کشتار مردم ارومیه به دست ارمنی ها در اسفند 1296 - 91 سال پیش

ارسال توسط: ♥♥مــــــرتضــــــــــــی♥♥ تاریخ ارسال: ۲۹ شهریور ۱۳۹۲ دسته بندی: اجتماعي و جامعه»جامعه و قوانین (علوم انسانی) نظرات: 3 بازدید: 653
 مقدمه:

همه ساله ارامنه كشورمان به بهانه واهی كشتار ارامنه در 24 آوریل 1915 در حالی دست به تظاهرات و یكسری اعمال دیگر جهت محكوم نمودن این كشتار می‌زنند كه به هیچ وجه كشتارهای مورد ادعایشان صحت نداشته كه هیچ ، بلكه خود ارمنیان فجایع و جنایتهای متعددی را علیه تغییر ساختار سنتی منطقه قفقاز ، نسل كشی و قتل عام مسلمانان انجام داده‌اند كه متأسفانه تاكنون علیرغم كثرت منابع ، اسناد ، مدارك و شواهد دالی بر مظلومیت مسلمانان و شدت ستمگری ارمنیان ، به دلیل فقدان اطلاع رسانی گسترده و وجود برخی رقابتهای مذموم قومی میان ملتهای مسلمانان منطقه و از همه مهمتر حمایت بی دریغ رسانه‌ای جهان مسیحیت از تاریخ سازان و تاریخ جعلی نویسان ارمنی مسلمین در این ساحه هم مظلوم مانده و موفق به تنویر افكار جهان در رابطه با شدت و وسعت یاغیگریها و خونریزیهای ارامنه نگردیده است از آنجاییكه بهره‌گیری از شیوه‌های استدلالی بهترین و مؤثرترین راهكار دفاع از حریم اندیشه ، مبانی حقیقت و اصول عدالت می‌باشد لذا جهت تنویر افكار و تشریح حقایق هولناك دو قرن اخیر در مورد تبانی و همكاری ارامنه با روسها و نسل كشی و قتل عام مسلمانان بوسیله ارامنه بطور اجمالی بررسی و تببین می‌شود .

تجزیه قفقاز از ایران در اثر تبانی و همكاری ارامنه با روس‌ها :روسها كه نخستین سالهای قرن هیجدهم در آرزوی بدست آوردن آذربایجان و پس از آن كل ایران و رسیدن به سواحل خلیج فارس بودند همواره چشم طمع به قفقاز و آذربایجان دوخته بودند و مترصد فرصتی برای رسیدن به اهداف شوم و پلید خود بودند كه تصمیم به اضمحلال ساختار سنتی قفقاز و تركیب جمعیت مناطق مسلمان نشین ، انهدام تمدن اسلامی و جایگزینی آن با فرهنگ اسلام ـ ارتدوكس برآمدند برای نیل به اهداف خود تصمیم به استفاده از ارمنیهای خیانت پیشه كه نفرت شدیدی نسبت به مسلمانان داشتندگرفته و از راههای گوناگون ارامنه قفقاز ، روسیه ، ایران ، تركیه و دیگر نقاط را آلت دست خود قرار داده واز وجود آنان بهره بردند ، ‌ارامنه هم كه وطن و دولتی نداشتند باسوءاستفاده از فرصت بدست آمده برای دستیابی به هدف ایجاد دولت ارمنی در اراضی تاریخی آذربایجان به دست روسها و با حمایت آنان ، نوكری برای اربابان خود و سیاست كثیف اشغالگرانه آنان را همچون یك وظیفه ملی بجا آوردند .

تبانی و همكاری ارمنیان با روسها برای تجزیه قفقاز از ایران از عهد پطر كبیر شروع و در دوران سلطنت جانشینان وی از جمله كاترین دوم ادامه یافت تا اینكه در جنگهای ایران و روس تزاریسم در اثر خیانت ارامنه به مسلمانان و همدستی با تزار به هدف دیرین خود نائل شدند به جرأت می‌توان گفت كه اگر خیانت ارامنه ، ‌تبانی و همكاری آنان با اربابان روس خود نبود شاید هیچ وقت رشادت و پایمردی مسلمانان نمی‌شكست و خارهای این شكست در 12 اكتبر 1813 میلادی در قریه گلستان شكوفه نمی‌داد و لکه ننگین دهم فوریه 1828 ، تركمنچای به مردم ایران تحمیل نمی‌شد .

نظر به اینكه شرح این جنگها و چگونگی شكسته شدن پایداری و میهن دوستی مسلمانان قفقاز در اثر خیانت ارامنه در این سطور نمی‌گنجد فقط به نمونه‌ای بسنده می‌شود . سعید نفیسی می‌نویسد : « نرسس خلیفه ارمنیان با سپاهیان روسیه همدست بود و با ایشان وارد اچمیادزین شد و نفوذ روحانی فوق‌العاده او در میان ارمنیان آن سرزمین بسیار مؤثر شد و توانستند عده‌ای از ارمنیان را مسلّح كنند و آذوقه برای خود بدست بیاورند و از وضع سپاه ایران آگاه شوند . »

 و ناصر نجمی در كتاب ایران در میان طوفان می‌نویسد : « به گواهی تاریخ هم در ایروان و هم در تبریز به هنگام صعود سپاهیان روس اسقفهای ارمنی با سبدهای گل به استقبال متجاوزین شتافتند و ورود اجانب را شادباش گفتند » .

بدین گونه با وجود آنهمه رشادتها وطنخواهی مردم مسلمان قفقاز ، جنگهای ایران و روس با شكست نیروهای ایران پایان یافت و منجر به تحمیل قرار داد ننگین تركمنچای به ایران و از دست رفتن 17 ولایت ایران گردید . ولی دفاع مردانه ، غیرت و جوانمردی آذریهای مسلمان از جمله صفحات افتخار آفرین جنگهای ایران و روس به شمار می‌آید كه برای همیشه در یادها زنده خواهد ماند

مهاجرتهای سیاسی ارامنه ، دور خیز ارمنیان برای تشكیل كشوری در منطقه مسلمانان نشین :

با سقوط قفقاز كه به قیمت جان صدها هزار مسلمان تمام شد. روسها به ارامنه و دیگر مسیحیان منطقه اختیارات فراوانی دادند و از این تاریخ سیاست ارمنی كردن این ولایت مسلمان نشین آغاز شد و روسیه با بهانه كردن مواد 13 و 14 معاهده تركمنچای اقدام به كوچانیدن اجباری ارامنه از ایران و سایر كشور كرد بطوریكه فقط در كشورمان ایران « 35 هزار نفر از ارامنه شهرهای سلماس و ارومیه در پی تشویق و ]تهدید[ روسها به ارمنستان مهاجرت كردند به این ترتیب بود كه ارامنه پس از قرنها توانستند با جهان مسیحیت ارتباط برقرار كنند » .

بنابه نوشته استاد صمد سرداری نیا در كتاب «ایروان یك ولایت مسلمان نشین بود » : در « نخستین سالهای الحاق ولایت آن سوی ارس به قلمرو امپراطوری روسیه ، حكومت‌های خان ـ خانی لغو گردید . بسیاری از خان‌ها و سایر املاك آنها را مصادره كرد و سیاست ارمنی نشین كردن منطقه را اجرا نمود . روسها جهت تحقق بخشیدن به سیاست كوچ مسیحیان ایران ،‌ از هیچ اقدامی فروگذار نبودند بگونه‌ایكه الكساندر سرگیی یوویچ گریبایدوف فرستاده ویژه تزار در امور اجرایی معاهده تركمنچای و سفیر وقت روسیه در ایران حتی بی‌شرمانه خواستار خارج كردن زنان تازه مسلمان ، ارمنی و گرجی از عقد مسلمانان گردید . كه این فرمان موجب فوران خشم مردم تهران ، قتل گریبایدوف و ویرانی سفارت روسیه در 1244 هـ.ق (1828م) گردید . به این ترتیب از سال 1813 تا 1918 ، سالروز تشكیل جمهوری اول آذربایجان ، ‌مسلمانان قفقاز تحت تبعیضات نژاد پرستانه روسهای تزاری قرار گرفته و با زورگویی ،‌غارت وكشتار ارامنه مواجه شدند كه با حمایت دربار سن‌پترزبورگ عهده دار سمتهای عالی‌رتبه مناطق مسلمان نشین شده بودند و در طی این مدت دهها هزار ارمنی از ایران و عثمانی روانه قفقاز شدند و به همین ترتیب صدها هزار مسلمان قفقاز خانه و كاشانه خود را رها كرد و به كشورهای اسلامی منطقه مهاجرت كردند كه به علّت این مهاجرتها تركیب جمعیتی منطقه بطور فاحشی تغییر پیدا كرد . تزارها و ژنرالهای روس عوض می‌شدند ، اما سیاست تجاوزكارانه تزارسیم روس و نیات مكارانه نوكران ارمنی نشین تغییری پیدا نمی‌كرد . شوونیستهای ارمنی كه از نخستین سالهای قرن هجدهم از حمایت و پشتیبانی آشكار و پنهان روسیه تزاری برخوردار بودند برای تحقق بخشیدن به رویای جنون آمیز « ارمنستان بزرگ » پاكسازی اراضی مورد ادعا خود در قفقاز جنوبی از ساكنان بومی را هدف قرار داده و در سایه جنایات و قتل عامهای برنامه‌ریزی شده شان بیش از 2 میلیون آذربایجانی را از موطنشان تبعید كرده حدود 5/1 میلیون نفر را به قتل رسانده و مناطق مسكونی ، خانه و كاشانه و آثار دینی و تاریخی را با خاك یكسان كردند . مهاجرت صدها هزار ارمنی از ایران و تركیه به بخش‌ شمالی آذربایجان پس از انعقاد عهده نامه گلستان و تركمنچای ، كه منجر به مهاجرت صدها هزار ارمنی از ایران و تركیه به بخش شمالی آذربایجان پس از انعقاد عهده نامه گلستان و تركمنچای ، ‌كه منجر به الحاق این مناطق به روسیه تزاری گشت و اعطای امتیازات و حقوق تبعیض آمیز به آنان در مقایسه با ساكنان بومی ، باعث شد آذربایجانیها از هر جهت فشار و تبعیض قرار گیرند و باعث مهاجرت مسلمانان آن سوی ارس به داخل ایران كه نمی‌‌توانستند حكومت روس‌ها را تحمل كنند شد و از طرف دیگر موجب كوچ ارامنه از ایران به قلمرو روسیه می‌گشت .

سوء استفاده ارامنه از اصلاحات دولت عثمانی برای تجزیه آن و تحمیل جنگهای خونین به مسلمانان :

در حالیكه در بار تزار در سن‌پترزبورگ به برمولف خاطر نشان می‌سازد « مرگ یك مسلمان به معنای رفاه صد روس است » با ب عالی در قسطنطینه بدستور سلطان محمود دوم در صدد انجام اصلاحات اساسی برای رفاه حال تمامی شهروندان مسلمان و غیر مسلمان امپراطوری عثمانی است .

 در سال 1839 فرمانی تحت عنوان « خط شریف » صادر شد و به تمام اتباع امپراطوری صرف نظر از اینكه نژاد با مذهبشان چیست ، تأمین جانی و مالی كامل داده شد و بدنبال آن در سال 1856 نیز علیرغم تهاجمات شدید روسها به تمامیت ارضی عثمانی و تحریك گسترده اقوام این امپراطوری از جانب جاسوسان روس ، فرانسوی و انگلیسی فرمان جدیدی بنام « خط همایون » تصویب شد و به هم اتباع امپراطوری عثمانی آزادی و برابری كامل در قبال قانون داده شد و اجازه تشكیل شوراهای ایالتی به شهروندان مسیحی اعطا شد وحتی حقوق غیر مسلمانان در تصدی تمام مشاغل و مناسب به رسمیت شناخته شده . روند اصلاح طلبی درامپراطوری عثمانی در دسامبر 1876 با انتشار یك قانون اساسی آزادیخواهانه تكمیل شد . از طریق قوانین پارلمانی آزادی مطبوعات و اجتماعات برای همه اتباع عثمانی تضمین گردید . اما به رغم رسمیت یافتن حقوق و آزادیهای غیر مسلمانان و بویژه ارامنه ، نوع دیدگاه این قشر از امپراطوری عثمانی به هم میهنان مسلمانشان اصلاح نگردید . در واقع با توجه به اقدامات تفرقه انگیز قومی كه از جانب اعمال روسیه ، ملی‌گرایان تندرو ارمنی و دیگر دشمنان داخلی و خارجی عثمانی گرفت . اقوام غیر مسلمان این امپراطوری این بار نه برای رسیدن به تساوی حقوق با اقوام مسلمان بلكه برای تجزیه امپراطوری عثمانی جنگهای خونینی را بر مسلمین تحمیل كردند . آنچه توسط ارمنیان اتفاق افتاد یك قیام آزادیخواهانه نبود بلكه اینها با تجهیز روسها اقدام به تشكیل ستون پنجم فعالی در قلمروی امپراطوری عثمانی نمودن و كشتارهای خونینی را علیه مسلمانان هدایت واجرا كردند .

ارامنه به دلیل آشنایی با جغرافیا و شرایط اقلیمی منطقه با ورود به قشون روسیه خسارتهای جانی ، ‌مالی و ارزی قابل توجهی را بر عثمانیان وارد آورد .

بگونه‌ای كه « لوریس ملكیان » فرمانده ارمنی سپاه روس به دلیل شجاعتها و همچنین بی‌رحمی هائی كه در تصرف قلعه قارس و كشتار مسلمانان از خود نشان داد از تزار روس صلیب « سن‌ژرژ » و از ویلهم اول امپراطور آلمان « فرمان شایستگی » دریافت كرد . بدیت ترتیب ادامه حملات ارامنه به سپاه عثمانی و كشتار سازمان یافته مردم مسلمان این امپراطوری به پشتوانه كمكهای بی‌دریغ روسیه ، موجب مرگ شماری از غیر نظامیان مسلمان گردید . بطوریكه فقط در آستانه جنگ جهانی اول صدها هزار غیر نظامی مسلمان در مناطق شرقی و جنوب شرقی این امپراطوری توسط ارامنه به شهادت رسیدند.

قفقاز شاهد ننگین ‌ترین فاجعه بشری ، ارامنه در آرزوی ارمنستان بزرگ :
پس از تشكیل حزب داشناك ،‌ موسسین این حزب كه آن را با هدف ایجاد ارمنستان بزرگ تشكیل داده بوند و قصدشان در گام نخست ایجاد یك كشور ارمنی ، ‌مركب از ایالات شرق آناطولی و ایالت ایروان بود . در اواخر قرن نوزدهم ، چون در كشور عثمانی نتوانسته بودند در این راستا كاری انجام دهند لذا تمام نیروی خود را بكار بستند كه در قفقاز بتوانند با راه انداختن آشوب بخشی از برنامه‌های خود را پیاده كنند . داشناكها كه مترصد فرصتی بودند شكست ناوگان روسیه در جنگ 1905 از امپراطوری نه چندان قدرتمند ژاپن كه با اعتراضات مردمی علیه نظام واپسگرای تزار و دورانی از نا‌آرامی و آشوب در سراسر روسیه و بویژه قفقاز همراه بود ، این فرصت را پیش آورد . جنگهای قومی ، مذهبی میان مسلمانان و ارامنه قفقاز با دیگر شعله‌ور شد . این‌بار نیز همانند دفعات گذشته روسها به عنوان حاكمان منطقه ، ‌نه تنها از برقراری امنیت سرباز زدند بلكه با تجهیز و تشویق ارامنه ، به امواج دهشتناك كشتار و غارت مسلمانان و بویژه آذربایجان دامن زدند .

این كشتار و یكی از ننگین‌ترین فجایع بشری كه بوسیله ارمنیها انجام شد . ابتدا با حادثه ترور یك بازرگان متنفذ آذربایجانی در باكو در سال 1905 توسط داشناكهای ارمنی آغاز شد و سپس پس از انتشار این خبر تصادمات قومی ـ مذهبی خونینی در این شهر بوقوع پیوست و پس از آن آتش جنگ تمام منطقه را درنوردید بطوریكه 158 روستای آذربایجانی در حمله تروریستهای داشناك و هینچاك خاكستر شد و بیش از ده هزار از آذربایجانیها به قتل رسیدند .

شكست دولت قدرتمند روسیه تزاری از یك دولت ضعیف آن روزی ، مثل ژاپن ، در عین حال كه تعجب همگان را برانگیخت ، پوشالی بودن تشكیلات تزار را آشكار ساخت . بدین خاطر تزار با راه انداختن جنگ داخلی مابین اقوام مختلفی كه در داخل قلمرو روسیه زندگی می‌كردند سعی كرد خود را لاپوشانی كرده و بتواند به راحتی سلطنت كند . به همین منظور خلق‌ها در عین حال كه به یك چشم دیده نمی‌شدند حتی برای جداماندن از یكدیگر بطور مستقیم و غیر مستقیم علیه یكدیگر تحریك می‌شدند و در نتیجه تبلیغات دروغین تصورات غلطی از همدیگر پیدا می‌كردند . تزاریسم از این تفرقه‌اندازی و تصورات غلط پدید آوردن : تنها یك هدف داشت و آن ابقای حاكمیت خونین خود بود.

در جنگ ارامنه و مسلمانان در سال 1905 هر چند محرك دربار تزار بود ولی تندروی‌های داشناك‌ها و شتاب آنها در ایجاد ارمنستان بزرگ ، در بوجود آمدن این نوع درگیریهای خونین و فاجعه بار نقش عمده‌ای داشت . 
محمد سعید اردوبادی در كتاب « قانلی سنه‌لر » ( سالهای خونین ـ ترجمه رسول بؤیوك‌وند ) در زمینه آغاز این جنگ‌های خانمانسوز چنین می‌نویسد : با هر فكر و اندیشه‌ای بود ، ارمنی‌ها به فكر قیام علیه مسلمانان افتاده ،‌ به ترفندهای مختلفی را آغاز كرده بودند در دوم فوریه آقا رضا نامی از مسلمانان ، توسط كمیته ارمنیان ،‌ در میدن « قوبا » به قتل رسید ، با وقوع این فاجعه رقّت انگیز ، مسلمانان حیثیت ملی خود را تحقیر شده دیدند و بدین ترتیب آیا ممكن بود جلوی احساسات مسلمین را گرفت ! در حالی‌كه این گونه اعمال مسلمانان را بی‌نهایت ناراحت نموده و آنها را به هیجان آورده بود لكن از سوی سران آنان حكمی برای انتقال داده نشد . ولی بی‌گناه كشته شدن یك مسلمان زندانی ، به دست یك سالدات ارمنی‌ ،‌هنگام بردن برای بازجوئی و یا دیگر جنایات از این دست مسلمانان را بیشتر داغدار كرد . آن روز ، روز ششم فوریه كه جریان حوادث ، ما را به سوی دریای خون سوق داد ، آن روز، روزی بود . در حالیكه ارمنیان خواهان ایجاد آشوب بودند ، مسلمانان در حیرت و شگفتی فرورفته بودند نیروهای پلیس در این آشو‌ب‌ها نیز مداخله ننمودند . دامنه این ناآرامی‌ها به ایروان و نخجوان و شوشا كشیده شد . نهایتاً به گنجه و تفلیس نیز سرایت كرد . در این آشوب 128 روستای ارمنی نشین و 158 روستای آذری نشین مورد غارت و تخریب قرار گرفت . شمار كشته شدگان بین 3100 الی 10000 نفر تخمین ده شده است . تعداد آذریهای مقتول بیش از ارامنه بود .

خون مسلمانان سواحل دریاچه ارومیه را لاله گون می‌كند :

دراواخر قرن نوزدهم تعداد بیشتری از مسیونرهای مذهبی در آذربایجان غربی بویژه شهر ارومیه جهت پیاده كردن اهداف خاص خود اسكان شدند. این افراد كه عموماً از مسیحیان روسیه ، فرانسه ، انگلیس و آمریكا بودند سعی می‌كردند فعالیتهای خود را در قالب آموزش علوم دینی ، تدریس زبانهای خارجی و ارائه برخی خدمات عام المنفعه پوشش دهند . ولی در اصل می‌كوشیدند تا مسیحیان منطقه بویژه ارامنه در قالب تیمهای مسلح سازماندهی كنند . مسیونرهای مذهبی جهت نیل به مقاصد سیاسی خود ، ‌آشوریها ، ارامنه و مسیحی مهاجر را آلت دست خود قرار داده اقدام به تعلیم نظامی آنها برای اغتشاش گری كردند كه تحریكات ضد ایرانی و اسلامی همین مبشرین منجر به خونریزی و بلایای غیر قابل تصور گردید كه اگر تحریكات مداوم تقویت‌ مالی و معنوی آنان نبود هرگز مسیحیان ارومیه اندیشه ایجاد اختلاف بامسلمانان كه سالیان دراز با آنها در صلح و صفا زندگی می‌كردند نمی‌افتادند در پی تحریكات ضد انسانی این مسیونرها بود كه در 27 اسفند ماه 1296 هـ .ش (برابر با 17 مارس 1917) ارامنه و آشوریها با هدایت «نیكیتن » كنسول روسیه در ارومیه و « شت » رئیس مذهبی مسیونرهای آمریكا در این شهر ،‌ اقدام به قتل و غارت مسلمان نمودند بطوریكه در طول یك روز نزدیك به ده هزار مسلمانان در ارومیه و حومه آن بی‌رحمانه قتل عام شدند . پس از كشتارها مناطق غربی آذربایجان ایران دستخوش حملات ارمنیان گردید و در شهرهای سلماس ، ‌خوی و ماكو نیز هزاران مسلمان اعم از ترك و كرد و قربانی نسل كشی نفرت انگیز ارامنه شدند . در این فاجعه هم ارامنه ارمنستان در كنار این مسیونرهای خارجی قرار داشتند ؛ تعداد 3000 تن از داشناكها به رهبری آندرانیك در سال 1296 شمسی به سمت شهر خوی حركت كرده و آنجا را محاصره نمودند . آنها قصد قتل عامل مردم خوی را داشتند كه به كمك سپاه عثمانی عده‌ای كشته و جمعی دیگر مجبور به فرار شدند وبه این ترتیب شهر خوی از دست ارامنه خارج شد . احمد كسروی در كتاب « تاریخ هیجده ساله آذربایجان» دراین خصوص می‌نویسد : « روسیان همچنان بدرفتاری می نمودند و آشوریان و ارمنیان به پشتگرمی آنان بیدادگری بی‌اندازه میكردند و چون كسی بجلوگیری بر نمی‌خاست روز بروز بدی بیشتر می‌نمودند وهفته‌ای نمی‌گذشت كه چند كسی كشته نگردد و یك داستان ناگواری روی ندهد . گذشته از درون شهرها در بیرونها آنچه می‌خواستند دریغ نمی‌گفتند . یكدسته از ارمنیان از قفقاز گریخته و باینجا آمده و بهمدستی جیلوها راهزنی می‌كردند و اگر كسی دست باز می‌كرد او را می‌كشتند .»

اینگونه بود كه جنایتهای مسیحیان و بویژه ارامنه علیه مسلمانان آذربایجانی وبی‌توجهی‌های خفت‌بار مقامات وقت تهران ، آذربایجان كه به « طاووس شرق » مشهور بود به مرغی نیم سمبل تبدیل كرد . شهرهای مرند و خوی و سلماس و ارومیه و غیره مورد بی‌رحمترین هجومها قرار گرفت ، ارامنه قره‌داغ به پاس هم كیشی ، مسلمانان بی‌پناه و دست خالی را از دم تیغ می‌گذرانیدند . اینان شكم زن حامله را دریده و جنین را به تن بریده پدرش نصب می‌نمودند مسلمانان به بلایی بدتراز جنگهای صلیبی دچار شده بودند . طراحان ارمنستان بزرگ به هر قیمتی كه شده می‌‌خواستند طرحشان را پیاده كنند .

 كسروی در این باره ادامه می‌دهد : « امروز در این كشتار نزدیك به ده هزار تن از مردم بیگناه و از زنان و بچگان كشته گردید . مسیحیان از دمیده بامداد آغاز كرد ، تاراج و كشتار دریغ نمی گفتند و پس از نیمروز هم اگر چه با دستور متسر « شت » دست از كشتار برداشتند ولی باز تاراج در كار بود » .

و كسروی در آخر اینگونه می‌نویسد : « این داستانها چندان دلگداز است كه ما بهتر می‌دانیم ناگفته گذاریم و بگذریم » . اما به رغم همه این جنایات آنچه در نوشته‌های مدافعان ارامنه آمده است تحریف این حوادث می‌باشد این تحریفات كه عمدتاً از طرف انگلیسها اعمال می‌شود اهداف خاص خود را دنبال می‌كند . در حالی حكایت از مرگ نزدیك به 25 هزار ارمنی و آشوری در درگیریهای آذربایجان ایران دارد كه پس از انفعال قفقاز از ایران و مهاجرت آنان به روسیه تعداد مسیحیان این منطقه به شدت كاهش یافته بود و كشته شدن 25 هزار مسیحی به معنای مرگ تمام ارامنه و آشوریهای غرب دریاچه ارومیه است . موضوعی كه هرگز صحت نداشته و ندارد و واقعیات تاریخی عكس این را بازگو می‌كند . و در مقابل ارامنه آشوریها بدلیل حمایت مسیونرها، همكاری داشناكها و مسیحیان با روسیه از تعملیات نظامی لازم بهره برده بودند كه با شگردهای نظامی خود توانستند مسلمانان غافلگیر را براحتی به كشتار دهند كه قبرهای دسته جمعی مسلمانان آذربایجان موجود در اطراف شهرهای سلماس و ارومیه حكایت از فجایع ارامنه در حوالی دریاچه ارومیه دارد .

مسلمانان آذربایجان بزرگترین قربانی كشمش‌های قفقاز :

 انقلاب 1917 شوروی و جنگ داخلی متعاقب آن مثل هر جای دیگر این كشور ، آشوب و خونریزی فراوانی را در قفقاز به همراه آورد . نمایندگان سیاسی گرجی ، آذری و ارمنی در تفلیس حكومتی تشكیل داده و مستقل از مسكوبه اداره امور پرداختند ، اما دستیابی به استقلال در قفقاز جنوبی بهای گزافی داشت.

ارامنه كه نه تنها در هیچ نقطه قفقاز در اكثریت نبودند بلكه طبق نوشته « ترمیناسیان » از یك قلمرو مشخص نیز برخوردار نبودند حزب داشناك مشكل عدم قلمرو ملی را با روش‌های خشن و جنایتكارانه‌ای و با كمك استعمارگران بویژه انگلیس حل كردند . صدها هزار تن در كشتارهای اسفباری كه در سطح گسل، ملتهای ترك ، ارمنی و گرجی صورت می‌گیرد جان می‌بازند ، شواهد حكایت از آن دارد كه مسلمانان آذربایجان بزرگترین قربانی این كشمش‌ها هستند « داشناك‌ها كلیه روستاهای آذری نشین ایروان را با خاك یكسان كردند... در ولایت ایروان 211 روستای آذری نشین تخریب وصدها هزارقتل عام شدندوبه این ترتیب قریب به 300 هزار آذری ایروان به قتل رسیدند و با نهایت درماندگی خود را به مناطق ارمنی چون گنجه رساندند تنها گروه اندكی در سرزمین آبا و اجدادی خود ماندند . این حوادث كه دومین موج درگیری‌های ارمنی - آذری در قفقاز بود روابط آذری‌ها و ارامنه را به قدری تیره نمود كه دیگر به هیچ وجه مقدور نبود در اتحاد سه گانه حكومت فدرال قفقاز بتوانند در كتار هم بمانند و لذا این فدراسیون در 26 مه 1918 از هم پاشید و پس از آن سه جمهوری مستقل آذربایجان ،‌ارمنستان و گرجستان تشكیل شد . »

دراین فاجعه اسفبار هزاران نفر از مسلمانان قفقاز خانه و كاشانه خودرا رها كرده و آواره كوه و بیابان شدند در همین رابطه سید جعفر پیشه‌وری در خصوص مشاهدات خود چنین می‌نویسد « من وحشیگری داشناكها را در 18 مارس 1918 دیدم . در آن روز عده بیشماری از مردم بی‌گناه مخصوصاً ایرانیان بی‌طرفی را كه در كاروان سراها سوخته و ذغال شده بودند با چشم خود مشاهده كردم . از دیدن جنایاتی كه این مردم بی‌شعور بدون علت اساسی مرتكب شده بودند روان انسان عاصی می‌شد . »
ارامنه در 24 مارس شش روز بعد از مشاهدات پیشه وری به همراه روسها اقدام به خلع سلاح شبه نظامیان مسلمان كردند و دراین نبردها هزاران مسلمان به شهادت رسیدند پس از این مغلوبیت ، ‌باكو وضعیتی اسفبار بخود گرفت چرا كه دراین میان بلشویكها و داشناكها اقدام به قتل و غارت در محلات مسلمان نشین كردند .

به این ترتیب ایراوان و حومه آن كه عمدتاً مسلمان نشین بود از جمعیت مسلمان خالی شد .همزمان با ایروان مسلمانان شهرهای قارمس ،‌ اردهان ، بورچالو و آخاتسیخ نیز كشتار شدند. در این نسل كشی بی‌رحمانه بیش از 200 هزار مسلمان به شهادت رسیدند . درچنین شرایطی دیگر هیچ علقه‌ای میان مسلمانان برای باقیماندن در دولت قفقاز وجود نداشت بنابراین دولت موقت قفقاز جنوبی از هم پاشید كه این اتفاق ارامنه را بیش از پیش در حمله به اراضی جمهوری اول آذربایجان تشویق كردند .

در قره‌باغ ، فهم دینی و باور ملی مسلمانان اضمحلال می‌شود :

جمهوری اول آذربایجان پس از 19 ماه حیات در 27 آوریل 1920 با حمله نیروهای 60 هزار نفری ارتش به رهبری «سرگئی كیروف» سقوط كرده و پرچم اتحاد جماهیر شوروی درچنین روز سیاهی برفراز پارلمان ملی جمهوری اول آذربایجان نصب گردید و پنج ماه بعد جمهوری ارمنستان در دوم دسامبر با حمله بلشویكها سرنگون شد . با تصرف قفقاز توسط نظام شوراها و آغاز استیلای مخوف بلشویكها بحران قره‌باغ فروكش كرد و نهایت در 7 ژوئیه 1923 ،‌ایالت خود مختار «ناگورنو قره‌باغ »در تركیب جمهوری دوم آذربایجان واقع در جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی تأسیس شد. اما با عطای حق خود مختاری به ارامنه قره‌باغ و واگذاری بخش مسلمان نشین زنگه‌زور و شرق دریاچه سیوان به جمهوری شوروی ارمنستان حقوق مسلمانان آذربایجانی بصورت فاحشی نقض گردید و در مقابل هیچ حقوقی متقابلی برای مسلمانان مقیم ارمنستان در نظر گرفته نشد پس از شش دهه اختناق توأم با تنش‌های بعضاً خونین میان تركان و ارامنه در ایالت خود مختار قره‌باغ ، ‌بار دیگر با پیدایش سستی در اركان امپراطوری شوروی ، عفریت كشمشهای میان مسلمانان و ارامنه افراطی سراز قبر نفرت انگیز خویش برداشت.

 ارامنه از نوامبر سال 1987 به دنبال اظهارات تحریك كننده « آگابنگیان » مشاور ارمنی الاصل گورباچف ، آخرین دبیر كل شوروی ،‌ در برابر دولت باكو سر به شورش برداشتند ، یكسال بعد كشتارهای خونینی راعلیه مسلمانان ساكن قره‌باغ به عمل آوردند بطوریكه در 20 فوریه 1988 نمایندگان ارمنی مجلس محلی قره‌باغ بی‌اعتنا به مخالفت نمایندگان مسلمان ،‌الحاق قره‌باغ به ارمنستان را اعلام كردند . داشناكها برای اجرای مقاصد خود نیازمند جاری شدن خونهای بی‌گناهان بودند كه می‌بایست جهت آغاز درگیریهای نژادی در اسرع وقت بر زمین ریخته می‌شد بطوریكه حتی زلزله مخوف در شمال ارمنستان هم نتوانست وقفه‌ای در تندرویهای پان ارمنیستهاو داشناكها ایجاد كند .

از نکات قابل توجه زلزله شهر « اسپیتاك » اخباری بود كه در روزنامه‌های ماه دسامبر 1988 و ژانویه سال 1989 درشهر پراگ پایتخت جمهوری چكسلواكی سابق درج گردید و خشم و نفرت جهانیان را برانگیخت . امدادگران كشور مذكور كه با خود سگهای تربیت شده‌‌ای را به همراه داشتند متوجه بی‌قراری تعجب آور این سگها در مجاورت لوله قطور و طویلی می‌شوند كه در یك از مناطق زلزله زده به حال خود رها شده بود این امدادگران پس از بریدن لوله در درون اینها دهها جسد از نونهالان و كودكانی را پیدا می‌كنند كه در حال تعفن هستند با انتشار این خبر مشخص می‌شود كه این افراد كودكان بی‌گناه و معصوم مسلمان هستند كه از آغوش مادران خود توسط داشناكهای جنایتكار دزدیده شده‌اند . با آغاز سال 1989 ،‌ارامنه ارمنستان و قره‌باغ اقدام به قتل و غارت مسلمانان ساكن این مناطق كردند به دنبال این اقدام بیش از دویست هزار تن از مسلمانان مقیم ارمنستان بصورت مشقت بار ، مجبور به ترك خانه و كاشانه خود شدند. ودر قره باغ، مسلمانان غافلگیر شد و گروه گروه توسط ارامنه تندرو این ایالت سلاخی شدند و حادثه غم انگیز دیگر فاجعه 26 فوریه 1992 شهر خوجالی می‌باشد كه نقطه عطفی در جنایتهای سازمان یافته علیه بشریت محسوب می‌شود كه در این حادثه هزاران نفر از مسلمانان مظلومانه با حیوانیت تمام قتل عام شدند .ابعاد مختلف و نتایج این فاجعه انسانی قابل بیان نیست و تنها می‌توان از این بررسیها به عنوان « جستجوی سیاه » نام برد. در این قتل عام و نسل كشی 613 نفر از اهالی بی‌دفاع شهر خوجالی كشته شد . كه از این تعداد 106 نفر زن و 83 نفر كودك بودند 1275 نفر به اسارت در آمدند و 150 نفر هم مفقود شدند . طبق برخی قرائن و شواهد اعضای بدن برخی از این اسرا در اقدام جنایت بار دیگری در بازارهای غیر قانونی پیوند اعضا در اروپا به فروش رسیدند . 560 نفر از قربانیان تحت شكنجه كشته شده و اجساد برخی از آنها مثله شد . (5) 
اما جنایت ارامنه در خوجالی ، آخرین جنایت رژیم نژادپرست ایروان علیه مسلمانان آذربایجان نبود بلكه هنگام سقوط شهرهایی چون شوشا( 9-1992) لاچین (17 فوریه 1993) ، خارمون (21 فوریه 1992) ، ‌قوبادلی (31 اوت 1993) ،‌زنگیلان (6 آوریل1993) جبراییل (18 اوت 1993) ،‌آقدام (23 جولای 1993) نیز تكرار شد . بگونه‌ای كه تا كنون نزدیك به 25 هزار آذربایجانی شهید ، 5/1 میلیون نفر آواره و 20 درصد از خاك جمهوری آذربایجان توسط ارمینان اشغال شده است . بدین وسیله امروزه در قره‌باغ بسان فلسطین اساسی‌ترین و مهمترین رشته پیوند انسانی ما یعنی فهم دینی و باور ملی كه از آغاز زندگی تك‌تك‌ها با ما بوده دچار از هم پاشیدگی شده است . دو زخم عمیق جهان اسلام یعنی قره‌باغ در جهان ترك و فلسطین در جهان عرب یكی بدست مزدوران ارمنی دیگری صهیونیزم در حال نابود كردن كیفیت معنوی و تلقیات فكری ـ اجتماعی ما طراحی شده است . هر دو را عزیز شماریم و رهایی هر دو را مد نظر قرار دهیم . اما به رغم این جنایات آنچه كه در كتابها و مقاله‌ها مدافعان ارمنی آمده است تحریف حوادثی است كه بوقوع پیوسته است . دولتمردان ارمنی ابتدا سعی در انكار اكثر جنایات انجام داده خود بودند كه كم‌ كم زیر فشار جهان و وجدانهای منصف كم‌كم به جنایاتی در شهر خوجالی و امثالهم اعتراف كرده و در نهایت برخی از این آقایان با قضاوت هر چه تمام پیش كشیدن عقده‌های تاریخی خود از جمله شكست ارامنه در جنگ با عثمانی در سال 1915 قاتلین و مصوبین فجایع علیه مسلمانان را بسان قهرمانان ملی خود ارزش و بها دادند ولی لكه ننگ جنایات انجام شده و حمایت آنان از جنایت آفرینان تاابد در كارنامه آنان ثبت خواهد شد .

 زیر نوشت :

1- نوید آذربایجان - شماره مسلسل 133- مقاله « شهوت خون داشناك‌ها » 
2- آورندگان تزاریسم به آذربایجان


3- نوید آذربایجان – پیشین

4- مجموعه مقالات میر جعفر بیشه‌وری - رحیم رئیس نیا

5- هفته نامه آَراز -15 اسفند 1381 هـ.ش

کؤکو:ایشیق نشریه سی

0
7

عباس عباس    ۲۹ شهریور ۱۳۹۲
بله اخیرا کنسول ترکیه یه اراجیفی هم گفته بود/ عوض مسئولین بی رگ / مردم در مطبوعات و سایت ها جوابشو دادن

حامد هاکان    ۲۹ شهریور ۱۳۹۲
sozlarivin sozi yoxdiبازدید: 9201
نظرات: 836
بازدید: 2928
نظرات: 342
0
315
بازدید: 5727
نظرات: 250
بازدید: 3291
نظرات: 176
0
225
بازدید: 3219
نظرات: 238
بازدید: 3971
نظرات: 200
بازدید: 1530
نظرات: 216
بازدید: 2489
نظرات: 161
0
160
بازدید: 3345
نظرات: 140
0
158
بازدید: 4314
نظرات: 141
0
157
بازدید: 1912
نظرات: 156
0
137
بازدید: 2252
نظرات: 136
0
131
بازدید: 1963
نظرات: 126
0
125
بازدید: 1435
نظرات: 134
0
121