استفاده از نقشه را فراموش کنید/ کفش‌ها راه خانه را بلدند

ارسال توسط: مهدی م تاریخ ارسال: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ دسته بندی: علمی نظرات: 3 بازدید: 278
استفاده از نقشه را فراموش کنید/ کفش‌ها راه خانه را بلدند
این کفش از ارتباط بلوتوثی برای برقراری ارتباط با سیستم نقشه برداری تلفن همراه کاربر استفاده می کند. پس از آنکه نقشه تلفن همراه، مسیر خاصی را برای رسیدن به مقصد مشخص کرد، این کفش یک لرزش خفیف را در یکی از پاها ایجاد می کند تا به کاربر بگوید کجا و کی باید مسیر خود را تغییر دهد. این کفش ها تعداد گامهای برداشته شده و کالری سوزانده شده را می شمارد و حتی می تواند به فراموش شدن تلفن همراه کاربر را به او هشدار دهد.

این فناوری "ناوبری پا" که Lechal نام دارد، در کفش و یا کفی که می توان آن را در هر کفشی قرار داد، تعبیه می شود و یکصد دلار قیمت دارد. مبتکران هندی این سیستم ناوبری جدید می گویند وقتی کسی به شانه سمت چپ شما دست بزند به سمت چپ بر می گردید اگر شانه راست را لمس کند به سمت راست نگاه می کنید. ما نیز از این حس غریزی در ساخت این سیستم مسیر یابی استفاده کرده ایم.

آنها می گویند این کفش به حسگرهایی مجهز است که حرکات و صدا را تشخیص می دهد از این رو امکان برقراری ارتباط با آن از طریق حرکات یا صدای دستها وجود دارد. همچنین می توان به این کفش اعلام کرد قصد دارید چه میزان کالری بسوزانید تا آنها بتوانند سرعت راه رفتن یا رکاب زدن را تنظیم کنند. کفش Lechal در ماه ژوئن برای فروش به بازارهای جهانی عرضه می شود اما تا کنون بیش از سه هزار جفت کفش پیش خرید شده است.


مبتکران این کفش ها معتقدند محصول آنها امنیت جاده را نیز بهبود می بخشد. آنها می گویند نگاه کردن به نقشه تلفن همراه وقتی که سوار بر دوچرخه یا موتور سیکلت هستید کار خطرناکی است از این رو کفش ها می توانند مسیر را به شکل ایمن تری به ما نشان دهند.

آنها می گویند ابتکارشان به ویژه برای نابینایان و کم بینایان کمک کننده خواهد بود و قصد دارند کفش های فناورانه را به قیمت ارزان تری برای معلولان عرضه کنند. این در حالی است که برخی به این فناوری انتقاد وارد کرده و می گویند وابستگی بیش از اندازه به فناوری، موجب شده هنر نقشه خوانی فراموش شده و حتی اصلا آموخته نشود و این موضوع خوشایندی نیست.

منتقدان می گویند سیستم موقعیت یاب جهانی GPS مسیر و نقشه منطقه مورد نظر را به کاربر نشان می دهد اما وقتی فناوری ناوبری پا را در کفش خود داشته باشید نیازی به نگاه کردن نقشه ندارید از این رو هرگز نقشه خوانی را نمی آموزید و در واقع این یک پس رفت است نه پیشرفت

0
2

رها موسوی نژاد    ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
2000000

عسل دختر حوا    ۲۷ فروردین ۱۳۹۳
20

عسل دختر حوا    ۲۷ فروردین ۱۳۹۳
لطفا ب پستای منم سر بزنیدمحبوب ترین مقالات علمی
بازدید: 10053
نظرات: 330
0
469
بازدید: 3415
نظرات: 299
0
434
بازدید: 3332
نظرات: 287
بازدید: 3747
نظرات: 211
0
274
بازدید: 3113
نظرات: 127
بازدید: 2594
نظرات: 118
0
242