گریه بر امام حسین (ع) چه ثوابی دارد؟

ارسال توسط: پاسخگو دینی تاریخ ارسال: ۱۸ آبان ۱۳۹۲ دسته بندی: اعتقادات و مذهب»حدیث نظرات: 79 بازدید: 1704

امام حسین (ع)

در كتاب امالى از حضرت رضا علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: كسى كه یاد آور مصیبت ما شود و براى آن ستم‏هائى كه در حق ما شده گریه كند درجه وى فرداى قیامت نظیر درجه ما خواهد بود. كسى كه متذكر مصیبت ما گردد و گریان شود و دیگران را هم گریان كند چشم وى در آن روزى كه همه چشم‏ها گریانند گریان نخواهد بود. اگر كسى در مجلسى بنشیند كه امر دین ما خاندان در آن زنده و تقویت شود قلب او در آن روزى كه عموم قلب‏ها مى‏میرند نخواهد مرد.

در تفسیر على بن ابراهیم از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: كسى كه نام ما را ببرد یا نام ما نزد او برده شود و بقدر بال مگس اشك از چشمش خارج شود خدا گناهان او را مى‏آمرزد و لو اینكه مثل كف دریا باشد.

در كتاب مجالس مفید و امالى شیخ طوسى از امام جعفر صادق علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: نفس كشیدن با غم و اندوه براى مظلومیت ما خاندان، تسبیح گفتن براى خدا و مغموم بودن از براى ما، عبادت و پوشیده داشتن اسرار ما جهاد فی سبیل اللَّه خواهد بود، سپس فرمود: واجب است كه این حدیث رابا طلا بنویسند.

در كتاب كامل الزیارات از ابن خارجه نقل میكند كه گفت: ما نزد امام جعفر صادق علیه السّلام بودیم و نامى از امام حسین علیه السّلام برده شد، امام صادق گریان شد و ما هم گریستیم. سپس آن بزرگوار فرمود: امام حسین فرموده: من كشته اشك میباشم، هیچ مؤمنى یاد آور من نمى‏شود مگر اینكه گریان خواهد شد.

كتاب كامل الزیارات از امام حسین علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: من كشته اشك هستم. (من منسوب به اشك و گریه و سبب آنها میباشم) كسى با غم و اندوهناكى بزیارت من نمى‏آید مگر اینكه خدا او را با خوشحالى نزد اهل و عیالش باز مى‏گرداند.

در كتاب امالى شیخ از محمّد بن ابى عماره كوفى نقل میكند كه گفت: از امام جعفر صادق علیه السّلام شنیدم میفرمود: كسى كه براى خونى كه از ما ریخته شده، یا حقى كه از ما پامال شده، یا عرض و آبروئى كه از ما از بین رفته، یا براى یكى از شیعیان ما چشمش یك قطره اشك بریزد خداى رؤف او را سال‏هاى متمادى در بهشت جاى خواهد داد.

در كتاب امالى شیخ از امام جعفر صادق علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: هر جزع و فزع و گریه‏اى مكروه است غیر از جزع و گریه براى امام حسین علیه السّلام.

در كتاب امالى ابن الشیخ از حضرت صادق علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: امام حسین كه نزد پروردگار میباشد به لشكرگاه و محل قبر خود و شهیدانى كه نزدیك آن حضرت مدفونند و زوار خویشتن نظر مرحمت مى‏كند. امام حسین علیه السّلام نام زوار و نام پدران آنان و مقام و منزلتى كه نزد خدا دارند از شما كه نام فرزند خود را میدانید بهتر میشناسد و بهتر میداند. آن بزرگوار هر كسى را كه برایش گریه میكند مى‏بیند و برایش طلب مغفرت مینماید، ازپدران خود تقاضا میكند كه براى زوارش طلب آمرزش نمایند.

 امام حسین میفرماید: اگر زائر من بداند كه خدا چه ثوابهائى برایش مهیا نموده است خوشحالى وى از گریه و زارى او بیشتر خواهد شد، هنگامى كه زائر آن حضرت از زیارت برمیگردد هیچ گناهى نخواهد داشت.

در تفسیر على بن ابراهیم از حضرت على بن الحسین علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: هر گاه چشم شخص مؤمنى براى شهادت امام حسین بقدرى پر از اشك شود كه به گونه‏هاى صورتش بچكد خدا او را دائما در غرفه‏هاى بهشتى جاى خواهد داد. (و ... ) خدا اذیت و آزارها را از او دور میكند و روز قیامت وى را از غضب خود و آتش جهنم در امان خواهد داشت.

در امالی صدوق از حضرت رضا علیه السّلام روایت میكند كه فرمود: كسى كه روز عاشورا بدنبال كارى نرود خدا حاجت‏هاى دنیا و آخرت او را روا خواهد كرد. كسى كه روز عاشورا روز مصیبت و حزن و گریه او باشد خدا روز قیامت را روز فرح و خوشحالى وى قرار خواهد داد و چشم او در بهشت بما روشن خواهد شد.(1)


پی نوشت:
(1) تمام روایات این مطلب از " بحار الأنوار ج‏44، ص 278  باب 34 ثواب البكاء على مصیبته و مصائب سائر الأئمة ع" می باشد.

شهر سوال

0
73

علی قشقایی    ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
یا امام حسین(ع)

reihane    ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
20

محمدحسن    ۱۰ مهر ۱۳۹۶
20

مینا اعلایی    ۰۶ مهر ۱۳۹۶
اینکه ما نعوذوبالله دزدی طلم فساد وربا ویا هر گناه زشتی که باعث ازار به انسانهای دیگه وحتی ازار به حیوانات ...بعی گریه بر مطلومیت امام( ع) کنیم وگناهانمون بخشیده بشه؟اینکه حق نیست .من دیدیم وشنیدم که بعصی ادمهای کوتاه فکر نه نماز میخونن ونه روزه ومال حلال میخورن بعد در ماه محرم نوحه میخونندو ادعا دارن خدا گناهانشون رو میبخشه مسلما چنین چیزی امکان نداره حداقل باید از کسانیکه بهشون ستمی شده حلالیت طلبید

علیرضا هستم    ۰۶ مهر ۱۳۹۶
با سلام . 20

مهسا رحیمی    ۲۱ مهر ۱۳۹۵
الخمدالله ادمی بر هر سبک و سیاقی که باشه چیزی هست که با توسل به آن آرامشی درونی رو تجربه کنه شاید برای هر فرقه ای راهی جدا اما بهرحال راهی هست حالا مهم اینه که بهترین و معقولترین راه را پیدا و انتخاب کنیم. یادمان باشه تا زمان برقراری حکومت عدل الهی قرار نیست بسیاری از مشکلاتی که امروزه دنیا با آن دست به گریبان است تمام شود

bahzad m    ۱۲ مهر ۱۳۹۵
20

سید محمد موسوی    ۱۱ مهر ۱۳۹۵
20

مهدی ثقفی    ۱۱ مهر ۱۳۹۵
ممنون و تشکر از مطالب دینی و اموزنده اتان

مرضیه    ۲۶ آبان ۱۳۹۳
ممنون

arezo    ۰۷ آبان ۱۳۹۳
20

sosan 000    ۲۸ مهر ۱۳۹۳
من که مومن نیستم برای من صدق نمی کنه این احادیث ایا؟؟؟

ღ❤ღﺣﺎﻣﺪღ❤ღ    ۲۸ مهر ۱۳۹۳
2002020

پاسخگو دینی    ۲۸ مهر ۱۳۹۳
با عرض سلام و ادب خدمت خواهر بزرگوار سرکار خانم شهلا باید عرض کنم: اینکه باید راه و روش زندگی ما بر طبق سیره و روش اهل بیت(علیهم السلام) باشد حرفی منطقی و درست و باید هم اینگونه باشد و اینهمه سفارش به برپایی مجالس عزاداری و اینهمه فضیلت برای اشک ریختن هم بخاطر این است که مقدمه و زمینه ای برای اشنایی با معارف دین اسلام و عمل بر طبق آن است.لذا خرافات خواندن این مطلب آنهم با توجه به روایات فراوانی که از ائمه معصومین(علیهم السلام) وارد شده است،سخنی غیر منطقی و غیر قابل قبول است.

شهلا    ۲۶ مهر ۱۳۹۳
خدایا بحق خودت مارا به راه راست هدایت فرما/ اخه چرا باید همش گریه / باید ببینیم فرزند زهرا برای چه خودشو و خانوادشو به این مصیبت دچار کرد / چه فایده داره من شب و روز گریه کنم بسرم بزنم اما دزدی بکنم زور بگم قتل بکنم زندانی بکنم مال مردمو بخورم بابا کمی الهی و انسانی فکر کنید دست از خرافات بکشید

مرجان    ۲۵ مهر ۱۳۹۳
20

mehdi jafary    ۲۵ مهر ۱۳۹۳
20

نیلوفر    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

الهه.م (گروه انرژی)    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

رودی خانوم    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

ستاره درخشان    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

شاپرک تهرانی    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
200000000000000000000000000000000000000000000000000000

رضوان    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

الهام جون    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

reza velij    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

ali2o20    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
خدا خیرتون بده .

نسیم باران    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
متشکرم

احمد ع    ۲۴ مهر ۱۳۹۳
20

setare sky    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

فاطمه    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

سیما    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

سیما    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

مرجان    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

ابراهیممممم ممممم    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
یاحسین

fatima taheri    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

رضا صادقی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
انشاء الله خداوند ما و پدران و مادران و ذریه مارا از محبین و دوست داران اهل بیت قرار دهد

حمدا... غلام نژاد    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
2020

گلی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20ممنونم

فرشته    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

پاسخگو دینی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
با سلام خدمت دوستان بزرگوار بخصوص سرکار خانم ستایش! به نکته خوبی اشاره کردید،در این رابطه باید عرض کنم: شفاعت امام حسین هم در آخرت سبب نجات گنهکاران از عذاب دوزخ و هم در دنیا سبب رستگاری علاقه مندان به آن حضرت است. به فرموده ی پیامبر اکرم همه ی چشم ها در قیامت گریانند مگر چشمی که در عزای حسین گریسته باشد. اما این نکته مهم است که عقیده به شفاعت امام حسین نباید دوستداران را به گناه و معصیت گستاخ سازد. اینکه بگوییم: «تمام غرق گناهیم و یک حسین داریم» صحیح است اما مجوّزی برای ارت

مهربان موسوی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

کمیل عالم زاده انصاری    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

elnaz    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

حمید کیانی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

Hell Boy    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
سپاس

ستایش دوست داشتنی    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
یعنی میخوای بگی هرکی برای اهل بیت گریه کنه، دیگه جواب گناههایی که کرده رو نباید بده؟!... ولی طبق آیه شریفه قرآن، باید جواب کوچکترین اعمال خوب و بدمون رو بدیم.. همه چی حساب کتاب داره. فقط گریه برای اهل بیت، اون دنیا نجاتمون نمیده!

Raha Azad    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
20

اصغر    ۲۳ مهر ۱۳۹۳
ممنون

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب»حدیث
بازدید: 2095
نظرات: 101
بازدید: 2624
نظرات: 81
0
101
بازدید: 2241
نظرات: 105
بازدید: 1519
نظرات: 93
0
97
بازدید: 1411
نظرات: 84
2
85
بازدید: 690
نظرات: 93
0
80
بازدید: 2442
نظرات: 66
0
77
بازدید: 2735
نظرات: 65
0
73
بازدید: 1449
نظرات: 74
0
73
بازدید: 1176
نظرات: 84
0
66
بازدید: 1050
نظرات: 47
0
66