ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

آثار نماز در زندگی فردی و اجتماعی انسان

ارسال توسط: پاسخگو دینی تاریخ ارسال: ۰۹ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»متون دینی نظرات: 158 بازدید: 1833

آثار نماز در زندگی فردی و اجتماعی انسان

نماز نه تنها قرب و نزدیکی به خداوند را برای انسان به ارمغان می آورد بلکه تاثیرات آن در زندگی فردی و اجتماعی انسان نیزبی شمار است،آثاری که در بهبود زندگی آدمی نقش بسزایی دارد و بی شک با پرپا داشتن نماز ، با توجه به آثار و فواید بی شمار آن ، جامعه رفته رفته به سوی کمال و سعادت ، پیش می رود.

بعضی از آثار نمازعبارتند از :

1-فلسفه اصلی نماز ، یاد خداست ، که در آیات و روایات از آن به "ذکر الله " تعبیر می شود. ذکر الله از آن جهت دارای اهمیت است ،که نماز گزار همواره ، وجود خدا را در هر لحظه و هر مکان یاد آور می شود و همواره در امور خویش خدا راناظر می داند و بدین ترتیب ،اعمال نیک و شایسته ، سرلوحه ی زندگی انسان قرار می گیرد و اعمال ناشایست و پلید ، از کارنامه ی اعمال انسان زدوده می شود امام صادق (ع) در این زمینه می فرماید:

                  ((انسان باید هنگام انجام کارهای حلال و حرام به یاد خدا باشد.))

2-نماز وسیله زدوده شدن گناهان ومغفرت و آمرزش الهی است ، زیرا در صورت توجه و حضور قلب در نماز، انسان به خداوند نزدیک می شود و در نتیجه گناهان و آلودگی ها ازمیان می رود ، و زنگار های شرک و ظلم و سیاهی ، از صفحه ی دل انسان رخت برمی بندد .((پیامبر(ص) نماز را به رودی زلال تشبیه می کند که انسان با شستن بدن در آن ، از آلودگی ها پاکیزه می گردد. نماز نیز انسان را از حصار گناهان و پلیدیهای باطنی رها میسازد.

3-نماز سدی در برابر گناهان آینده است ، چرا که روح تقوا و پرهیزکاری را در دل انسان پرورش میدهد و نهال ایمان را به درختی تنومند مبدل میسازد . و بی شک تقوا و پرهیزکاری از یک سو و سلاح قدرتمند ایمان از سوی دیگر ، سدی نیرومند در برابر گناهان است . اگر نماز با تمام شرایط بر پا شود روح ایمان و تقوا در انسان رشد می کند و در نتیجه هر چه می گذرد ، از گناهان انسان کاسته می شود ، چنانکه قران می فرماید :

                     (( هر آینه نماز ، انسان را از زشتی وآلودگی باز میدارد .))

4-نماز پرده های غفلت و سستی را از برابر دیدگان انسان می زداید ، چرا که در طول تاریخ آنچه انسانها را از حرکت در مسیر صحیح باز داسته است ، غوطه ور شدن در لذایذ زود گذر مادی و گرفتاری در انبوه غل و زنجیرهای ناشی از پیروی هوای نفس بوده است . و بی تردید بر پا داشتن نماز دز پنج نوبت ، موجب میشود که انسان خدا را فراموش نکند و در نتیجه لذایذ موقتی و فریبهای اهل دنیا ، نتواند وی را از یاد خداوند و در نتیجه ، پیروی از دستورات او ، باز دارد ، نماز همواره هدف از خلقت انسان را یاد آور میشود و به جایگاه وی در نظام عالم آفرینش و وظیفه ی خطیر او به عنوان جانشین خدا در زمین ،اشاره میکند .

5-نماز خودبینی و غرور انسان را در هم می شکند ، چرا که در نماز آدمی در برابر عظمت بی انتهای خداوند با حالتی مملو از ضعف و ناتوانی می ایستد و سپس سر به خاک می ساید و خود را ذره ای ناچیز در برابر عظمت بی انتهای خداوند می شمارد و در نتیجه کبر و غرور که عامل هلاکت و تباهی انسان است ، به یکباره فرو میریزد و انسان در می یابد که موجودی ناتوان و درمانده ، که در برابر کوچکترین ناملایمات سر به شکوه و فغان می گذارد و عصاره ی وجودش از گل آفریده شده است ، سزاوار غرور و خودپسندی نیست . علی (ع) نیز پیرامون فلسفه ی وجودی نماز می فرماید :

  ((خداوند ایمان را برای پاکسازی انسانها از شرک واجب کرده است و نماز را برای دوری از آنان از تکبر.))

6-نماز وسیله ی پرورش فضایل اخلاقی و تکامل معنوی انسان است . هنگامی که انسان به نماز می ایستد ، گویی در اقلیم دیگری گام می نهد ، سرزمین متفاوت و دور از مادیات .انسان در نماز ، پرواز میکند .آسمانها را در می نوردد و حصارها را می شکند و با فرشتگان همراز و همصدا می شود ، بنابراین نماز ، عملی است ، که تکامل معنوی انسان را به دنبال دارد و انسان را قادر می سازد که در سایه ی تعلیم والای آن صفات و فضایل پاک اخلاقی را در ضمیر خویش پرورش دهد ، و دارای صفاتی شود که مورد رضایت است ، حضرت علی (ع) درمورد رابطه ی نماز و تکامل معنوی انسان می فرماید :

                           ((نماز وسیله ی تقرب هر پرهیزکاری به خداست.))

7-نماز به سایر اعمال انسان ارزش می بخشد ، چرا که نماز روح اخلاص را در انسان زنده می کند . نماز مجموعه ای است از نیت خالص و گفتار نیکو وحرکات خشوعی که تکرار آن در شبانه روز ، بذر اخلاق و توجه به رضایت خداوند را در نهاد انسان بارور می سازد و همچنین در روایات بسیاری ، نماز به عنوان اولین عملی که در قیامت مورد بازخواست قرار میگیرد ، مطرح شده است ، چنانکه امام صادق (ع)می فرماید :

((نخستین عمل بندگان که در قیامت حساب می شود ، نماز است ، اگر قبول افتد ، سایر اعمال نیز قبول می شود و اگر پذیرفنه نشود دیگر اعمال نیز پذیرفته نخواهد شد .))

8-نماز عدالت اجتماعی و رعایت حقوق دیگران در جامعه را به دنبال دارد چرا که در دین مبین اسلام مقدمات نماز مانند مکان و لباس نمازگزار و آب وضو وغسل او باید از هر جهت بدون اشکال باشد و نماز گزار نمی تواند در لباسی که به زور از دیگری گرفته یا در مکانی که از آن دیگری است ، بدون رضایت صاحبان آنها نماز بگزارد . و با توجه به این اصل کسی که آلوده به غصب حقوق دیگران باشد و نیازمندیهای خود را از اموال دیگران تهیه کرده باشد ، با آن اموال نمی تواند به نماز بایستد و هنگامی نماز چنین شخصی مورد قبول واقع خواهد شد که تمامی اموال نا مشروع را از مال خود خارج کرده و با رعایت مو به موی شرایط صحت نماز ، نماز را به پا دارد .

9-نماز علاوه بر شرایط صحت ، شرایط قبول را نیز لازم دارد ، بنابراین هر نمازی که از نظر ظاهر صحیح است ، ممکن است در واقع مورد قبول خداوند نباشد ، چرا که عوامل بسیاری موجب عدم قبولی نماز در درگاه خداون می شود و اثر آن را از بین میبرد . در بسیاری از احادیث موانع قبول نماز ذکر شده است ، چنانکه پیامبر (ص)می فرماید : ((نماز شرابخوار تا چهل روز قبول نمیشود مگر اینکه توبه کند.)) و همچنین بنا به روایات ،«کسی که زکات نمی پردازد ، نمازش قبول نخواهد شد.» بنابراین بر پا داشتن نماز ، انسان را از بدیها و گناهان بسیاری باز می دارد ، به علاوه بر آنکه انسان را به سوی قله ی بلند سعادت پیش می برد ، در سازندگی اجتماع نیز نقش موثری دارد.

10-نماز روح انظباط و پاکیزگی و طهارت ظاهری را در انسان تقویت می کند . چنانکه می دانیم هر یک از نمازهای واجب ، زمان مخصوص به خود دارد و انسان موظف است که نماز را در زمان مشخصی به جا آورد .ئ و تاخیر و یا تقدیم در اقامه آن موجب بطلان نماز یا کیفر الهی می شود ، بی شک این برنامه دقیق ومنظم ، روح نظم را در انسان پرورش می دهد و در نتیجه دیگر اعمال انسان نیز در سایه نظم همواره با موفقیت و کامیابی همراه است.

  منبع : کتاب نماز نردبان عروج

0
138

سوين    ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
20

مهیار    ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
20

رز    ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
20

رضا صادقی    ۰۶ مرداد ۱۳۹۶
چی بگم والااااااا

زهره کمال    ۰۶ مرداد ۱۳۹۶
20

سادات س    ۱۳ آبان ۱۳۹۵
2000000000000000

مهدی ناصری    ۱۳ آبان ۱۳۹۵
ممنونم از شما عالي

عسل بانو    ۱۳ آبان ۱۳۹۵
20

میر شجاع سیدین    ۱۳ آبان ۱۳۹۵
ممنونم .........................لایک

k-bodagey    ۱۳ آبان ۱۳۹۵
20

malihe    ۲۹ تیر ۱۳۹۵
20

حمید کیانی    ۲۹ تیر ۱۳۹۵
20

فری    ۱۱ اسفند ۱۳۹۴
20

محمد Abgine ابگینه    ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
ممنونم

hamed    ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
20*20

الناز (زندگی=هیجان)    ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
20

الناز (زندگی=هیجان)    ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
20

حسین    ۰۹ اسفند ۱۳۹۴
20

علیرضا هستم    ۰۹ اسفند ۱۳۹۴
با سلام . 20

نازنین ایرانی    ۰۹ اسفند ۱۳۹۴
2020

سید محمد موسوی    ۰۹ اسفند ۱۳۹۴
20

ghazal sam    ۰۸ اسفند ۱۳۹۴
۲۰

پ پ    ۰۸ اسفند ۱۳۹۴
20

دختر بهار    ۰۸ اسفند ۱۳۹۴
20

ارغوان شیرازی    ۲۷ مهر ۱۳۹۴
بیســـــــــــــ20ــــــت

مهرنوش (گلشن)    ۰۵ شهریور ۱۳۹۴
200000

پریما    ۰۵ شهریور ۱۳۹۴
2000000 mamnoon

فری    ۰۱ شهریور ۱۳۹۴
20

انیس    ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
20000000000000000

مینا اعلایی    ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
20202020

اردلان م    ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
20000000000000000

پوپک فراهانی    ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
ممنون

فاطمه ی    ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
202020

fatemeh    ۳۰ مرداد ۱۳۹۴
20000000000

Amir Ali    ۳۰ مرداد ۱۳۹۴
20

شهداد نعمتی    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

پ پ    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

پ پ    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

فرشته    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
ممنون

افرینش    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

زهرا هاشمی    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
ممنون

bahar heidari    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
200000000000

alireza    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

سید محمد موسوی    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

...نگین...    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

bahzad m    ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
20

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»متون دینی