ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

اصول آب بندی خودرو

ارسال توسط: مرتضی گل پسر تاریخ ارسال: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ دسته بندی: علمی نظرات: 5 بازدید: 14011
حالا دلیل اب بندی چیست ؟

قطعات مکانیکال خودرو از جمله پیستون، رینگ ها و سایر نقاط از نقطه نظر میکروسکوپی کاملا ریز هستند. این قطعات باید با کارکرد آرام همراه با روغن کاری مناسب هماهنگ و یکپارچه شوند. به دلیل غیر همجنس بودن قطعات یک خودرو مخصوصا خودروهای ما، لازم است این قطعات کاملا با هم آداپته شده و هماهنگ شوند.

با توجه به وجود انواع واشر، بلبرینگ، کاسه نمد و پک بودن کل موتور که ضریب انبساط طولی و حجمی گوناگون دارند در اوایل کارکرد موتور بایستی با دور پایین آب بندی کرد.

آب بندی فقط مختص موتور نمی باشد و قطعات گیربکس نیز از حساسیت بالایی برخوردار هستند. با توجه به تماس متال به متال در گیربکس و یاتاقان های موجود در سایر قطعات متحرک، آب بندی لازم و ضروری است.

در خودروهای معتبر خارجی قطعات قبل از نصب کاملاً با هم هماهنگ شده و اصطلاحاً جداگانه آب بندی می شوند و سپس در کنار هم قرار می گیرند. از ابتدا راننده می تواند به راحتی و با سرعت و شرایط دلخواه رانندگی کند ولی اینجا اکثر خودروها با قطعات نو و آب بندی نشده تحویل می شوند.

 چون بحث ما تعمیر خودرو هست و ما تولید کننده خودرو نیستیم در اینجا فقط راجع به آب بندی بعد از تعمیر صحبت می کنیم. در آب بندی بعد از تعمیر چون اکثر قطعات خودرو مثل گیربکس و دیفرانسیل قبلا آب بندی شده و در تعمیرات ما عوض نمی شود، نیاز نیست دنده ها آب بندی شود. فقط بعد از تعمیر پنج ساعت خودرو باید درجا کار کند و گاهی در این پنج ساعت باید گاز داد و روی جک چرخها را به حرکت در آورد و ... که به تعمیرگاه مربوط است.

چیزی که به راننده مربوط است این است که در هزار و پانصد کیلومتر اول با سرعت ثابت حرکت نکند. به موتور فشار نیاورد. ابتدا با دور موتور دو دنده را تغییر دهد و بعد از پانصد کیلومتر می تواند با دور موتور سه دنده را عوض کند و بعد از پانصد کیلومتر دور موتور چهار را تجربه می کنیم.

بعد از هزار و پانصد کیلومتر به مرور سرعت را بالا برده و سعی می کنیم برای مدتی سرعت صد و بیست، سپس صد و چهل و سپس صد و شصت و هفتاد را تجربه کنیم. این کار برای اینکه خودرو شتاب و سرعت لازمه را پیدا کند لازم است. 

روغن خودرو حتما بعد از هزار و پانصد کیلومتر باید عوض شود. که این کار معمولا توسط تعمیرگاه انجام می شود. از لحظه ای که خودرو را از تعمیرکار تحویل می گیرید تا هزار و پانصد کیلومتر دائم روغن و آب را چک کنید. چون موتور تازه تعمیر است ممکن است به دلائل متعدد آب کم کند و یا روغن کم کند. لازم است دقیق مراقب این موارد باشید.

بعد از هزار و پانصد کیلومتر تمام موتور و متعلقات باید آچار کشی شود. یعنی تمام پیچ ها، مهره ها، واشرها و ... باید توسط مکانیک خودرو چک شود.


0
6

کیان حمیدی    ۲۶ آذر ۱۳۹۳
لایــــ20ـــــک

علی عباسی    ۱۵ آذر ۱۳۹۳
20

محبوب ترین مقالات علمی
بازدید: 10258
نظرات: 330
0
469
بازدید: 3565
نظرات: 299
0
434
بازدید: 3466
نظرات: 287
بازدید: 3891
نظرات: 211
0
274
بازدید: 3249
نظرات: 127
بازدید: 2738
نظرات: 118
0
242