داستان تعلیم تسبیحات حضرت زهرا (س) چیست؟

ارسال توسط: پاسخگو دینی تاریخ ارسال: ۱۰ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»حدیث نظرات: 37 بازدید: 520

 تسبیحات حضرت زهرا (س

شیخ صدوق می‏گوید: از حضرت امیر مؤمنان روایت شده که آن حضرت به مردی از «بنی سعد» فرمود: آیا می‏خواهی از خودم و فاطمه برایت سخن بگویم؟!
حضرت فاطمه در خانه‏ ی من بود. او با مشک آب، آنقدر آب آورد که بند مشک در بدن او اثر کرد، آن قدر با آسیاب دستی کار کرد که دست‏هایش تاول زدند، آنقدر خانه را جارو زدند که لباسهایش تیره رنگ گردید و آنقدر زیر دیگ ،آتش روشن کرد که لباسهایش سیاه رنگ شد.
من به او گفتم: کاش نزد پدرت رسول خدا(ص) می‏رفتی و از او خادمی درخواست می‏کردی؟تا آن خادم عهده ‏دار اینکارها می‏شد. فاطمه(س) نزد پیامبر رفت. وقتی بر پیامبر(ص) وارد شد دید عده ‏ای با پیامبر گفتگو می‏کنند. از شرم و حیا چیزی به پدرش نگفت و برگشت.
پیامبر(ص) از آمدن فاطمه فهمید که با ایشان کاری دارد. فردا صبح زود پیامبر(ص) به خانه ما آمد .آن حضرت سلام کرد. جواب دادیم و گفتیم: علیکم‏ السلام یا رسول الله! بفرمائید.
آن حضرت آمد نشست و فرمود: دخترم فاطمه! دیروز چه کار داشتی که نزد من آمدی؟
فاطمه شرم کرد که جواب بگوید. من جواب دادم و گفتم: آنقدر آب آورده که بند مشک در بدن او اثر کرده، آن قدر آسیاب‏ دستی چرخانده که دستهایش تاول زده، آنقدر خانه را جارو زده که لباسهایش تیره گردیده و آنقدر آتش زیر دیگ روشن کرده که لباس‏هایش سیاه گردیده است، من به او گفتم که کاش نزد پدرت می‏رفتی و خادمی درخواست می‏کردی.

پیامبر اسلام(ص) فرمود: آیا نمی‏خواهید چیزی به شما یاد بدهم که از خادم بهتر است؟! هنگامی که می‏خواهید بخوابید، 34 بار «الله اکبر»، 33 بار «الحمدللّه» و 33 بار «سبحان الله» بگوئید. فاطمه گفت: از خدا و پیامبر خدا راضی شدم.[1]

در ادامه مناسب است به چند روایت در مورد فضیلت تسبیحات حضرت زهرا(س) اشاره كنم:

تسبیحات حضرت زهرا(س) كه عبارت از 34 مرتبه الله اكبر و 33 مرتبه الحمدلله و 33 مرتبه سبحان الله است، مصداق "ذكر كثیر" است كه در قرآن به مؤمنان دستور داده شده كه فراوان خدا را یاد كنید: "یا ایها الذین آمنوا اذكروا الله ذكراً كثیراً؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! یاد كنید خدا را، یاد فراوان".[2]

زراره می گوید: امام صادق(ع) فرمود: "تسبیحات فاطمة زهرا(س) مصداق ذكر كثیر است كه در قرآن آمده: "اذكروا الله ذكراً كثیراً".[3]

امام باقر (ع) فرمود: "اگر چیزی بهتر از تسبیحات حضرت زهرا بود، پیامبر آن را به فاطمه می آموخت".[4]
امام صادق (ع) فرمود: "تسبیح زهرا (س) در هر روز بعد از هر نماز محبوب تر است نزد من از خواندن هزار ركعت نماز مستحبی ".[5]

امام صادق (ع) فرمود : "هر كس هنگام خواب تسبیحات فاطمة زهرا (س) را بگوید، از جملة ذاكران خواهد بود.[6]

پی نوشتها:
[1]. من لا یحضره الفقیه، ج1، ص 211، ح 32، چهار مجلّدی. این حدیث به صورت تقطیع شده در وسائل، ج 4، ص 1026، ح 2، باب 11، ازابواب تعقیب آمده است. بحارالانوار، ج 82، ص 329 عین این حدیث را از علل الشرایع آورده است.
[2]. احزاب (33) ایة 41.
[3]. وسائل الشیعه، ج4، باب 18 از ابواب تعقیب، ص 1022.
[4]. همان، ص 1024.
[5]. همان.
[6]. همان، ص 1026.

شهر سوال

0
35

علی قشقایی    ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
یا فاطمه زهرا (س)

ابوالفضل رضائی    ۱۸ دی ۱۳۹۲
عالی بود. ای کاش این اطلاعیه جدید از طرف خداوند را به ما زودتر اعلام می کردی که تو اون دنیا به قومیت و ملیت افراد اهمیت بسیار داده می شود نه به تقوی و اعمال پس ما از این به بعد به ایرانی بودنمان افتخار خواهیم کرد نه به مسلمان بودنمان قابل توجه افراد با تعصب البته با چشم بسته.

عطرین خانوم ;;)    ۱۸ آذر ۱۳۹۲
ممنون 20

بتی    ۱۶ آذر ۱۳۹۲
ممنونم بسیار عالی 200000000

مهدی ثقفی    ۱۴ آذر ۱۳۹۲
مرسي

مریم نجم    ۱۳ آذر ۱۳۹۲
ممنون خیلی خوب بود

آفاق    ۱۳ آذر ۱۳۹۲
20

طیبه م    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
ممنون عالی بود

ali mosavi    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
20

عباس عباس    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
سپاس مومن عالی / اجرکم عندالله

ياسمن    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
بسيار مفيد

راضیه م    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
عالي بود؛ممنون

elahe    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
20

(◕‿◕✿) nafas72 h    ۱۲ آذر ۱۳۹۲
20

نادر ریش سفید    ۱۱ آذر ۱۳۹۲
ممنونم عالي عالي عالي

ممنون حاجی خیلی زیبا بود20

شمیم.عاشق دخترم هستم    ۱۱ آذر ۱۳۹۲
20

sorush sadeghi    ۱۱ آذر ۱۳۹۲
سپاس

hamid rezaei    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
تشکر

یوشیتا سنگ صبور    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
ممنونم حاج اقا عالی بود

محمد جاویدی    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
ببین کوروش کبیر کمی اگاهی داشتن خیلی خوبه دو دلیل میارم که اسلام و ایران گره در هم هستن و دلایل زیاد اولا پیغمبر فرمود من زبانم عرب است و از اعراب نیستم دوما امام حسین داماد ایران باستان همسر خانم بی بی شهر بانو و مادر امام سجادمون ایرانی که تا امام اخرمون مهدی موعود خون ایرانی داره دوست عزیز کمی مطالعه خوب تعصب بی مورد بر ایران نداشته باش اسلام همون ایران و ایران همون اسلام

محمد جاویدی    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
داداشی کوروش کبیر لطفا کمی بیشتر تحقیق کن دو دلیلی که الان به ذهنم رسید و دلایلی بسیار زیاد که اسلام و ایران باستان گره در هم خوردن اولا که خود پیغمبر گفت زبان من عرب است ولی خودم از اعراب نیستم و دوما امام حسین داماد ما ایرانی ها باستان است همسر خانم بی بی شهر بانو و مادر امامسجادمون از خون ما ایرانیه است تا اخرون حضرت مهدی موعود من متعصب نیستم ولی اگاهی چیز خوبی است

پارمیس سعیدی    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
200000

کوروش کبیر    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
سلام سید این در مورد دین خودتون هست در مورد دین من چه اطلاعاتی داری همه میدونن این بزرگان شما رو چه کسی یا کسانی کشتند ولی در مورد ایران ایرانی برامون چی داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نسترن مدیر شبکه بوشهر    ۱۰ آذر ۱۳۹۲
ممنونم



محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»حدیث
بازدید: 2695
نظرات: 137
0
129
بازدید: 1911
نظرات: 101
بازدید: 2424
نظرات: 81
0
101
بازدید: 1966
نظرات: 105
بازدید: 1304
نظرات: 93
0
97
بازدید: 1279
نظرات: 84
2
85
بازدید: 564
نظرات: 93
0
80
بازدید: 2275
نظرات: 66
0
77
بازدید: 2559
نظرات: 65
0
73
بازدید: 1281
نظرات: 74
0
73