ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

آشنایی با بیماری HTVL1 یا ایدز خراسانی (نیشابوری)

ارسال توسط: Azad Azad تاریخ ارسال: ۱۳ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: پزشکی و سلامت»بیماریها نظرات: 35 بازدید: 20953

 از بیماری HTVL1 معروف به ایدز خراسانی بیشتر بدانیم

 استاد عزیز جناب آقای امین (یا ضامن آهو) پیشنهاد  دادند  در مورد بیماری HTVL1 که در ایران معروف است به ایدز نیشابوری اطلاعاتی رو در سایت به اشتراک بگذارم
 اطاعت امر کرده  و مقاله زیر  رو تقدیم حضور عزیزان میکنمدر ابتدا بدانیم   ویروس HTLV1 چیست

 نام کامل این ویروس، ویروس لنفوسیت T انسان و  یکی از اعضای خانواده رترو ویروس هاست. رترو ویروس ها خانواده ای متشکل از تعداد زیادی ویروس در مهره داران می باشند که ویژگی های بسیار متفاوتی دارند. عفونت با بعضی از آنها در کسر بزرگی از افراد آلوده در سراسر عمر بیماری آشکاری ایجاد نمی کند. مثلا ویروسی مانند HTLV/1 فقط در حدود 5-1% از افراد آلوده آن هم در مدت بسیار طولانی(30-20سال) ممکن است بیماری های وابسته را ایجاد نماید.

 

تاریخچه کشف این ویروس

 این ویروس اولین بار در سال 1980 میلادی در امریکا و آزمایشگاه دکتر گالو (Gallo) توسط برنارد پویز(Bernard Poiesz) کشف شد.

 

آشنایی با  شیوع جغرافیایی این ویروس در جهان و منطقه و کشور ما

ویروس HTLV/1 گسترش جهانی داشته ودر حال حاضر تعداد افراد آلوده به آن در سراسر جهان بین 15 تا 20 میلیون نفر براورد می شود.  علی رغم اینکه عفونت در برخی مناطق جهان مانند حوزه دریای کاراییب، جنوب ژاپن ، شمال شرق ایران و افریقای مرکزی اندمیک اعلام شده است ولی شیوع  آن  در این مناطق متفاوت می باشد . برای مثال شیوع در ژاپن 10 تا 30% ، منطقه ی کاراییب 6% ، برخی کشور های افریقایی 5% و در قاره اقیانوسیه کمتر از 5% گزارش شده است. در ایران بر اساس مطالعات انجام شده در منطقه اندمیک در سالهای اخیر میزان آلودگی در جمعیت عمومی 1/2% بوده است.

آشنایی با راههای عمده انتقال این ویروس

ویروس HTLV/1 در داخل بدن موجود زنده بصورت آزاد در سرم دیده نمی شود و بصورت داخل سلولی است. لذا انتقال نیز از طریق ویروس آزاد انجام نمی شود و انتقال فقط از طریق سلول آلوده به ویروس صورت می گیرد.

 

راه های عمده انتقال عبارتند از:

انتقال از مادر به فرزند که عمدتا در دوران شیر دهی و با ورود لنفوسیت های آلوده به شیر مادر رخ میدهد. این انتقال به بار ویروسی مادر و طول مدت شیر دهی وابسته است. انتقال در دوران بارداری بسیار کم اتفاق می افتد.

انتقال از طریق تماس جنسی محافظت نشده : بر اساس آمار احتمال این نوع انتقال 9/0 در هر 100 نفر در سال وخطر انتقال از مردان آلوده به زنان بیشتر از خطر انتقال از زنان آلوده به مردان است.

انتقال از طریق خون و فراورده های خونی آلوده که با توجه به غربالگری آزمایشگاهی خون اهداکنندگان از نظر آنتی بادی HTLV در مناطق اندمیک همراه با مستثنی کردن گروه های پر خطر از اهدای خون احتمال انتقال از این طریق به شدت کاهش یافته است. دریافت گلبول قرمزمتراکم، خون کامل و پلاکت در مقایسه با فراورده های پلاسمایی خطر بیشتری برای انتقال عفونت دارد.بعلاوه رابطه معکوسی بین احتمال انتقال عفونت و مدت زمان نگهداری فراوده در بانک خون وجود دارد که بدلیل مرگ لنفوسیت های آلوده با گذشت زمان است.

استفاده مشترک از سوزن آلوده در معتادان تزریقی که احتمال انتقال از این راه نیز اندک می باشد و بیشتر در مورد ویروس HTLV/2 مطرح است.

 

   سیر بیماریزایی و پیش آگهی ابتلا به این ویروس

 اغلب مبتلایان به عفونت HTLV/1 در تمام عمر خود بدون علامت باقی می مانند (99-95%)و تنها درصد کمی از آنها دچار عوارض ناشی از این ویروس می شوند. در واقع بسیاری از افراد آلوده به این ویروس از ابتلای خود اطلاعی ندارند و آلودگی آنان ممکن است بطور اتفاقی مثلا پس از انجام آزمایش یا اهدای خون مشخص شود.علت اینکه یک فرد آلوده به ویروس چگونه یک ناقل بدون علامت باقی می ماند و یا اینکه به برخی از بیماری های وابسته و با چه شدتی مبتلا می شود مشخص نیست و به عوامل اختصاصی میزبان و فاکتورهای اختصاصی مربوط به ویروس بستگی دارد.ارتباط آلودگی به ویروس HTLV/1 با طیف وسیعی از اختلالات کلینیکی  مطرح شده است ولی بیش از همه در مورد ارتباط آن با ATL  ( لوکمی – لنفوم سلول T بالغین ) و  ) HAM/TSP میلوپاتی وابسته به HTLV1 )  اتفاق نظر وجود دارد.

   راههای پیشگیری از ابتلا به این ویروس

آیا برای پیشگیری از انتقال واکسن و یا دارویی وجود دارد  در پیشگیری اولیه که هدف جلوگیری از ایجاد بیماری است رعایت این موارد لازم است:

آموزش جامعه در مورد راه های انتقال بیماری و رعایت اصول بهداشتی

 آموزش پرسنل شاغل در بخش های پزشکی

 شناسایی افراد ناقل و آموزش های لازم

 بررسی خون های اهدایی از نظر آلودگی و معدوم کردن موارد آلوده با وجود اینکه واکسیناسیون یکی ازموثرترین راه های پیشگیری از بیماری های عفونی و بویژه ویروسی می باشد متاسفانه هنوز واکسن مناسبی برای HTLV/1 تولید نشده است.از روش های درمانی مختلف بعنوان درمان علتی و از داروهای مختلف جهت درمان علامتی بیماری های وابسته استفاده میشود.

اقدامات سازمان  انتقال خون برای پیشگیری از گسترش انتقال این ویروس

سازمان انتقال خون ایران علاوه بر انجام روش های پیشرفته آزمایشگاهی که برای شناسایی عوامل بیماری زای منتقله از راه خون از جمله HTLV/1 بکار می گیرد  مقررات سختگیرانه ای را در پذیرش داوطلبان اهدای خون رعایت نموده و از پذیرش افراد دارای احتمال خطر آلودگی نیز خودداری می کند و با اجرای دستورالعمل خودحذفی محرمانه  این مهم را تقویت می نماید. به این ترتیب احتمال انتقال آلودگی در فاز پنجره نیز کاهش می یابد. کاهش شیوع آلودگی در اهداکنندگان خون طی سال های اخیر نیز موید این مطلب می باشد.

 

توضیحات:
 به دلیل اینکه بیشترین میزان شیوع این بیماری در شهر نیشابور  از توابع استان خراسان  وجود دارد  ، در ایران این بیماری را با نام ایدز نیشابوری میشناسند

 اما پزشکان اطمینان میدهند این بیماری بهیچوجه ایدز نیست و بسیاری از مبتلایان به این ویروس تا آخر عمر در سلامت کامل زندگی خواهند کرد

 این ویروس از طریق ارتباط جنسی منتقل نمیشود

 
برای شما سلامتی آرزو میکنم

0
17

آریا    ۲۴ آبان ۱۳۹۴
20

آریا    ۲۴ آبان ۱۳۹۴
20

m    ۱۱ شهریور ۱۳۹۴
20

مینا کیمیا    ۲۶ مرداد ۱۳۹۳
20

hamid    ۰۴ خرداد ۱۳۹۳
2000000

اسی. شبانگاه    ۰۷ دی ۱۳۹۲
مفیدبود

حسین    ۲۷ آذر ۱۳۹۲

حسین    ۲۷ آذر ۱۳۹۲

حسین    ۲۷ آذر ۱۳۹۲
20

Azad Azad    ۲۶ آذر ۱۳۹۲
در پاسخ به سوال دوست عزیز آقای منصور نوشاد از ایشون میخوام به پاسخی که من به آقای علی ش در همین بخش دادم توجه بفرمایند.

امین مهاجر سنجاقک    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
ممنون جالب بود

حسین یاسمی    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
ممنون . مثل همیشه عالی بود .

منصور نوشاد    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
سلام با توجه به توضیحات ارایه شده در بتن مقاله به ایدز اشاره شده ولی در قسمت اخر (توضیحات) فرمودی ایدز نیست و از طریق تماس جنسی منتقل نمی شود در حالیکه یکی از راههای انتقال به تماسجنسی اشاره شده

امیرصبا    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
مقاله جالبی بود .سپاس

علیرضا هستم    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
20

امین ((یا علی))    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
ممنون از شما مثل همیشه عالی کامل و جامع

سعید نوری    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
2000000000 like/// mamnoon az shomaaaaa

سعيد    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
20

elahe    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
20

هادی گروه آذربایجان    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
20دکتر جون

Amir Hemmat    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
ممنون

shayan shaygan    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
سپاس از زحمات شما .20

علی ش    ۱۹ آذر ۱۳۹۲
ممنون از پاسختون. پس اینجور که بنده متوجه شدم اون چیزی که موثره همزمانی عامل جنسی با یک عامل دیگره و عامل جنسی به تنهایی نمیتونه باعث انتقال بشه.

Azad Azad    ۱۹ آذر ۱۳۹۲
(2) منظور از ارتباط جنسی محافظت نشده ارتباط جنسی فرد ناقل با فرد سالمی هست که شکافتگی غشایی در بدنش ممکنهه داشته باشه مثل بیماران مبتلا به زخم روده (در تماس جنسی از راه مقعد و یا زخم در کانال واژن در خانمها و زخم یا تاول در آلت جنسی مردانه.

Azad Azad    ۱۹ آذر ۱۳۹۲
در پاسخ به سوال دوست عزیز آقای علی ش باید عرض کنم : همونطوری که در متن مقاله این مسئله رو توضیح دادم ویروس بیماری HTVI1 بشکل آزاد در سرتاسر بدن (مثل ویروس بیماری HIV-ایدز) حرکت نمیکنه بلکه این ویروس در داخل سلول مبتلا نهفته میشه . بنابراین برای ابتلا به این ویروس فرد سالم لازم هست دچار شکافتگی غشایی پوست یا اعضای داخلی بدن باشه و فرد ناقل هم چنین مشکلی داشته باشه تا سلئل فرد سالم و سلول فرد ناقل در مجاورت همدیگه این ویروس رو بهم منتقل کنند...ادامه...

سیامک حاتمی    ۱۶ آذر ۱۳۹۲
20

علی ش    ۱۳ آذر ۱۳۹۲
سلام. با سپاس از مطلب خوبتون. یه سوال دارم: در بخش "راه های عمده انتقال"، "انتقال از طریق تماس جنسی محافظت نشده" هم ذکر شده. اما در آخر مقاله گفته شده که " این ویروس از طریق ارتباط جنسی منتقل نمیشود". بنده در جای دیگری هم ندیدم که تماس جنسی را استثنا کرده باشه. ممنون میشم اگر در مورد این قسمت اطلاعاتی دارید اضافه کنید. با سپاس دوباره. پیروز باشید.

محبوب ترین مقالات پزشکی و سلامت»بیماریها
بازدید: 4200
نظرات: 163
بازدید: 4186
نظرات: 138
0
166
بازدید: 3708
نظرات: 170
بازدید: 3217
نظرات: 124
بازدید: 3224
نظرات: 111
0
138
بازدید: 3273
نظرات: 111
0
124