گشتـی به دوازده دریاچـه شگـفت انگیـز ایـران

ارسال توسط: احمد مهرورز تاریخ ارسال: ۰۲ آذر ۱۳۹۲ دسته بندی: سرویسهای ایران 20»مقاله نظرات: 178 بازدید: 2282
دریای مازندران

موقعیت: استان‌های گلستان، گیلان و مازندران

طول دریای مازندران حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. این دریا دارای تنوع زیستی متفاوتی است كه مهمترین آن ماهی‌های خاویاری است هرچند كه به دلیل صیدهای غیرمجاز نسل ماهیان خاویاری ‌رو به انقراض است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


130 رودخانه به این دریا می‌ریزند که بزرگ‌ترین آنها رود ولگا است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومترمربع آب را وارد دریای مازندران می‌کند. دریای مازندران را به نام‌های دریای خزر، وركانه، گرگان و دریای كاسپین نیز می‌شناسند.

خزر نام قومی‌ است كه به همراه دیگر اقوام بیابان‌گرد شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران ‌تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود معمولاً به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرون رانده می‌شدند. در هیچ یک از نوشته‌های مؤلفان شرقی و غربی دوران پیش از اسلام نامی از "خزر" بر دریای شمال ایران دیده نشده ‌است. در نوشته‌های مؤلفین اسلامی، این دریا در کنار نام‌های دیگر، خزر هم نامیده شده ‌است.

دریای گرگان یا دریای ورکانه نام این دریاچه بزرگ در عهد هخامنشیان و همچنین اشکانیان است اما كاسپین از نام قوم کاسپی یا کاسی گرفته شده‌ که قبل از آریایی‌ها در کرانه‌های غربی تا جنوب غربی این دریا ساکن بوده‌اند و به تدریج تا کرانه‌های جنوبی آمدند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه گَهَر

موقعیت: استان لرستان


دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهروی الیگودرز و دورود قرار دارد و سالانه حدود یكصد هزار نفر از آن دیدن می‌كنند. شما می‌توانید علاوه بر استفاده از آرامش این دریاچه ماهیگیری نیز كنید. این درحالی است كه به دلیل نداشتن راه ماشین‌رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


ساحل این دریاچه به جز در ضلع غربی و شرقی که ساحلی ماسه‌ای دارند برای شنا مناسب هستند اما در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می‌شود به دریاچه گَهَر دوم رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. ماه‌های تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه شورمست

موقعیت: استان مازندران


تورهای گردشگری زیادی به صورت یكروزه و دو روزه علاقه‌مندان را به بازدید از دریاچه شورمست در سوادكوه می‌برند. دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد‌کوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و حداكثر عمق آن پنج متر است. این دریاچه در ۵/۵ کیلومتری شهرپل سفید واقع شده ‌است. دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه، در شش کیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع شده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته ‌است. دریاچه شورمست به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه مهارلو

موقعیت: استان فارس


نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان استان فارس است که در نزدیكی آن قرار گرفته است. وسعت این دریاچه 25 هزار هكتار بوده كه بخش عمده‌ای از این دریاچه بر اثر خشكسالی سال 1387 خشك شده و تنها 600 كیلومتر مربع آن باقی مانده است. مهارلو در غرب دریاچه بختگان كه امروز‌ كاملا خشك شده،‌ قرار گرفته است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


مهم‌ترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس هم استفاده می‌شود. همچنین به دلیل سرازیرشدن فاضلاب آبزیانی كه در آن زندگی می‌كنند در خطر نابودی قرار گرفته‌اند. آب دریاچه مهارلو شور است که توسط سه رودخانه نوبه‌اى خشک،حمزه، سروستان و همچنین روان آب‌هاى کوه‌هاى مجاور تامین می‌شود. حداكثر عمق این دریاچه سه متر است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه پریشان

موقعیت: استان فارس


دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. مساحت این دریاچه 4300 هكتار است كه دور تا دور آن را کوه فراگرفته است.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


این دریاچه دارای چهار گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور است که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارد شده‌اند اما تنها کپور معمولی با شرایط دریاچه سازش پیدا کرد و دوگونه دیگر مشکلات متعددی را به وجود آورده‌اند. هر سال با آغاز فصل پاییز پرندگان زیادی از سیبری و كشورهای اسکاندیناوی به جمله زیستگاه‌ها و دریاچه‌های استان فارس مانند دریاچه پریشان كوچ می‌كنند و مناظر زیبایی را به وجود می‌آورند.

این دریاچه بر اثر سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطرافش به علت عملیات راهسازی در معرض خطر است. در طی این آتش سوزی‌ها هزاران قطعه لاک پشت و پرنده مهاجر از بین رفته‌اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی های اخیر خشک شده است. كارشناسان بر این باورند كه خشكسالی و برداشت بی‌رویه و غیر اصولی آب از مهمترین دلایل خشك شدن دریاچه پریشان می‌باشد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه ارومیه

موقعیت: استان آذربایجان غربی


دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته ‌است. وسعت این دریاچه۸۷۶ /۵۱ كیلومتر مربع است که حدود سه درصد مساحت کل کشور را دربر می‌گیرد. از نكات جالب درباره‌ این جاذبه طبیعی این است كه میزان نمک محلول در آب این دریاچه دو برابر اقیانوس‌ها است و به همین دلیل، هیچ ماهی و نرم‌تنی به جز گونه‌هایی از سخت‌پوستان در آن زندگی نمی‌کنند، آب آن هیچ‌وقت یخ نمی‌زند و شناگران نیز می‌توانند روی آن شناور بمانند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


دریاچه ارومیه 102 جزیره دارد كه البته برخی از آنها مانند جزیره كاظم داشی این روزها به یك كوه تبدیل شده‌اند. مدتی است كه ‌این دریاچه به دلیل پل میانگذر شهید كلانتری، احداث چاه‌های عمیق بسیار زیاد و غیرقانونی و ساخت سد روی رودخانه‌هایی كه دریاچه را تغذیه می‌كردند در خطر خشكسالی شدید قرار دارد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه زریوار

موقعیت: استان كردستان


دریاچه آب شیرین زریوار یكی از مهم‌ترین دریاچه‌های غرب كشور است كه در سه كیلومتری مریوان قرار دارد. مساحت این دریاچه 720 هكتار است كه حداكثر شش متر عمق دارد. وجه‌ تسمیه‌ زریوار و زریبار كه‌ هر دو در منطقه‌ متداول‌ است‌، به‌ واژه‌ "زری" كه‌ در زبان‌ كردی‌ به‌ معنی‌ دریاچه‌ است‌، باز می‌گردد. پسوند "دار" و "بار" پسوند تشبیهی‌ و زریبار یا زریوار به‌ معنی‌ دریاچه‌وار است‌.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


درباره‌ این‌ دریاچه‌ افسانه‌های‌ متعددی‌ وجود دارد كه‌ مشهورترین‌ آنها حکایت از وجود شهری‌ مدفون‌ در زیر آب‌های‌ دریاچه‌ دارد‌. در این دریاچه ماهی‌هایی چون سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی و عروس ماهی و همین طور 31 گونه پرنده بومی‌و مهاجر زندگی می‌كند. اگر به دریاچه زریوار سفر كردید، ماهی كباب‌هایی كه كنار این دریاچه پخته می‌شوند و قایقرانی روی آن به طور حتم خاطرات خوبی برای‌تان می‌سازند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه اوان

موقعیت: استان قزوین


اگر روزی خواستید قلعه الموت را ببینید دریاچه اوان را از یاد نبرید. این دریاچه که بیش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا واقع شده‌ و تنها از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و کم. غلیان دائمی ‌آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


عمیق‌ترین بخش اوان به 5/7 متر می‌رسد که در جنوب شرقی آن واقع شده ‌است البته برخی از مسئولان عمق دریاچه را بین یک تا 20 متر تخمین زده‌اند. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی‌سواری است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه حوض سلطان

موقعیت: شمال قم


اغلب تورهای گردشگری كه برای دیدن كاشان و یا زیارت حضرت معصومه (س) به قم می‌روند،‌ سری هم به دریاچه آب شور حوض سلطان می‌زنند. دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع ‌است‌. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. در مواقع بارندگی و ذوب برف‌های ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چاله جدا از هم تشکیل شده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره‌ است که به‌وسیله یک آبراهه به هم وصل می‌شوند. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می‌شوند که از اراضی شوره‌زار ونمکی اطراف عبور می‌کنند. حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکیل شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه ولشت

موقعیت: استان مازندران


دریاچه کوهستانی ولشت در کیلومتر 25 جاده چالوس کرج، شهر مرزن‌آباد واقع شده، دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور است که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم كرده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


این دریاچه در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریای خزر قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی 23 کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی‌ها و پیچ‌های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می‌یابد. حضور گردشگران بدون نظارت طی سال‌های گذشته طبیعت این منطقه آسیب‌پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دگرگون کرده است. از جمله ورود آلاینده‌های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردک ماهی، شاه کولی و حتی جلبک‌ها و پلانگتون‌ها را در معرض تهدید قرار می‌دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه نِئور

موقعیت: مرز بین گیلان و اردبیل


دریاچه نِئور دریاچه‌ای ما بین شهر اردبیل و شهر خلخال در مرز بین استان گیلان و استان اردبیل است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پس از طی چهل کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم. سپس می‌بایست جاده‌ای به طول سیزده کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده تا به دریاچه رسید. این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین کمان می‌باشد. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می‌باشد. متأسفانه نزدیک به دو سال است که ماهی در دریاچه وجود ندارد.

ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند. با بهره‌گیری از آب این دریاچه، تعدادی استخر پرورش ماهی نیز در پیرامون اردبیل درست شده‌ است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دریاچه قله سبلان

موقعیت: استان اردبیل


سبلان، از کوه‌های مرتفع ایران است که در شمال غرب کشور و در استان اردبیل قرار دارد. سبلان سومین قله بلند ایران (پس از دماوند و علم‌کوه) و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


کوهستان سبلان از کانون های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان می باشد. دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهرچایی و دامنه های جنوبی آن به شاخه ها ی آجی چای منتهی می گردد. بنابراین سبلان بخش عمده ای از آب های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین می کند در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم و آب سرد معدنی وجود دارد که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی مشکین شهر و گردشگران قرار می گیرد. در بالای قله سبلان حفره ای وجود دارد که دهانه آتش فشان سبلان بوده است و امروزه به صورت دریاچه ای در فصل گرم ظاهر می شود.


0
194

ali hasani    ۰۴ بهمن ۱۳۹۳
عالی بود

نرگس    ۰۶ آذر ۱۳۹۳
دریاچه زیبای قوریگل در 15 کیلومتری بستان آباد واقع در45 کیلومتری تبریز فراموش شده

سارا خانوم    ۱۲ آبان ۱۳۹۳
20

شاپرک تهرانی    ۱۱ آبان ۱۳۹۳
20

آویتا علمی    ۱۱ آبان ۱۳۹۳
2000000000000

آقای خاص    ۱۱ آبان ۱۳۹۳
20 ممنونم

reza velij    ۲۲ مهر ۱۳۹۳
20

پونه فردادي    ۱۶ شهریور ۱۳۹۳
دریاچه اوان و سبلا خیلی عالی بودند البته همشون خیلی قشنگ بودند

parastoo ahmadvand    ۰۹ شهریور ۱۳۹۳
خیلی زیبا بود بخصوص دریاچه گهر دورود

کیان(امپراطور ایران20)    ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
کل ایران قشنگه... یکم به جای چفیعه و ریش به مدیرای با لیاقت و نخبه هایی که میرن خارج اهمیت بدیم... حل میشه... چی ما از ترکیه کمتره که اونا میلیاردها دلار در سال از توریست در میارن ما ..... ایران جالبه بدونیم جز 10 کشور دنیاست از لحاظ تعدد مکان های دیدنی و زیبا... واقعا جای تاسف داره این وضعیت صنعت توریست.. یا تبلیغات کم حتی برای خود ایرانی هها.. خیلی هامون همین جاها رو هم ندیده بودیم تا به حال.. ممنون

هستی اکبری    ۱۹ تیر ۱۳۹۳
آقا امیر زیبایی که مازندران داره هیچ جا نداره هرجای ایران زیبایی خودش رو داره مازندران بهشت کوکی هست که هیچ جای دنیا نیست

رامتین    ۰۳ تیر ۱۳۹۳
اکثرشون در خطرند حیف ما تا کی میخاهیم به محیط زیست آسیب برسونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امیر    ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

امیر    ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
دریاچه ولشت من رفتم راش خیلی خرابه و اونقدرم قشنگ نیست پیشنهاد میکنم نرین مخصوصا تابستان

kamran raad    ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
20, faghat age raje be daryacheye hoze soltan va rahi ke beshe be nazdikesh raft kasi khabar dare be man ham lotfan

پرناز آرام    ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
افرین بر شما

parastoo ahmadvand    ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
فوق العاده زیبا بودن بخصوص دریاچه گهر.سپاس

ali ahmadi    ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
200000000000000000

کیان حمیدی    ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
20

سام پیوندیی    ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
20

پریسا پری مهربون    ۱۸ دی ۱۳۹۲
20000

علی عباسی    ۰۸ دی ۱۳۹۲
202020

صحرا    ۲۵ آذر ۱۳۹۲
زیباست20000000

ANИA    ۱۷ آذر ۱۳۹۲
بسیار زیبا

آفتاب حسینی    ۰۸ آذر ۱۳۹۲
بسیار عالی سپاس

احمد موسوی    ۰۸ آذر ۱۳۹۲
20

20 مرسی

الهه    ۰۷ آذر ۱۳۹۲
20

حجت الله چهرزاد    ۰۶ آذر ۱۳۹۲
200000000000000

گونش ام    ۰۴ آذر ۱۳۹۲

گونش ام    ۰۴ آذر ۱۳۹۲

گونش ام    ۰۴ آذر ۱۳۹۲

گونش ام    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
متشکرم بسیارعالیست20

Farhad    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
tnx بسیار

سیده م م    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
احسنت فوق العاده بود آشنا شدیم با زیبایی ای کشورمان سپاس

معين معين    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
20مرصي

سارا شادی    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
mer30

آلا    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
ممنون

mohamad t    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
20000000000

رضا عظیمی    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
20

نادر ریش سفید    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
ممنونم

سعید عاشق    ۰۴ آذر ۱۳۹۲
20

الی خانوم    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
من دریاچه نئور رفتم. خیلی خیلی قشنگ بود. مرسی.

#s#    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
زيبا بودن ممنون

سحــــــــــــــر    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
200000000000000000000

golagolab    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
mersiiiiiiiiiiiiii 20 20 20

masoome    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
20

اروم خان    ۰۳ آذر ۱۳۹۲
بيسسسسسسست

محمد Abgine ابگینه    ۰۳ آذر ۱۳۹۲

محبوب ترین مقالات سرویسهای ایران 20»مقاله
بازدید: 7543
نظرات: 611
بازدید: 3931
نظرات: 278
0
284
بازدید: 4188
نظرات: 223
0
250
بازدید: 3283
نظرات: 248
بازدید: 2798
نظرات: 209
0
198
بازدید: 4215
نظرات: 181
0
190
بازدید: 2660
نظرات: 158
0
178