ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

17 اثر شوم دیدن عکس و فیلم های مبتذل

ارسال توسط: پاسخگو دینی و مشاور مذهبی تاریخ ارسال: ۳۰ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»متون دینی نظرات: 183 بازدید: 2665یکی از قدرتمندترین نیازها و غرایزی که در انسان وجود دارد غریزه جنسی است. نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا از نیازهایی است که بایستی از روش صحیح ارضاء گردد.
 

از نظر علم و تجربه ثابت شده است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشح غدد و هورمونهای جنسی، نگاه است. نگاه به نامحرم هر چند اگر بدون قصد تلذذ باشد عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می کند.

تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می نماید. اسراف، انحراف و هدر رفتن نیروهای فکری ، اجتماعی و معنوی انسان، زمینه سازی سردی روابط خانوادگی (شخصی که نگاه خود را کنترل نمی کند با یک همسر ارضا نمی شود)، حالت حسرت و ناکامی، از دست دادن آرامش روانی، میل به گناه (لواط، زنا، استمناء و....) و بالاخره گرایش به گناهان مختلف از جمله آثار سوء نگاه حرام است که در عرصه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماع ظاهر می گردد.

امام علی علیه السلام می فرماید:

چشم، پیش قراول دل، جلودار فتنه، دام شیطان و نگاه حرام سبب کاشتن بذر شهوت و نهال گناه (زنا و لواط و استمناء و ...) است.[1] نگاه به نامحرم باعث سختی زندگی و زیادی حسرت و افسوس است.

قران کریم در این مورد می فرماید:

« قلْ للْمۆْمنین یغضوا منْ أبْصارهمْ و یحْفظوا فروجهمْ ذلک أزْکى‏ لهمْ إن الله خبیرٌ بما یصْنعون [2] به مۆمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه‏تر است خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است»

برخی آثار فاجعه آمیز نگاه کردن به فیلم های غیراخلاقی را می توان اینگونه برشمرد:

1. کاهش شدید عشق:

چنین افرادی از توان عاطفی کمتری برخوردارند و در روابط عاشقانه توفیق کمتری کسب می کنند.

2. تاثیرات فیزیولوژیک:

سلامت جنسی انسان که تأثیر عمیقی در سلامت جسمی و روانی او دارد، حاصل ارضاء معقولی است که در پی تحریک واقعی و نیاز حقیقی فیزیولوژی بدن اتفاق افتاده باشد. عدم حفظ این عدم تعادل، از عقلانیت انسان می کاهد و او را وادار به گناه می کند.

3. تضعیف انسانیت:

جنبه جنسی بسیاری این افراد، عاری از ویژگی های انسانی می شود. آنها یک حالت «من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می دهند که محور آن، شهوت جامعه ستیز و عاری از اکثر ارزش ها است.

4. از بین رفتن عفت عمومی و اجتماعی در درازمدت:

کسانی که اینگونه فیلم ها را تماشا می کنند در برخورد با افراد دیگر در اجتماع نگاه جنسی دارند و شیطان همیشه برای گمراه کردن آنها امید دارد. زیرا آنها برای گمراهی و انحراف از مسیر الهی آمادگی لازم را دارند.

5. نقش بستن تصاویر جنسی در مغز:

در این جا بهتر است که به تجربه دکتر روان شناس، «مک گاف» در دانشگاه کالیفرنیا بپردازیم. یافته های او (که بسیار ساده شده اند) نشان می دهند که خاطرات تجربه هایی که به هنگام تحریکات احساسی (مثل تحریک جنسی) رخ می دهند، توسط هورمون غده آدرنال در مغز می نشینند و پاک کردن آنها دشوار است. این فرض می تواند تا حدودی اثر اعتیاد به هرزه نگاری و هرزه بینی را توصیف کند. خاطرات نیرومند تحریکات جنسی از تجربه های گذشته، خودشان را در صحنه مغز حفظ می کنند و مرتباً به ذهن خطور می کنند و فرد را از لحاظ شهوانی تحریک می کنند. اگر او به هنگام این تخیلات، استمنا کند، باعث تقویت پیوند بین تحریک جنسی و اوج لذت جنسی می شود که همراه با منظره ویژه یا تکرار پی درپی آن صحنه در ذهن خواهد بود.

6. تأثیر بر رفتار جنسی:

برخی از جامعه شناسان آلمانی ادعا می کنند که «عادت بیمارگونه دیدن عکس یا فیلم های غیر اخلاقی بر رفتارها و برخوردهای جنسی «معتادان پورنو» تأثیر منفی دارد. تا جایی که این بیماران، از انجام روابط زناشویی عادی و عشق ورزی لذتی نمی برند. کاربرانی که داوطلبانه برای ترک اعتیاد خود به روانکاو مراجعه کرده اند، اعتراف می کنند که «دیدن تصاویر غیر اخلاقی، به بخش جدایی ناپذیر ارضای جنسی آنان تبدیل شده است» و آنان نمی توانند بر «وسوسه و نیاز» دیدن این تصاویر غلبه کنند.

7. انزوا و کاهش روابط اجتماعی:


پژوهشگران آلمانی معتقدند که اعتیاد به دیدن فیلم ها و تصاویر غیراخلاقی، هم چنین سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می شود.

8. تحلیل توان عقل:


هر قدر که اطلاعات موجود در ذهن، منظم تر و دارای عناوین کمتری باشد، دسترسی عقل به آنها برای پردازش های جدید، مهیاتر خواهد بود. اما وجود داده های فراوان و متعدد که فضای ذهن را بی جهت پر کرده باشند و با تکرار درگیری ذهنی و رفتار بیرونی، تقویت شده باشند، باعث می شود توان عقل را به مقدار چشمگیری کاهش دهند، چه رسد جایی که این داده ها، دارای تاثیر بر هورمونهای مختلف نیز باشد که تأثیرات ارگانیک را نیز درپی داشته باشد.

9. سقوط شخصیت زن و مرد و تبدیل شدن به وسیله ای برای اشباع هوس های سرکش:

با پرداختن افراطی فرد به مسائل جنسی، شخصیت او به شخصیتی شهوانی تبدیل خواهد شد که تداعی ها و برداشت های وی با کوچکترین ارتباطی (حتی توهمی) رنگ جنسی به خود می گیرد. کارکرد افراد برای چنین فردی تنها ارضاء غریزه جنسی است و اهتمام خود او نیز صرفا بر ارضاء همین بعد وجودی خویش است.

10. آسیب جسمی:

علم پزشکی هنوز تا مرز شناخت بسیاری از بیماری ها فاصله ای طولانی دارد و چه بسا اموری که در زندگی روزمره ما وجود داشته باشد و ما به عنوان امور مفید از آنها استفاده کنیم، در آینده ای نزدیک ضرر آنها از نظر پزشکی ثابت شود. بنابراین اگرچه تاکنون برای هرزه بینی، اثر جسمانی مستقیم تشخیص داده نشده است (و احتمال این وجود دارد که با پیشرفت علم مشخص گردد) ولی قطعا اثر غیرمستقیم دارد .

یعنی نگاه به عکس و فیلم های مبتذل غالبا موجب تحریک سیستم عصبی خودکار (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) و تحریک شهوت می گردد؛ هم زمان ضربان قلب و تعداد تنفس افزایش پیدا می کند؛ ترشح برخی از هورمون ها در خون بالا رفته و تعادل هورمونی و روانی شخص برای دقایقی و گاه ساعت ها و گاه روزها به مخاطره می افتد. اگر این رفتار به مدت طولانی ادامه یابد آثار آن همه عمر فرد را در بر خواهد گرفت.

11. پرخاشگری:


هرزه بینی نه تنها بر ذهن فرد تاثیر مخرب می گذارد بلکه افراد را تشویق می کند تا بیشتر حالت سلطه جو و پرخاشگر داشته باشند.

12. مقایسه:

به دنبال مشاهده این‏گونه فیلم‏ها، افراد مجرد در آینده به مقایسه آنچه در فیلم دیده ‏اند و آنچه از همسر خود سراغ دارند می ‏پردازند و در نتیجه نقایص و کمبودها و ضعفهای احتمالی خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود می ‏شود و به تدریج کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشی می ‏کند.

13. بیماری عصبی

دیدن عکس ها و فیلم های مبتذل،به ویژه جوانان را، در یک حال تحریک دائم قرار می دهد، تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنان و ایجاد هیجان های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می گردد.

14. سستی ایمان:


این گناه، پیوند انسان با خدا را سست و در صورت استمرار، این پیوند را قطع و ایمان او را زایل می گرداند؛ غریزه جنسی انسان را به طور افراطی تحریک کرده؛ او را از فعالیت های مثبت انسانی بازداشته؛ به سمت ارتکاب فحشا و منکرات سوق می دهد. بدین وسیله انسانیت انسان که سرمایه وجودی انسان است را از او سلب می کند.

15. محروم شدن از شیرینی و لذت انس با خدا:

هشیار بودن این تصاویر در ذهن و مرور دائمی و ناخودآگاه آن، حضور قلب را در عبادات به خطر می اندازد و تکرار نافرمانی خدا، بهره رابطه با او را از لذت می اندازد.

16. مردن دل ها و افسردگی:


همانگونه که روایات نیز بر این امر تصریح دارند، ولنگاری جنسی و ارتباطی، باعث بروز قساوت قلب می شود و مرگ معنوی و روانی قلب را درپی دارد.

17. تاثیرات منفی در زندگی زناشویی:


مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏ها (حتی به عنوان آموزش) باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلاء و عرف جامعه آنها را زشت و قبیح می ‏شمارند.

حتی انسان‏های مۆدب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیما اشاره به یکی از اعضاء بدن انسان می ‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می ‏دانند چه رسد به این که به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند.

پی نوشت ها:

1. میزان الحکمه، محمدمحمدی ری شهری. ماده النظر.

2. سوره مبارکه نور،آیه شریفه 30.

منبع:
تبیان

0
148

علیرضا هستم    ۰۳ تیر ۱۳۹۹
با سلام . 20

رها    ۳۱ فروردین ۱۳۹۹
۲۰

hemaghate mahz    ۰۷ دی ۱۳۹۶
20

reihane    ۰۸ تیر ۱۳۹۶
20

مهسا رحیمی    ۰۸ تیر ۱۳۹۶
خوب بود اما حتی گاهی تو زندگی مشترک هم اونقدر بی توجهی هست که

இ★SANA★இ    ۰۸ تیر ۱۳۹۶
ممنونم عالی بود 20

فری    ۰۱ بهمن ۱۳۹۵
20

یاسمین سادات    ۰۷ دی ۱۳۹۵
سپاس از مطلب زیباتون.

رضا    ۰۶ دی ۱۳۹۵
سلام.مرسی..ممنون.

فاطمه ی    ۰۴ دی ۱۳۹۵
20

آرزو توسلی    ۰۲ دی ۱۳۹۵
جالب بود۲۰۰

سادات س    ۰۱ دی ۱۳۹۵
20

دختر بهار    ۰۱ دی ۱۳۹۵
20

malihe    ۰۱ دی ۱۳۹۵
با اجازه دعوت میزنم

♪♫ ♥ علی♥ ♫♪    ۰۱ دی ۱۳۹۵
21

حسین    ۳۰ مهر ۱۳۹۵
بسیار جالب بود.ممنون.

ارغوان شیرازی    ۲۷ مهر ۱۳۹۴
بیســـــــــــــ20ــــــت

حسین    ۰۱ مهر ۱۳۹۴
با تشکر از زحمات بیدریغ شما

nilofar    ۰۱ مهر ۱۳۹۴
like

محمد فرهمندی    ۱۶ شهریور ۱۳۹۴
20

سید محمد موسوی    ۱۴ شهریور ۱۳۹۴
20

mohammad TF    ۱۳ شهریور ۱۳۹۴
20

مجید    ۱۳ شهریور ۱۳۹۴
پس یکی یه کاری برازدواج جوونا بکنه/همش نصیحت که فایده نداره/

مسعود احمدی    ۱۱ شهریور ۱۳۹۴
اثراتو دیدید عزیزانم دیگه نگاه نکنید ای ول

امیر حسین قاسمی    ۱۰ شهریور ۱۳۹۴
سپاس

امیر حسین قاسمی    ۱۰ شهریور ۱۳۹۴
سپاس

رضا    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

alireza    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

علیرضا هستم    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
با سلام . 20

مهرداد محمدي    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

ایراندخت    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
ممنون20

bahzad m    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

ali abdi    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

ابراهیم انصاری    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
تشکر

m    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

mehdi jafary    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

مرتضی (آقایی ایران20)    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
همه اینها که گفتید عوارض این پدیده است.چه راهکاری برای کاهش آن برا ازدواج اسان بیان می کنید:)

سعید نوری    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20

hamed    ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
20*20

مجید    ۰۶ مرداد ۱۳۹۴
20

نادر ریش سفید    ۱۴ تیر ۱۳۹۴
2000

آوای ماه...    ۱۴ تیر ۱۳۹۴
20

مهران یزدان پرست    ۱۲ فروردین ۱۳۹۴
بسیار جالب بود

یکتا    ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
20

نسترن زارعی    ۱۰ اسفند ۱۳۹۳
20

maryam sport    ۲۶ بهمن ۱۳۹۳
200000000

sheyda.single    ۱۶ دی ۱۳۹۳
20

حمید .ح    ۲۳ آذر ۱۳۹۳
البته باید در نظر داشت همه انسانها دارای یک دید نیستند

mariam man    ۲۳ آذر ۱۳۹۳
کاش ک گناه کم بشه...

مریم شیرازی    ۰۸ آذر ۱۳۹۳
20

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»متون دینی
بازدید: 3185
نظرات: 168
0
213
بازدید: 2791
نظرات: 138
بازدید: 3289
نظرات: 128
0
141
بازدید: 2658
نظرات: 116
بازدید: 2256
نظرات: 133
0
117
بازدید: 2577
نظرات: 129
0
109