ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

حضور قلب در نماز چگونه به دست مي آيد؟

ارسال توسط: پاسخگو دینی و مشاور مذهبی تاریخ ارسال: ۰۲ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»متون دینی نظرات: 140 بازدید: 3113

حضور قلب در نماز


يكي از شرط هاي اساسي پذيرفته شدن نماز در نزد خداي متعال، مسئله «حضور قلب پيدا كردن» در حين نماز است؛ از اين رو آيات و روايات فراواني در اين باره وارد شده كه همه بر اين مطلب تصريح مي كنند كه ميزان قبولي نماز، بستگي به ميزان توجه انسان در نماز دارد.متأسفانه بسياري از ما عبادت هاي خود را بدون حضور قلب و با حواس پرتي كامل انجام مي دهيم و به همين جهت است كه يك عمر نماز مي خوانيم، اما اثري از آثار معنوي و روح نواز آن را در خود نمي بينيم.

لزوم تحصيل حضور قلب

در ضرورت تحصيل حضور قلب همين بس كه بدانيم: نماز بي حضور قلب، نماز حقيقي نيست و وقتي نماز از حقيقت و باطن خود جدا شد و به صورت يك عمل بي روح در آمد، تمام ثمرات و فوايدي كه در آيات و روايات، براي نماز آمده، ديگر در چنين نمازي وجود ندارد.

امام صادق - عليه السلام - مي فرمايد:«ان العبد ليرفع له من صلاته نصفها او ثلثها او ربعها او خمسها و ما يرفع له الا ما اقبل عليه بقلبه؛1 همانا از نماز انسان، نصفش، ثلثش، ربعش يا خمسش بالا برده مي شود و آن مقداري از نماز كه توجه قلبي داشته باشد بالا برده مي شود.»

گر چه حضور قلب از شرايط صحت نماز نيست؛ يعني با نبودن حضور قلب نماز باطل نمي شود و از لحاظ فقهي اشكالي ندارد ولي چنين نمازي، قالبي و بي فضيلت و غير مقبول است، يعني بالا نمي رود و اثر معراجي خود را از دست مي دهد.


امكان كسب حضور قلب

گاهي تصور مي كنيم، تحصيل حضور قلب از امور محال است و از كسب آن، نااميد مي شويم و به يك عبادت صوري و ظاهري اكتفا مي كنيم. چه بسا اين نااميدي، از فريب دادن خود نشأت بگيرد، به اين معنا كه براي فرار از نماز با حضور قلب، دايما خود را فريب داده و مشكل بودن آن را بهانه اي براي ترك آن، قرار مي دهيم.دلايلي براي امكان كسب حضور قلب وجود دارد بهترين دليل براي امكان شي ، وقوع آن است. همين كه پيغمبران ما و ائمه عليهم السلام و اولياي خدا، بر حسب معرفت و ايمان و قرب و طلبشان، حضور قلب داشتند، دليل بر امكان آن مي باشد. همچنين وجود دستور جهت تحصيل حضور قلب از ناحيه رسول اكرم صلي الله عليه و آله و ائمه عليهم السلام و بزرگاني كه در اين باره كتاب نوشته اند، همه دليل بر امكان كسب آن مي باشد، چرا كه تكليف و دستور به آنچه در توان نيست بي معنا و غلط است، زيرا تحصيل امر محال، محال است.

مراتب حضور قلب

درباره مراتب حضور قلب، سخنان بسياري از بزرگان اهل معرفت رسيده، ولي ما به جهت مختصرگويي و ساده نويسي برآنيم تا با الهام از سخنان ارزشمند آنان به ذكر پنج مرتبه از مراتب حضور قلب بپردازيم.مرتبه اول: شخص نمازگزار بايد اجمالا بداند كه با خداوند سخن مي گويد و حمد و ثناي او مي كند، اگر چه به معاني الفاظ توجه نمي كند. اين مرتبه براي آناني است كه معاني نماز را نمي دانند.

مرتبه دوم: علاوه بر مرحله قبلي، به معاني كلمات و اذكار نيز توجه داشته باشد و بداند كه چه مي گويد. امام صادق(ع) مي فرمايد:«من صلي ركعتين يعلم ما يقول فيهما. انصرف و ليس بينه و بين الله ذنب لا غفرله؛۲ هر كس دو ركعت نماز بخواند در صورتي كه بداند چه مي گويد، از نماز فارغ مي شود در حالي كه بين او و خداوند گناهي نيست، مگر اين كه خداوند آنها را مي بخشد». در اين مرحله، قلب تابع زبان است.

مرتبه سوم: اسرار عبادت و حقيقت اذكار و تسبيح و تحميد و ساير مفاهيم را بفهمد و در حال نماز به آنها توجه كند تا خوب بداند چه مي گويد و چه مي خواهد.

مرتبه چهارم: نمازگزار علاوه بر مراحل سابق، بايد اسرار و حقايق اذكار را به طور كامل در باطن ذاتش نفوذ داده و به مرحله يقين و ايمان كامل برسد. در اين صورت است كه زبان از قلب پيروي مي كند. قلب چون به آن حقايق ايمان دارد، زبان را به اذكار وادار مي كند.

مرتبه پنجم: در اين مرحله، نماز گزار به مرتبه كشف و شهود و حضور كامل مي رسد كه به اين مرحله حضور قلب در معبود مي گويند نه حضور قلب در عبادت؛ يعني مرحله اي كه اسما و صفات و كمالات حق را با چشم باطن مشاهده مي كند،چيزي را جز خدا نمي بيند، حتي به خودش و افعال و حركات و اذكارش نيز توجه نداشته از سخنگو و سخن نيز غافل است و در حقيقت در انجذاب كامل قرار دارد، البته در اين مرحله هم مراتبي است كه نسبت به سالكين متفاوت است.


حواس پرتي در نماز و درمان آن

در نمازي كه مي خوانيم، انواع تصورات خيالي وجود دارد، مگر كساني كه قوه خيال را كاملا تربيت كرده و متمركز بر نماز كرده باشند.

گاهي آنچه در نماز به ذهن خطور مي كند، انجام كار خيري است؛ مثلا نمازگزار در اين تصور است كه چگونه بعد از نماز سخنراني كند و يا با فلان بزرگ يا دوست، چگونه گفت وگو كند.

و يا انجام كار شري است، مثلا در اين تصور است كه چگونه بر سر ديگري كلاه بگذارد و... .

گاهي آنچه در خاطر و خيال مي آيد، صرف خيال است و آن يا خيال پسنديده است مثلا (در خاطر خود بگذراند كه پولدار شود تا بتواند گرسنگاني را سير و برهنگاني را لباس بپوشاند و...) و يا خيال فاسد مي باشد (مثلا در خاطر خود لذت گناه و چگونگي آن را بياورد و با آن دلخوش كند).

پس آنچه كه در قوه خيال ما مي آيد از اين چهار حالت خارج نيست، اگر چه گاهي در نماز قوه خيال در امور پسنديده فعاليت مي كند ولي در جهت كسب حضور قلب، خيال در امور پسنديده هم بايد كنترل شود و از پرواز آن به امور مختلف، خوب نگه داشته شود تا قلب يكسره متوجه خداوند شود.


كيفيت تغذيه قوه خيال

هر يك از قواي ما محتاج به تغذيه مناسب خود مي باشد. بايد براي منظم كردن قوه خيال و جهت دادن به آن، از عوامل كنترل قوه خيال و گفتن ذكر دايم با توجه و متمركز كردن ذهن به امور پسنديده، استفاده كرد. از جمله امور پسنديده عبارتند از: ياد خدا بودن؛ تمام كارها و اعمال خود را نيت و هدف خدايي دادن؛ تفكر در مسائل علميه و مسائل اعتقاديه (مبدأ و معاد) و وظايف انساني و عملي (كسب اخلاق حسنه و رفتار انساني)؛ مراقبت بر احوال و رفتار خود كه چه مقدار منطبق با عقل، شرع و رضاي خداوند است و هم چنين يادآوري گذرگاه بودن دنيا و مسافر بودن خود و دقت و تعقل به عجايب خلقت و آثار نظم و قدرت پروردگار؛ همه اين ها عوامل كمك كننده در كنترل قوه خيال مي باشد.

منتظر حضور گرمتان در گروه پاسخگویی به سوالات دینی هستیم.

پی نوشتها:
1 . بحارالانوار، ج 84، ص 238.

۲ . ثواب الاعمال، ص 72.

0
136

علیرضا هستم    ۱۶ دی ۱۳۹۸
با سلام . 20

آریا    ۲۹ آبان ۱۳۹۶
20

مینا اعلایی    ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۲۰

محبوبه محبوب    ۲۰ مهر ۱۳۹۶
عالی

زهره کمال    ۱۹ مهر ۱۳۹۶
عالی بود . 20

ندا✔    ۱۹ مهر ۱۳۹۶
بسیار عالی ...ممنون

امیر موسوی    ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
ممنون

فری    ۲۴ شهریور ۱۳۹۵
20

آرزو توسلی    ۲۲ شهریور ۱۳۹۵
ممنون ریحانه جان

مهسا رحیمی    ۲۲ شهریور ۱۳۹۵
ریحانه جان عالی مثل همیشه

سید محمد موسوی    ۲۲ شهریور ۱۳۹۵
20

نسترن زارعی    ۱۵ اسفند ۱۳۹۴
20

فری    ۱۳ اسفند ۱۳۹۴
20

رها آرامش    ۰۳ اسفند ۱۳۹۴
200000

مرجان    ۰۲ اسفند ۱۳۹۴
ممنون عالي

رضا بهاري    ۰۲ اسفند ۱۳۹۴
منونم زیباس 202

محسن صادقی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۴
احسنت

محمد راد    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
ممنون ازمطالب خوبتون202020

Mina    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20laik

ERKAN    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20 مرسی

فاطمه ی    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20

سید محمد موسوی    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20

نازنین ایرانی    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20

علی م    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
20

دختر بهار    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
ممنون

میر شجاع سیدین    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
ممنونم 200000000

sohe    ۰۱ اسفند ۱۳۹۴
202020000000

mohammad TF    ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
20

مهسان    ۱۷ آبان ۱۳۹۳
20

مهسان    ۱۷ آبان ۱۳۹۳
عالی بود مرسی بازم از این مطالبا بذارید

rihane    ۱۷ آبان ۱۳۹۳
202020. عالی بود.مرسی

Zohreh    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
مرسی 20

ali fard    ۰۵ شهریور ۱۳۹۳
تو تا خود را بکلی در نبازی... نمازت کی شود هرگز نمازی/ چو ذاتت پاک گردد از همه شین... نمازت گردد آنکه قرة العین/ نماند در میانه هیچ تمییز...شود معروف و عارف جمله یک چیز

کوروش وصال    ۲۱ تیر ۱۳۹۳
ممنون 20

mariya sokotiyan    ۰۹ تیر ۱۳۹۳
20

yalda khanom    ۰۴ تیر ۱۳۹۳
20

امیر سلمانیان    ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
20

malihe jam    ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
2000

MoHadeSe    ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
20

پریسا پری مهربون    ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
2020

عباس مدیر شبکه آموزش وپرورش    ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
202020بود اجرکم عندالله

طلا سعادتی    ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
عالی بود

مرتضی (آقایی ایران20)    ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
خدارو شاکرم که مطالب دینی لایک زیادی میخوره:)

رامتین    ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳
من خودم خیلی سعی میکنم حضور قلب داشته باشم موقع نماز ولی اکثر مواقع در حال نماز تو فکر مشغله های خودمم از امام جماعت مسجدمون سوال کردم گفت قبل نماز حتما اذان و اقامه بگو و حتما هم از مهر تربت امام حسین علیه السلام استفاده کن و گفت به روایت امام صادق علیه السلام هر کس نمیتواند در نماز حضور قلب خود را حفظ کند از مهر تربت جدم حسین استفاده کند تا نمازش مقبول شود و گفت در این مورد وسواس زیاد نداشته باش بقیش حله-التماس دعا

zahra royal    ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
20

امید نظری    ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
ممنون

مرمر    ۰۹ فروردین ۱۳۹۳
ممنون

amir farahany    ۰۹ فروردین ۱۳۹۳
20202020202020202020202020202020202020202020

رهاسار محمدی    ۰۸ فروردین ۱۳۹۳
20 ممنونم

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»متون دینی