ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

TQM چیست؟

ارسال توسط: حمید تاریخ ارسال: ۱۴ مهر ۱۳۸۹ دسته بندی: علمی نظرات: 5 بازدید: 8750

 

TQM چيست؟
 
در آينده دو نوع شركت وجود خواهد داشت : آنهائي كه سیستم مدیریت كيفيت فراگير (TQM ) را اجرا كرده‌اند و آنهائي كه از دور خارج شده‌اند شما مجبور به اجراي ( TQM) نيستيد زيرا بقا اجباري نيست !
 
• هنر مديريت تمام اجزاء سازمان براي رسيدن به تعالي است. قاعده طلائي در آن چنين است: كاري را براي ديگران انجام بده كه دوست داري برايت انجام دهند.
TQM عبارتست از يك رويكرد براي بهبود مستمر كيفيت محصولات و خدمات ازطريق مشاركت همه سطوح و وظايف شركت.
TQM عبارتست از يك رويكرد براي افزايش مؤثر بودن و انعطاف‌پذيري همه‌جانبه سازمان. اين رويكرد يك طريقي براي سازماندهي و مشاركت همه سازمان اعم از بخش‌ها، فعاليت‌ها، افراد در هر سطح سازماني مي‌باشد.
• يك رويكرد مديريتي سازمان است كه حول محور كيفيت بنا شده است كه در آن همه اعضاء سازمان در هدف موفقيت درازمدت از طريق رضايت‌مندي مشتري مشاركت مي‌كنند تا منافع حاصله به اعضاء و جامعه بازگردد.
 
عوامل شكست پروژه‌هاي TQM
  • • عدم مشاركت مديريت
  • • عدم توجه به نياز و خواسته‌هاي مشتري
  • • عدم موفقيت در تغيير فرهنگ سازماني
  • • عدم برنامه‌ريزي مناسب
  • • عدم ارائه آموزش‌هاي مناسب به صورت مستمر
  • • عدم طراحي مجدد سازمان همگام با بهبود
  • • عدم وجود يك سيستم مناسب اندازه‌گيري عملكرد
  • • عدم يكپارچگي ميان اهداف TQM و اهداف سازماني
 
پياده سازي TQM
 
تبیین فوائد پیاده سازی TQM (مدیریت کیفیت جامع)
در محیط سازمانی و محیط خارج از سازمان
 
مقدمه:
در این نوشتار تلاش می شود تا تعریف مدیریت کیفیت جامع (Total Quality Management) TQM، وجوه آن، ارتقاء کیفی خدمات یامحصولات درکل فرآیندهای تابعه سازمان، مراحل پیاده سازی TQM، نتایج اجرای TQM در بهسازی محیط شرکت و جلب اعتماد و رضایت کارفرما نسبت به کیفیت روزافزون خدمات یامحصولات و رسیدن به تعالی سازمانی و آموزش و پرورش مستمر در کلیه سطوح سازمان به رشته تحریردرآید.
 
TQM چیست؟
 
TQM یا Total Quality Management یک نوع شیوه مدیریت است که تلاش و تمرکز خود رافقط بر روی کیفیت محصول یا خدمات نهایی معطوف نمی دارد، بلکه بصورتی فراگیر با توجه به چشم انداز (Vision) ، ماموریت (mission) ، اهداف (objects) و در راستای استراتژی (Strategy) کلان سازمان و برای رسیدن به وضعیت کیفی بهتر از بهترین رقیب در مورد مسائل اساسی وجوه سه گانه زیر:
 
1- خدمات (محصولات) : محصولات نهایی که به مشتری یا کارفرما عرضه می شود
2- فرآیندها: فرآیند کار در کلیه واحدهای تابعه سازمان
3- منابع انسانی: فرهنگ کاری، سازماندهی، رهبری، توانایی ها، بهسازی، انگیزش و هم افزایی
 
را مطالعه و بررسی کرده وسپس براساس تدوین یک استراتژی (Sub strategy) برای سنجش سطوح عملکرد فعالیت های شرکت و سازمانهای رقیب و تجزیه و تحلیل موانع و مشکلات وپتانسیلهاوفرصتهای قابل دسترسی و راههای حل مسئله، طرحهای عملی و اجرایی راتهیه وتنظیم میکند.
لازم به ذکر است که مدیریت کیفیت جامع TQM اولین بار توسط دکتر ادوارد دمنیگ آمریکایی پس ازجنگ جهانی دوم در ژاپن پی ریزی شد و در دو دهه گذشته بصورت گسترده ای در سایر جوامع صنعتی دنیا بکار گرفته شده است.
 
مراحل پیاده سازی TQM
پس از تدوین استراتژی TQM در راستای استراتژی کلان شرکت، تعیین خروجیها (خدمات نهایی و خدمات هر یک از واحدهای تابعه)، ذکر مشخصات مشتریان، معیارها و خواسته های مدنظر آنها، امکان اندازه گیری و کمیت پذیری خروجیها، مطالعه کیفیت مراحل فرآیند کار و تولید خروجی، تعیین معیارهای کیفی خروجیها، شناسایی فاصله کیفیت موجود و کیفیت مورد انتظار و آشکار سازی مشکلات و در نهایت تشکیل گروه های حل مسئله براساس اصول علمی از قبیل استقرار گروههای کنترل کیفی، آموزش، ایجاد سیستمهای ارتباطی با کارفرما و ممیزی سیستمهای اطمینان از کیفیت و سیستم های اطلاعات برای رسیدن به بالاترین سطح رضایت مشتری انجام می گیرد.
 
فوائد اجرای TQM
در داخل شرکت بر اساس تعهد اعضاء به TQM و پروژه های مستمر بهبود کیفیت، انگیزش آنها از طریق تقدیر، تشویق و پاداش برای بهسازی خود، آموختن دانش و فناوری جدید، فرهنگ کار گروهی و هم افزایی، تقویت می شود و در نتیجه زمینه توسعه مسیر شغلی و توسعه کمی و کیفی شرکت را پدید می آورد.
 
 همچنین توانایی های اعضاء و موارد نیازمند به بهبود و آموزش های مقطعی (توسط منابع داخلی یا خارجی سازمان) مشخص می شود. رفتارهای مثبت و موفقیت آمیز کارکنان به جای نقاط ضعف مورد تاکید و تشویق قرار می گیرند. عدالت و بیطرفی در انتخاب اعضاء و گروه های مورد تقدیر، مدنظر قرار گرفته و نهایتا همه سلولهای سازمان در جهت اهداف سازمان، پیگیر ارتقاء کیفی خدمات، دانش و توانایی های خود و در نتیجه تعالی بخشیدن بدنه سازمان خواهند بود.
در محیط خارج از شرکت ، در اثر ارتقاء کیفی متوازن و فراگیر در کلیه بخشها( که منجر به ارائه بهترین خدمات یامحصولات به مشتری و جلب اعتماد و رضایت و آرامش خاطر وی شده است)مشتری سازمان مارا بعنوان یک شرکت پویا که همیشه خود را با دانش و فناوری روز دنیا هماهنگ کرده و کیفیتی روزافزون را در ارائه خدمات خود لحاظ می کند، می شناسد و بدین ترتیب نه تنها خود، مشتری ثابت و مستمر سازمان خواهد بود، بلکه هرروز مشتریان جدیدی رابه مامعرفی کرده و باعث توسعه و رونق شبکه بازاریابی (marketing network) نیز خواهد شد.
 
0
3

رضا امینی    ۰۸ دی ۱۳۹۲
مرسی.پروزه اصول مدیریت من این بود

nastooh sh    ۲۸ آذر ۱۳۹۲
ممنون من دوره TQM گذروندم. از 100 امتیاز 100 گرفتم.200000000000000000

نگار ح    ۲۶ آبان ۱۳۹۲
ممنون خوب بود

محبوب ترین مقالات علمی
بازدید: 10258
نظرات: 330
0
469
بازدید: 3566
نظرات: 299
0
434
بازدید: 3466
نظرات: 287
بازدید: 3891
نظرات: 211
0
274
بازدید: 3250
نظرات: 127
بازدید: 2738
نظرات: 118
0
242