زندان سلیمان نبی در تکاب | زندانی برای به بند کشیدن دیوهای سرکش

ارسال توسط: (خدایااین مصیبت تاوان کدامین گناه ما بود) Saba .m تاریخ ارسال: ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ دسته بندی: گردشگری»نقاط دیدنی نظرات: 2 بازدید: 551

                     زندان سلیمان نبی در تکاب | زندانی برای به بند کشیدن دیوهای سرکش

 

صحبت از افسانه ها که می شود، پیر و جوان گردتاگرد می نشینند و سراپا گوش می شنوند تا بشنوند. فرقی نمی کند که از چه قومی باشی و اهل کجا. قصه و افسانه همیشه جذاب و دوست داشتنی است، به خصوص اگر درمورد سرزمینت باشد، شاید چون مرز میان حقیقت و قصه در افسانه ها مشخص نیست و تنها تو هستی که می توانی این مرز را با تخیلاتت مشخص کنی. کوه زندان سلیمان در تکاب که به زندان دیو سلیمان نیز شهرت دارد، یکی از افسانه خیز ترین اماکن دیدنی ایران در استان آذربایجان غربی می باشد، کوهی که که اگر هزاران بار به آن سر بزنی و بر فرازش بایستی، هر هزار بار از شدت رعب و هیجان، چشمانت را به آن می دوزی و همین حس به تو یادآوری می کند که چرا مردم طبیعت پرست آن زمان، آن را گرامی می داشتند و زرتشتیان آن را نیایشگاه و قربانگاه می پنداشتند. باهم بیشتر بدانیم و ببینیم از یکی از اسرار آمیز ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی.

زندان سلیمان

زندان سلیمان

تاریخچه زندان سلیمان

این کوه داستانی طولانی و قدیمی دارد و به معنای واقعی نشانی از تغییر و گذر در خود دارد. این کوه در اصل چشمه ای بوده جوشان که رسوب کانی هایش سال ها برای به وجود آوردنش تلاش نموده و پس از متولد شدن، چشمه که رسالتش را انجام داده، خشک شده و به تاریخ پیوسته است. زندان سلیمان با حدود 150 متر ارتفاع در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان شهرستان تکاب قرار دارد و گودال 80 متری آن پس از خالی شدن از آب، به گودالی خوف برانگیز تبدیل شده است. درحالیکه پیشترها، لبریز از آب بوده و زرتشتیان و نیز اقوام مانا که در هزاره سوم پیش از میلاد مسیح زندگی می کردند، قربانی هایشان را به داخلش می انداختند.

زندان سلیمان

زندان سلیمان

زندان سلیمان

افسانه ها و اسرار زندان دیو سلیمان

اهالی تکاب طبق افسانه ها عقیده دارند که این کوه، محلی برای در بند کشیدن دیوهای سرکش تحت امر سلیمان نبی بوده است. کانی های اطراف کوه و نیز چشمه های آب گرم اطراف آن خواص درمانی دارند و مردم تکاب از آن برای موارد درمانی استفاده می کنند. زندان سلیمان در فهرست آثار ملی و نیز آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با هم به نظاره تصاویری از این پیدیده شگفت آذربایجان غربی می نشینیم.

زندان سلیمان

زندان سلیمان

زندان سلیمان

0
2

فرشاد    ۲۳ فروردین ۱۳۹۶
20محبوب ترین مقالات گردشگری»نقاط دیدنی
بازدید: 1357
نظرات: 63
0
187
بازدید: 1394
نظرات: 70
0
181
بازدید: 1676
نظرات: 47
0
171