روشهای موسیقی درمانی برای اعصاب :

ارسال توسط: شبکه ایستگاه موسیقی تاریخ ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ دسته بندی: سرویسهای ایران 20»موسیقی نظرات: 1 بازدید: 653


                                                       روشهای موسیقی درمانی برای اعصاب : 

1-     موسیقی و سبک ریتمهای درمانی

2-     درمان به وسیله سازها و صوتها

3-     درمانهای آوایی برای اعصاب

4-     موسیقی و حرکت درمانی

موسیقی و سبک ریتمهای درمانی

سبکهای زیادی از موسیقی می توانند برای اعصاب و اندامهای حسی بدن مفید باشند . سنفونیها ، موسیقیهایی که توسط ارکسترهای بزرگ جاز اجرا می شوند و موسیقی رگا مفیدترین نوع موسیقی برای دستگاه عصبی است .

سنفونیها

سنفونیها اجرای موسیقی با ارکسترهای بزرگ هستند که معمولا از سه تا چهار موومان (قطعه) تشکیل شده اند و با مجموعه ای از سازهای سیمی (زهی) ، ضربی و بادی اجرا می شوند به خاطر این که در اجرای سنفونیها ، سازهای زیادی به کاربرده می شود ، توانایی تاثیرگذاری زیادی بر حالات مختلف دستگاه عصبی دارند .

گفته می شود که سنفونی در دهه اول 1700 میلادی و با آهنگسازانی از قبیل هایدن و موزارت به اوج پیشرفت خود رسید و کماکان به عنوان محبوبترین نوع موسیقی برای آهنگسازانی که قصد دارند مسائل جدی را بیان نمایند بشمار می آید .

موسیقی گروه بزرگ نوازندگان

آغاز دوران گروههای بزرگ نوازندگان که در دهه 1930 و 1940 میلادی است به گروههای قبلی جاز همچون دوک الینگتون بر می گردد. ریتمهای این نوع موسیقی و تنوع سازهای آن برای تقویت دستگاه عصبی و رفع فرسودگی آن مفید است .

موسیقی رگا

موسیقی رگا شکل دیگری از موسیقی است که باعث آرمش دستگاه عصبی می شود . منشاء این موسیقی آهنگهای آفریقایی و جامائیکایی است و ارتباط نزدیکی با مذهب راستافاری دارد . ریتمهای ضد ضرب ، نرم و پرجنب و جوش این موسیقی اثر آرام بخش روی اعصاب خسته دارد . نوازندگان و کودکان ظاهرا عکس العملی خوب نسبت به این موسیقی نشان می دهند و هر روز تعداد بیشتری از والدین از پخش این نوع موسیقی برای آرام کردن کودکان خود استفاده می کنند .

قطعات موسیقی انتخاب شده برای کمک به دستگاه عصبی

1-     هایدن

سفنونی شماره 85  

کل سیستم اعصاب را تقویت می نماید و درعین حال به آنها آرامش می بخشد .

2-     بتهون

سنفونی شماره 9

اعصاب را تفویت می کند و به خصوص برای اختلالات مغزی مفید می باشد .

3-     شوبرت

تمامی قطعات

آرام کنند و تسکین بخش است ، بی قراری را از بین می برد .

4-     واگنر

پارسیفال

حساسیتها را ترمیم می کند و برای کل سیستم اعصاب مفید است .

5-     گرش وین

راپسودی آبی

باعث افزایش حساسیت بدون ایجاد بی قراری می شود .

6-     الینگتون

تمامی قطعات

اعصاب را تحریک می کنند ، توازن را برقرار می سازد و برای بینایی مفید است  .

7-     گردمن

تمامی قطعات

دستگاه عصبی را آرام و قوی می کند ، سرعت حواس را تحریک می کند .

در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود.یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد.پژوهش های انجام شده، نشان می دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان محرک های صوتی را به وسیله سیستم های عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ می دهد.غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می کند به محرک های صوتی موزون پاسخ می دهد، موجب بروز ترشحاتی می شود که نتیجه آن آزادسازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود.
با توجه اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می توان به ارزش موسیقی درمانی که عملاً موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می سازد، پی برد.
تحقیقاتی که توسط کولن در سال ۱۹۹۲ در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان «سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیماران که در بخش آی ـ سی ـ یو بستری بود ه اند تأثیر داشته است.زیرا ثابت شده است که سیستم اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد. موسیقی درمانی یک فرآیند فعال است. در موسیقی درمانی، ما انتظار داریم که موسیقی ما را در برگرفته و در تمام وجودمان جریان پیدا کند.
یادتان باشد که از قوه تخیل مغز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید: «انرژی در پی اندیشه می آید» هر جا که فکر باشد انرژی هم وجود دارد. برای بهتر گوش کردن به موسیقی دو مطلب را به خاطر بسپارید: ۱- صدای موسیقی در حدی باشد که شما با آن راحت هستید. ۲- خودتان را تسلیم موسیقی کنید.
در اینجا به کاربرد مواردی چند از موسیقی درمانی اشاره می شود:
کاربرد موسیقی درمانی
برای کمک به افراد عقب مانده
با حرکات ریتمیک موزیکال می توان مهارت در هماهنگی های حرکتی را بهبود بخشید، اشعار آوازهای مخصوص را می توان نوشت که از طریق آن مراحل و روش های مهارت های خودیاری مثل لباس پوشیدن و مسواک زدن را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. موزیک تراپیست ها، برای اینکه برنامه های درمانی و روش های مؤثر برای در حال جریان ایجاد کنند، باید برنامه ریزی دقیقی را به کار گیرند.
جریان برنامه ریزی شامل چهار مرحله کلی است:
۱- تعریف مشکل درمانجو یا زمینه نیاز آن (سنجش)
۲- فراهم کردن هدفی برای درمانجو که به رفع مشکل یا نیاز او کمک کند.
۳- برنامه ریزی مناسب فعالیت های موزیکی
۴- تکمیل روش ها و فعالیت ها و ارزشیابی واکنش های درمانجو
مشاهدات و تجربیات اخیر نشان داده است که کاربرد موسیقی در درمان ناتوانی های یادگیری اشخاصی که آسیب های شنوایی دارند، اشخاصی که آسیب های بینایی یا آسیب های گفتاری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد موسیقی درمانی در نارسائی های گفتاری
افرادی که در ارتباط کلامی مشکل دارند با خواندن آوازها و سرودهای مخصوص می توانند در شمرده تلفظ کردن اصوات، گفتار مورد نیاز و مهارت در تشخیص لغات رشد و تمرین کنند. ریتم و صدای موسیقی همچنین می تواند تقویت جریان تکلم را در اختلالات گفتاری مانند لکنت زبان آسان سازد. از موسیقی برای اشخاص زبان پریش (آفازیک) به عنوان روش برای برقراری رابطه کلامی می توان استفاده کرد.
تکنیک شناخته شده، درمان آوازی ملودیک
(Melodic intonation Therepy ( M.I.T در اوایل دهه هفتاد میلادی به عنوان یک روش ترمیمی برای بخشی از مسائل گفتاری بزرگسالان زبان پریش به وجود آمده است. در این روش جملات کوتاه در نمونه های ساده آهنگین، با آواز خوانده می شود. به موازاتی که بیماران عبارات و جملات را یاد می گیرند، آهنگ ها کمرنگ تر و محو می شوند، این روش بر پایه این نظریه قرار گرفته که وقتی نیم کره سمت چپ، آسیب می بیند می توان به وسیله اغراق در آواز (ریتم، با تأکید بیان کردن و جملات ملودیک) با کمک نیم کره راست مغز، تکلم را کمک، تحریک و تسهیل کرد.

کاربرد موسیقی درمانی در درمان
معلولیت های ارتوپدی
بنابر نظر «رودنبرگ» (۱۹۸۲) از موسیقی می توان در چند منظور درمانی برای معلولین ارتوپدی استفاده کرد:
۱- کاهش حواس پرتی
۲- رهایی از تنش ها و حساسیت های شدید
۳- تقویت تمرین های عضلانی
۴- افزایش احساس ارزش شخصی
فعالیت های مختلف موسیقی درمانی می تواند جهت بهبود وضعیت مفاصل و ماهیچه ها و افزایش هماهنگی حرکات آنها کمک کرد. مثلاً نواختن سازهای انتخاب شده با شیوه های مخصوص می تواند تحرک و استقامت مفاصل را افزایش دهد و با هماهنگی قسمت هایی از بدن را بهبود بخشد.
مثلاً نواختن پیانو برای حرکت و خم کردن و کشش انگشت ها و از ریتم سازها برای افزایش دامنه حرکات و منبعی برای الگوهای حرکتی.از نواختن ساز دهنی برای کنترل بهتر دست ها و هماهنگی آن با دهان و تقویت ظرفیت های حیاتی می توان استفاده کرد. یکی دیگر از منافع یادگیری نواختن ساز برای معلولین، احساس کامیابی و رضایت است. نواختن ساز، احساس ارزش شخصی را افزایش می دهد و اگر به صورت گروهی نواخته شود، رشد اجتماعی شان تقویت خواهد شد.

کاربرد موسیقی درمانی در درمان سالمندان
سالمندی معمولاً با درجاتی از زوال کارکرد جسمی و ذهنی همراه است. که این درجات در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد مسن خصوصاً آنهایی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، علائمی از اختلالات فکری و بدنی دارند.
بسیاری از سالمندان مشکل پزشکی مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و یا فشارخون دارند. به علاوه عده ای نیز به دلایل عاطفی دچار افسردگی و تنهایی می شوند.
موسیقی درمانی می تواند در زمینه تقویت کارکرد جسمی و روحی این افراد مؤثر واقع شود. به عنوان مثال موسیقی همراه با تمرینات و ورزش های روزانه، می توان احساس دردی را که غالباً توأم با این ورزش هاست از ذهن دور ساخته و یا انگیزه و محرک لازم را برای شرکت در انجام این قبیل ورزش ها و فعالیت های حرکتی فراهم کرد.
دست زدن نشاط انگیز و موسیقی ریتمیک می تواند ورم مفاصل انگشتان را صاف کند، اعتماد به نفس او را افزایش داده و انرژی مثبت را در اینگونه افراد تقویت کند. مهم است به خاطر بسپاریم که موسیقی مورد علاقه سالمندان مانند دیگر اقشار مردم دامنه وسیعی دارد. علاقه آنها متناسب با سنشان تغییر می کند. معمولاً افراد مسن به آهنگ های معروفی که در دوران جوانی حوالی سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی گوش می دادند، علاقه نشان می دهند.

0
6

مجتبی    ۱۹ مرداد ۱۳۹۳
20