بابایی    ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
💜💜همش لایک💜💜

گلاره    ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
😊❤20❤😊

آمنه    ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
•٠•●♥ 20لایک ♥●•٠•تولدت مبارک•٠•●♥ 20لایک ♥●•٠•

بینا ا    ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
تولدت مبارک:)

بینا ا    ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
ⓑⓘ 2020ⓝⓐ

سید محمد موسوی    ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
20

خانووم    ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
ممنونم.کاش بشه این ضعفا رو خودمون درست کنیم.

دختر بهار    ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
سلام .. عالی بود ، سپـــــــــــــــــــــاس

آدم ا    ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
☘☘ ℒike ☘☘

غفران    ۱۸ شهریور ۱۳۹۶
ஜ💕لایک بوزورگ💕ஜ

M.O    ۱۸ شهریور ۱۳۹۶
بله متاسسسفانه!!!!! باعرضه سلام و ارادت و خسته نباشیدو خداقوت و سپاسگزاریه فراوووااان خدمته شما استاد بزرگوارو ارجمندمون بابته این مقاله مطالبه فففووووق العاده عاااللللییییییی و مفیدو ارزشمندتون. مرسی مچکریم واقعاازتون. من فک میکنم حرفه دله هممونو زدید! ممنونتونیم. *****لایک***** 202020

இ★SANA★இ    ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
خیلی جالب و دقیق بود ممنون از شما 20

بهنام اریا    ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
2020

باور    ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
20

ندا✔    ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
واقعا ... 200000

بازدید: 10028
نظرات: 836
بازدید: 3351
نظرات: 342
0
315
بازدید: 5999
نظرات: 250
بازدید: 3453
نظرات: 176
0
225
بازدید: 3383
نظرات: 238
بازدید: 4124
نظرات: 200
بازدید: 1669
نظرات: 216
بازدید: 2683
نظرات: 161
0
160
بازدید: 3510
نظرات: 140
0
158
بازدید: 4489
نظرات: 141
0
157
بازدید: 2058
نظرات: 156
0
137
بازدید: 2416
نظرات: 136
0
131
بازدید: 2148
نظرات: 126
0
125
بازدید: 1564
نظرات: 134
0
121