ایران بیستی عزیز - با توجه به درخواستهای زیاد همراهان همیشگی ایران 20 مبنی بر راه اندای مجدد سیستم پرداخت ، امکان پرداخت انلاین در سایت فراهم شده است . لطفا برای شارژ حساب خود به قسمت بالا صفحه موجودی - افزایش اعتباربیستک مراجعه کنید.

دنیای اعجاز‌آور گیاهان دارویی

ارسال توسط: احمد مهرورز تاریخ ارسال: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ دسته بندی: سرویسهای ایران 20»مقاله نظرات: 223 بازدید: 4303

 

انسان‌ها هزاران سال است که از برخی خواص گیاهان دارویی آگاهند و از آن‌ها برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌برند. در این گالری تصویری نگاهی داریم به دنیای عجیب گیاهان دارویی که ۱۵ هزار نوع آن در خطر انقراض قرار دارند.

 

طب سنتی و مدرن

انسان‌ها هزاران سال است که از برخی خواص گیاهان دارویی آگاهند و از آن‌ها برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. محققان سال‌هاست تلاش می‌کنند از خواص گیاهان دارویی در طب مدرن نیز استفاده کنند. در سال‌های گذشته متاسفانه براثر نابودی محیط زیست تقریبا ۱۵ هزار گونه گیاهان دارویی با خطر انقراض روبرو شده‌اند. تلاش‌هایی از سوی سازمان‌های حفاظت از محیط زیست برای نگهداری از این گنجینه طبیعی صورت گرفته است.

 

 

آلوئه ورا

تقریبا ۷۰ هزار نوع گیاه دارویی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از آن‌ها آلوئه ورا است که در حوزه دریای مدیترانه، خاورمیانه، آسیا و شمال آفریقا یافت می‌شود. نوع وحشی آن جزو گونه‌های حفاظت شده است. از برگ‌های آلوئه ورا برای ساختن کرم‌های بیماری‌های پوستی، سوختگی و آفتاب سوختگی استفاده می‌شود.

 

 

تنباکوی کوهی

تنباکوی کوهی در ارتفاعات اروپا، آسیا و آمریکا رشد می‌کند. تنباکوی کوهی جزء گونه‌های حفاظت شده است. از چای، پماد و روغن آن به عنوان دارو استفاده می‌شود. خواص تنباکوی کوهی برای ترمیم جراحات ماهیچه‌ای، کوفتگی و تقویت تنفس است. می‌گویند گوته، نویسنده مشهور آلمانی هنگامی که قلب‌اش درد می‌گرفت از چای تنباکوی کوهی برای تسکین استفاده می‌کرد.

 

 

کنگر، کنگر فرنگی (artichoke)

کنگر تنها استفاده غذایی ندارد، بلکه خواص دارویی آن از دیرهنگام نزد مصری‌ها و در رم باستان آشنا بوده است. خاصیت و قدرت واقعی کنگر اما در دهه‌۳۰ میلادی با کشف ماده ((Flavonid آشکار شد. کاشف آن (Albert von Szent-Gyِrgyi Nagyrapolt ) بود که بخاطر آن جایزه نوبل دریافت کرد. این ماده به ویتامین (P) معروف شد. از کنگر برای درمان بیماری‌های معده و روده استفاده می‌شود.

 

 

بولدو

بولدو درختی است به ارتفاع شش تا هشت متر که موطن اصلی آن در شیلی است. طمع آن بسیار تلخ است ولی برگ‌های این گیاه برای تقویت دستگاه هاضمه مفید است. باعث ترشح صفرا و دفع اوره می‌گردد و خواب آور است.

 

 

گزنه

گزنه تقریبا در سراسر جهان یافت می‌شود. لمس آن باعث احساس سوزش می‌شود، اما دارای خواص دارویی بسیار بالایی است. استعمال خارجی آن درموارد رماتیسم موفقیت آمیزبوده است. در مداوای پروستات و سنگ کلیه کاربرد دارد. این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سکرتین است که بهترین عامل برای به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده وکیسه صفرا است. خاصیت مهم دیگر آن کمک به ساخته شدن گلبول‌های سرخ است.

 

 

درخت جنسهیا جنسان (Ginseng)

ریشه درخت جنسهیا جنسان بیش از ۲ هزار سال است که در طب چینی کاربرد دارد. غربی‌ها در قرن بیستم با آن آشنا شدند. صادرات بی‌رویه آن، این گیاه را با خطر انقراض روبرو کرده است. چای جنسهیا جنسان برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با خستگی، استرس و سرما‌خوردگی مفید است.

 

 

گوارانا (Guaran)

درختی است که در منطقه آمازون می‌روید. در نزد قبائل بومی آمازون کاربرد دارویی داشته است. اکنون در برزیل از گوارنا یک نوع نوشیدنی با طعم شیرین ساخته می‌شود. قرص و پودر آن نیز وجود دارد. میو‌ه‌های قرمز این درخت دارای کافیین است که برای ناراحتی‌های معده و روده کاربرد دارد.

 

 

زنجفیل یا زنجبیل

گیاهی خوراکی که در هند و شرق آسیا از آن بعنوان ادویه استفاده می‌شود و دارای خواص دارویی است. در ایران باستان این گیاه با نام ژنگویر نیز شناخته شده بود. زنجفیل آشتها آور است و برای مقابله با سرماخوردگی، گلودرد و حالت تهوع کاربرد دارد. این گیاه تاثیر آرامبخشی بر روی دستگاه گوارشی دارد.

 

 

بابونه

اقوام اروپایی بابونه را گیاهی مقدس می‌پنداشتند. بابونه اکنون در سراسر جهان دیده می‌شود. چای بابونه آرامبخش است. روغن آن به خصوص برای پوست‌های شکننده و حساس بسیار مفید است و مصارفی برای ناراحتی معده و روده نیز دارد. چای بابونه آرام‌بخش است.

 

 

قاصدک

قاصدک در سراسر نیم‌کره شمالی پراکنده است. قاصدک خواص بسیار زیادی دارد و از دیرباز برای درمان بیماری‌های کبدی وکسیه صفرا. بیماری‌های کلیوی و همچنین کاهش کلسترول، درمان رماتیسم و نقرس استفاده داشته است.

 

 

گل ساعت

گیاهی است که در نواحی استوایی آفریقا و آمریکا رشد می‌کند. میوه ترش و شیرین آن با نام ماراکویا شناخته شده است. گل ساعت برای مداوای افسردگی، تشنج و اضطراب و اختلال در خواب بکار برده می‌شود.

 

 

خزنه

در محدوده دریای مدیترانه رشد می‌کند و تنها کاربرد ادویه ندارد، بلکه از گذشته‌های دور مصارف دارویی نیز داشته است. خزنه جلوی عرق‌کردن بیش از حد را می‌گیرد و برای مداوای گلو درد و عفونت لثه بکار برده می‌شود. خزنه در رفع اختلالات دستگاه گوارشی نیز کمک می‌کند.

 

 

بهار نارنج

مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای میگرنی را كاهش می‌‌دهد. بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می‌برد. بهار نارنج اشتها آور و ضد سرفه است و مشکل کم‌خوابی را نیز برطرف می‌کند.


0
250

مریم بانو    ۰۳ مرداد ۱۳۹۵
بسیار عالیییییییی

حسین قاسمی    ۱۹ اسفند ۱۳۹۴
20

آریا    ۰۸ دی ۱۳۹۴
عالی و مفید بود ممنونم20

نادر    ۱۳ شهریور ۱۳۹۴
ممنون

.........    ۱۶ مرداد ۱۳۹۴
20

یوسف آلپای    ۱۲ تیر ۱۳۹۴
20 گوزل بود

سیما عزیزی    ۰۳ تیر ۱۳۹۴
ممنون عالی بود

m    ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
مرسی تشکر........

m    ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
20

SAEED1000    ۲۵ آذر ۱۳۹۳
20

حسن شفیعی(حامد)    ۱۷ مهر ۱۳۹۳
عالی بود مرسی

رویا    ۰۱ مهر ۱۳۹۳
20

mani Manavi    ۰۱ مهر ۱۳۹۳
20

shiva00    ۱۳ شهریور ۱۳۹۳
20

سزار لبوس    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳

سزار لبوس    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳

سزار لبوس    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳

سزار لبوس    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳
20202020

سزار لبوس    ۱۱ شهریور ۱۳۹۳
20202020

baran    ۰۱ شهریور ۱۳۹۳
ممنون از انتخابتون ... 20

SaHBa LaJBaZ    ۰۸ تیر ۱۳۹۳
20

رضا رضایی    ۰۳ خرداد ۱۳۹۳
20

مارال پرستویی    ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
خیلی ممنون

تر نم    ۲۹ فروردین ۱۳۹۳
20

فرهاد    ۲۰ فروردین ۱۳۹۳
عالی بود احمد داداش

کیان حمیدی    ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
20

مهر بانو    ۱۴ بهمن ۱۳۹۲
20

رد پای احساس    ۱۳ بهمن ۱۳۹۲
20

Maloosak    ۱۱ دی ۱۳۹۲

raha kyian    ۲۴ آذر ۱۳۹۲
20

Nami    ۲۳ آذر ۱۳۹۲
200000000000000000000000000000000000000000

فرزانه برهانی    ۲۲ آذر ۱۳۹۲
202020

شادي (^_^)    ۲۱ آذر ۱۳۹۲
20

کیانا ا    ۲۱ آذر ۱۳۹۲
♥ 20 ممنون عــــــــالی

آیسان مسیح    ۰۱ آذر ۱۳۹۲
سپاس

نازیلا    ۲۵ آبان ۱۳۹۲
ممنونم

مرجان    ۰۵ آبان ۱۳۹۲
200000000000000000000000000000000

الهه    ۰۴ آبان ۱۳۹۲
ممنون

fateme    ۰۲ آبان ۱۳۹۲
عالي بود ممنون

ali2o20    ۱۶ مهر ۱۳۹۲
بسیار مفید ..... تشکر ....

هلیا    ۰۹ مهر ۱۳۹۲
20

لیلا    ۰۷ مهر ۱۳۹۲
20

erfan kh    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
عالي بود

ترانه میرزایی    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
واقعا عالی ..مثل همیشه :)

قاصدک اهورایی    ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
ممنونم مثل همیشه کارت بیسته2020

سوزان    ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
ممنون احمد عزیز

※ HODA ※ ※ HODA ※    ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
20

یاسمین *** هیچ ***    ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
20

امیر حیدری    ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
عالی بود بخصوص بهار نارنج .مرسی

محبوب ترین مقالات سرویسهای ایران 20»مقاله
بازدید: 7704
نظرات: 611
بازدید: 4059
نظرات: 278
0
284
بازدید: 3429
نظرات: 248
بازدید: 2937
نظرات: 209
0
198
بازدید: 4344
نظرات: 181
0
190
بازدید: 2786
نظرات: 158
0
178