کلاردشت بهشت گمشده +عکس

ارسال توسط: Ali-rastgo تاریخ ارسال: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ دسته بندی: گردشگری»نقاط دیدنی نظرات: 4 بازدید: 2149

کلاردشت

کلاردشت از توابع شهرستان چالوس در غرب استان مازندران به دلیل زیباییهای بی حدش از مکانهای دیدنی و تفریحی ایران به شمار میرود و به بهشت ایرانمعروف است. کلاردشت از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است. کلاردشت با قدمت 4000 ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده در 35 کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.کلاردشت دو جاده ارتباطی دارد. جاده نخست از مرزن آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه هایی که بر دامنه های شان گندم و جو کشت می شود، می گذرد و دومین جاده، از عباس آباد واقع در جاده کناره خزر، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 25 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب کلاردشت می رسد.
وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر، نمونه کم نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته کوه های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه کلاردشت است.
کلاردشت دارای آب و هوایی معتدل است. بارش بارانهای فراوان، برفهای نشسته بر ارتفاعات و کوهستانی بودن این منطقه هوای کلاردشت را در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک تر و مطبوع تر کرده است.
از دیدنی های کلاردشت هر چه بگوییم کم است. در اینجا فقط به اختصار به معرفی چند نمونه از آن میپردازیم :

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت (سما)، نگین آبی کلاردشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده سما واقع است.


علم کوه و کوه تخت سلیمان

علم کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می شود، یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان است. کوه تخت سلیمان نیز که در افسانه ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می کنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی های این منطقه به شمار می رود.

رودبارک

روستای منحصر به فرد رودبارک که در فاصله 4 کیلومتری غرب حسنکیف قرار دارد به لحاظ زلال بودن رودخانه سردآبرود و خودنمایی قله تخت سلیمان ، جایگاه ویژه ای را در بین تمامی مناظر کلاردشت به خود اختصاص داده است. جهت استفاده بهینه از طبیعت زیبای رودبارک لازم است که از روستا خارج شده و در کناره هایرودخانه سردآبرود مسیری را در حدود 15 کیلومتر به سمت قله علم کوه و تخت سلیمان پیمود. فاصله بین روستای رودبارک و روستای ونداربن با مناظر دلپذیرش جذبه های فراوانی دارد و هر ساله هزاران جهانگرد مشتاق را به سمت خود می کشاند.
چشمه آب سرد رودبارک و امیر چشمه در قسمت انتهایی رودبارک و در مقابل رودخانه سردآبرود زیبایی خاصی را به این بخش از کلاردشت داده است .
ماهیان خال قرمز قزل آلای موجود در رودخانه ، قرارگاه کوهنوردی ، ویلاهای زیبا ، باغ های مشجر ، آداب و روسوم بجا مانده از فرهنگ عامیانه مردم از دیگر ویژگیهایرودبارک بشمار می آیند.

جنگل ازو

جنگل ازو که مسیرش از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف است طبیعت جهانگردان هنرمند و هنر دوست است. منطقه اصلی جنگل ازو دشتی سرسبز همچون فرشی نگارین بوده که تار و پودش از سبزه و بنفشه است. کوه گرگ، دشت جو پشت ، عسلک و مازیگاسر و برخی جنگل های دست نخورده دیگر ، بخش هایی از جنگل ازو به حساب می آیند.

مازیچال

پس از طی مسافتی در حدود 4 کیلومتر از میان جنگل به چشم اندازی سر سبز خواهید رسید که حتی فاقد یک درخچه است . اینجا همان مازیچال است که قلل مرتفع اطرافش ، زیبایی آن را دو چندان کرده است. خانه های ییلاقی این دشت که به تعداد انگشتان دست نمی رسند و قسمت فوقانی شان را با شیروانی های فلزی پوشانده اند، صرفا جهت استفاده شخصی در فصل تابستان است.

تپه کلار

کلار نام شهر و تپه باستانی در محدوده کلاردشت امروزی است. تپه کلار یکی از دیدنی ها و آثار تاریخی بخش کلاردشت است که نقش مهمی در روشن شدن ابهامات باستانشناسی حاشیه جنوبی دریای خزر دارد، از این رو آن را بهشت کاوشگران نامیده اند.
جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت یکی از آثار باستانی است که در تپه کلار کشف شده است. قدمت این جام حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت در تهران موزه ی ایران باستان نگهداری می شود.جاده کلاردشت به عباس آباد

یکی از جاده های بسیار زیبا در ایران. پر از درختان سر به فلک کشیده و جنگلهای انبوه که در طی مسیر چشم نوازی میکنند. همجواری جاده با رودخانه و جنگل مسیری بس دیدنی را به نمایش گذاشته است.

هتل نیمه ساخته به جا مانده از زمان رضا خان

اینجا روپیشنهادمیکنم حتما برید دوستان چون می تونید بهترین خاطرات عمرتون رو کلید بزنید.هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان و به اصطلاح کلاردشتی ها ، میهمان خانه خرابه در شهر حسن کیف، از زمان جنگ جهانی دوم نمودی از شیوه معماری آلمانی ها در ایران در زمان رضا خان است . اکثر مسافران در هنگام گشت و گذار در شهر و خرید سوغاتی های کلاردشت از قبیل کلوچه ی کا کا و برخی مرباهای ویژه منطقه ، متوجه بنای متروکه ای می گردند که بازدید از آن برای دوستداران مسایل فرهنگی و تاریخی جالب خواهد بود.
جنگل مجل، روستای اجابیت و کاخ سلطنتی رضا خان، پی قلعه و شهرک گلدشت، مکارود، جنگل کلاردشت، چشمه های آب گرم، یخچالهای طبیعی کلاردشت و ...... ازدیدنی های دیگر کلاردشت محسوب میشود.
کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت عبارتند از :
لاهو (اولین مدرسه به سبک جدید در سال۱۳٠۱در این روستا تاسیس شد) ، رودبارک ، حسن کیف ، کردیچال (اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال۱۳٠۶در این روستا تاسیس شد.کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را میسازد) .
کوه،جنگل،دشت،دریاچه،رود،آ بشار،آب و هوای لطیف،مردمان سازگار و مهمان دوست و برخی آثار و ابنیه های تاریخی در گستره ای نسبتا محدود یکجا گرد هم قرار گرفته اند. منطقه کلاردشت با جاذبه های فراوانش سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی وخارجی است.

کلاردشت به نام های دریاچه ولشت، نیز شناخته می شود.

 


 

0
2

Naghi.ahadi(^_^)    ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
20

پریسا پری مهربون    ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
2020

محبوب ترین مقالات گردشگری»نقاط دیدنی
بازدید: 1412
نظرات: 63
0
187
بازدید: 1444
نظرات: 70
0
181
بازدید: 1739
نظرات: 47
0
171