افراد مغرور چه نشانه هایی دارند ؟

ارسال توسط: کوروش ساسانی تاریخ ارسال: ۱۱ دی ۱۳۹۲ دسته بندی: روانشناسی نظرات: 8 بازدید: 50279
 

افراد مغرور چه نشانه هایی دارند ؟

آدم های مغرور ، منفورترین آدم ها از نظر اجتماع هستند ، کسانی که شاید به صورت ظاهری احترام هایی می بینند ، ولی این احترام ها دلیل بر شخصیت بالای آنها نیست ، ما در اینجا نشانه هایی آورده ایم تا بتوانید راحت تر افراد مغرور را بشناسید و از آنها دوری کنید ، اگر این نشانه ها را در خود می بینید حتما فکری به حال درمان این ویژگی ناپسند بکنید ، چرا که انسان های مغرور هیچ جایگاهی در بین مردم ندارند ...

1- ترک کردن و اهمیت ندادن به جمع :
یکی از نشانه های غرور در جمع حاضر نشدن است ، البته حاضر نشدن به این معنی که افرادی را که دور هم جمع شده اند ، پایین تر از خودمان می دانیم و علت عدم حضور ما "برتر دانستن شان خودمان" از جمع است. غیبت های طولانی در جمع های فامیلی و دوستانه و یا همسایه ها - با این فکر که این جمع در حد ما نیست - یکی از نشانه های غرور و خودبرتربینی است.

2- اعتنا نکردن به حرف های دیگران و بی اهمیتی به مردم :
انسان مغرور به صورت ارادی یا غیر ارادی نسبت به حرف های دیگران بی اعتنا می شود و هر کس را با دلیلی رد می کند ، مثلا پدر و مادر وقتی چیزی می گویند آنها را عقب افتاده و پیر می داند ، یا وقتی استاد یا معلم به اون تذکری می دهد ، با بهانه "نفس از جای گرم بلند شدن" حرف او را نمی پذیرد ف به همین ترتیب ، هر کس به بهانه ای رد می شود و فرد تنها به خواسته خودش اعتنا می کند.

3- انتقاد فراوان :
یکی از مهمترین نشانه های انسان مغرور انتقاد کردن است ، فرد مغرور از هر کس و هر چیز انتقاد می کند ، از دولت و حکومت گرفته تا همسایه و همسر و فرزند ! از همه چیز دنبال ایراد و مشکل آن می گردد و کمتر به نکات مثبت توجه می کند.

4- تمسخر دیگران :
کسی که به بهانه های مختلف دیگران را مسخره می کند ، رگه هایی از غرور را در وجودش دارد ، مسخره کردن و خندیدن به دیگران و دست انداختن آنها از نشانه های غرور است.

5- تعریف کردن از خود یا افراد وابسته به خود :
گاهی اوقات شاید متوجه نباشیم اما برخی تعصبات ما ناشی از غرور است ، مثلا روی افراد خانواده یا خاندان خود بسیار حساسیم ، یا حتی اهالی شهر خود را برتر از شهر دیگر می دانیم ، مدام در حال تعریف از خود و فتوحات ! خود هستیم ، این ویژگی ها نشانه غرور است.

6- اصالت دادن به داشته های خود :
کسی که مغرور است داشته های خود را برتر از داشته های دیگران می داند و آنرا به رخ می کشد ، مثلا خودرویی که سوار می شود یا گوشی تلفن همراه خود را به رخ دیگران می کشد ، یکی از مهمترین نشانه های این مورد ، اصالت دادن به علم و دانش خود است که متاسفانه در جوامع علمی ما زیاد دیده می شود ، مثلا دو کارشناس یا مربی فوتبال یکدیگر را قبول ندارند و طرف مقابل را بی سواد می دانند یا در اساتید دانشگاه نیز زیاد دیده شده که دیگر استاد ها یا کسانی که کتابی نوشته اند را بی سواد می دانند ، البته اینجا باید به نکته ریزی هم اشاره کرد که گاهی انسان به واسطه حسادت به دیگران ، دچار غرور می شود .
البته این مورد ممکن است در خانم های خانه دار نیز باشد ، مثلا در پخت یک نوع غذا خود را برتر و بهتر از دیگران می داند.

اگر این نشانه ها را در خود می بینید حتما فکری به حال درمان این ویژگی ناپسند بکنید ، چرا که انسان های مغرور نه تنها جایگاهی در بین مردم ندارند بلکه گاهی اوقات همان موضوعی که نسبت به آن غرور دارند ، باعث سرافکندگی آنها می شود.

در اینجا لازم است نکته ریزی را هم بگوییم و آن اینکه ، گاهی غرور در وجود ما هست ولی امکان بروز پیدا نکرده است ، و بنابراین در وجود ما مخفی است ، اگر چنین باشد ، در برخی مواقع خود را نشان می دهد ، مثلا وقتی از چیزی یا کسی عصبانی هستیم یکی از نشانه هایی که در بالا ذکر شد را از خود نشان می دهیم ،  بنابراین باید مراقب مخفی بودن این ویژگی در خود نیز باشیم

0
10

علیرضا هستم    ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
با سلام . 20

HOUSAIN    ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
سلام و سپاس .

malihe    ۰۶ فروردین ۱۳۹۵
عالی بود ممنون

محبوب ترین مقالات روانشناسی
بازدید: 3062
نظرات: 188
0
323
بازدید: 3217
نظرات: 164
0
322
بازدید: 2189
نظرات: 207
بازدید: 2707
نظرات: 178
0
298
بازدید: 2640
نظرات: 131