ضرورت باز نگری در تدوین تاریخ ترکان

ارسال توسط: ♥♥مــــــرتضــــــــــــی♥♥ تاریخ ارسال: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ دسته بندی: اجتماعي و جامعه»جامعه و قوانین (علوم انسانی) نظرات: 7 بازدید: 374
 

 

نگارش:دکتر رحمت قاضیانی

 

درتاریخ کلاسیک که در مورد ترکها و ترکمنها نوشته شده،تاریخ ترکها  از قرن ششم میلادی

شروع می شود.در ان دوران خانواده ای از طایفه اشینا(اسینا) امپراطوری بزرگی تاسیس می کنند که از جین تا دریای سیاه ادامه داشته است.این طایفه امپراطوری خود را گوک ترک می نامند که مفهوم ان ترکهای اسمانی یا ترکهای مقدس است.در این امپراطوری،اقوام مختلفی که دارای زبان و فرهنگ مشابهی بودند بصورت کنفدراسیون زندگی می کرده اند.از ان پس تمام این اقوام با نام مشترک ترک نامیده شدند.

محل سکنای اولیه ترکها در این تاریخ نوشته شده اسیای مرکزی،در ناحیه ای به نام کوه های التای می باشد.از انجا است که ترکها بطرف غرب حرکت کردند و سرزمین های جدید را فتح نموده و امپراطوری های بزرگی را بوجود اوردند.گستره ی این امپراطوری ها از چین تا اروپای غربی بوده است .اخرین انها امپراطوری عثمانی بود که پس از جنگ جهانی اول متلاشی شد.

اعتقاد تاریخ نویسان غربی بر این است که ترکها قبل از ان تاریخ هیچ جای پایی در تاریخ ندارند،و از ان   زمان است که انها وارد تاریخ شدند.

بررسی های جدید نشان می دهد که در زبان سرخ پوستان امریکا لغات فراوان ترکی وجود دارد که نشان دهنده ای این است که انها یا از نژاد ترک بوده اند یا اجداد انها ارتباط بسیار نزدیکی با نژاد ترک داشته اند.در عین حال ثابت شده است که کسانی که سرخ پوستان امریکا خوانده می شوند،در حدود 20000 سال پیش از طریق تنگه برینگ در شرق سیبری به امریکا مهاجرت کرده اند.انها در انجا تمدن های بزرگی چون تمدن مایا و ازتک را بوجود اورده اند.

در خاور میانه،در حدود 3000 تا 4000 سال قبل از میلاد مسیح تمدن بسیار درخشان سومری ها،که بنا به ادعای بسیاری از تاریخ دانان مبنای تمدن جهانی بوده اند وجود داشته است. در بررسی های اخیر ثابت شده است که ارتباط بسیار نزدیکی بین زبان ترکی و زبان سومری وجود دارد که میتوان انرا یکی از زبانهای ترکی بحساب اورد.حتی اگر ما خیلی محتاط باشیم میتوانیم بگوییم که اگر انها ترک هم نباشند ارتباط بسیار نزدیکی با ترکها داشته اند که تا این حد زبان ترکی در انها نفوذ کرده است.در بسیاری از زبانهای اروپائی لغات ترکی به وفور قرض گرفته شده است. که نشان میدهد،نفوذ زبان ترکی خیلی پیش از قرن 4 میلادی که اروپائیان ان را مبنای حرکت ترکها به غرب می دانند،وجود داشته است                                                                      .در زبان اسپانیائی،پرتقالی،المانی،انگلیسی،زبانهای شمال افریقا،زبانهای اسکاندیناویائی،ودر اکثر نقاط اروپا اثاری از زبان ترکی وجود دارد که انسان را به این فکر می اندازد که ترکها خیلی قبل از زمان ادعائی اروپائیان در غرب حضور داشته اند.

بعضی از تاریخ دانها حتی این موضوع را مطرح میکنند که خواستگاه اولیه ترکها خاورمیانه بوده است،که تمدن سومری را بوجود اورده و از انجا به نقاط دیگر دنیای انروز گسترش پیدا کرده و در نقاط مختلف دنیا گسترش تمدن را سبب شده اند.بعنوان  نمونه  در بررسی تاریخ مجارستان  به این نکته برمیخوریم که وقتی در قرن 4 میلادی هون ها به دشت کارپات می رسند و انجا را اشغال می کنند به کسانی بر میخورند که به زبان انها صحبت می کرده اند.یعنی اینکه در دشت کارپات که در محل کنونی مجارستان فعلی است قبل از قرن 4 میلادی ترکها زندگی می کرده اند.

در قسمت شمال غربی ایتالیای فعلی قبل از تشکیل حکومت رومی ها،تمدن بسیار پیشرفته ای بود بنام اتروسکها،که رومی ها پس از تصرف سرزمین انها حکومت روم باستان را پی ریزی کردند.اتروسکها از نظر زبان جزو زبان های التصاقی هستند که جزو زبان های ترکی است.لذا این سوال پیش میاید که شاید انها نیز یا ترک بوده اند یا ارتباط بسیار نزدیکی با ترکها داشته اند.

در ناحیه باسک در اسپانیای فعلی،که هزاران سال است ساکنانش برای استقلال خود می جنگند،کسانی زندگی میکنند که  زبانشان،جزو زبان های التصاقی است.در مورد انها نیز احتمال ارتباط با ترکها مطرح است.

در بررسی نوشتنه های هرودوت تاریخ نگار یونانی،نشان می دهد که بسیاری از اقوامی که در خاور میانه فعلی و فققاز زندگی می کرده اند،ترک بوده اند.ولی در ان زمان انها اسمهای دیگری داشته اند.اسامی ای مثل سوبارها،لولی ها،سیت ها،سارمت ها،الان ها،وغیره .

در ناحیه ترکیه فعلی،قبل از یونانی ها اقوامی زندگی میکرده اند که از نظر زبان ارتباط نزدیکی با زبان ترکی داشته اند.حتی دین یونانی ها که شامل یک خدا و تعدادی رب النوع بوده است از دین قدیم ترکها اقتباس شده است.دین ترکها، قبل از پذیرش اسلام، شامل خدای واحدی بود که تمام جهان را افریده  بود و توسط 17 رب النوع جهان را اداره میکرد..

.        بررسی تاریخ روسیه فعلی نشان میدهد که بسیاری از مطالب مربوط به تاریخ انها غیر واقعی است.بسیاری از لغات موجود در زبان انها قرض گرفته شده از زبان ترکها میباشد،و این امر خیلی قبل از قرن 4 میلادی اتفاق افتاده است.

در تعدادی بررسی تاریخی این نکته مطرح است که کسانی که اکنون ترک خوانده میشوند،در گذشته به اسامی دیگری می زیسته اند،و این احتمال را مطرح می کنند که انها در ناحیه خاورمیانه می زیسته اند.تمدن های درخشانی در ان مقاطع تاریخی بوجود اوده اند و به نقاط مختلف جهان مهاجرت کرده اند و در قرن 4 میلادی،عده ای از انها که در شرق می زیسته اند وبا اقوام شرق اختلاط  پیدا کرده بودند،به غرب هجوم اورده،وکشورگشائی جدیدی کرده،و حکومت های بزرگی را که ما می شناسیم ، بوجود اورده اند.

مجموعه مطالب بسیار مختصر فوق،می خواهد این را مطرح بکند که تاریخ ترک و ترکمن،باید دوباره نوشته شود و بررسی های بیشتر و بدون غرض در مورد ان انجام گردد،تا بتواند به بسیاری از سئوالات مطرح در تاریخ ترک پاسخ گوید.

 


0
8

حامد هاکان    ۰۱ مهر ۱۳۹۲
20

حامد    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
مرسی20000000000000000

عباس عباس    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
سلام مهربان ممنون خیلی قشنگه انسان گوشه ای از تاریخشو بودنه

javad    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
200000000000000

آرمین علی گروه آذربایجان    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
2000000000000000000000000

رضا امینی    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
20.داداش بیخیال روسیه بشیم بهتر نیس.ممنونمبازدید: 9201
نظرات: 836
بازدید: 2928
نظرات: 342
0
315
بازدید: 5727
نظرات: 250
بازدید: 3291
نظرات: 176
0
225
بازدید: 3219
نظرات: 238
بازدید: 3971
نظرات: 200
بازدید: 1530
نظرات: 216
بازدید: 2489
نظرات: 161
0
160
بازدید: 3345
نظرات: 140
0
158
بازدید: 4314
نظرات: 141
0
157
بازدید: 1912
نظرات: 156
0
137
بازدید: 2252
نظرات: 136
0
131
بازدید: 1963
نظرات: 126
0
125
بازدید: 1435
نظرات: 134
0
121