مقالات جامع درباره تقلب

ارسال توسط: فقط خدا تاریخ ارسال: ۰۹ شهریور ۱۳۹۲ دسته بندی: تحصیل و یادگیری نظرات: 6 بازدید: 6856
مقاله جامع درباره ی تقلب

توضیحات مقاله:حرف دل-نظر علما درباره تقلب- در امتحان های ما معلم...- عوامل پدید اورنده تقلب-اشاره به تقلب-نکته مهم- عوامل پدید اورنده ان- تقلب بکنیم یا نکنیم؟-نشانه ی کسانی که در پی تقلب اند.

سلام همین چند روز پیش بود که امتحانات تمام شدند .سر جلسه امتحان  بعضی ها یواشکی تقلب میکردند جزوه باز میکردند و .... هم نگم بهتره چون چندش اور ترین صحنه، صحنه تقلب کردن دیگران از روی دیگریست.بگذریم امروزه مشاهده میکنیم، اگر تقلب شخصی را که به شما برگه ای حاوی جواب امتحان را میدهد قبول نکنی و دیگران متوجه شوند میخندند. یا میگویند : کاشکی من به جاش بودم-چه اشتباهی کرد نگرفت و ازاین جور حرفا.

بعضی وقتا تقلب کننده افتخار میکنه تقلب کرده و استاد یا دبیر نفهمیده!جای تاسف دارد.

بعضی ها راهکار های آن را منتشر میکنند در وب در روزنامه و ...! جای تاسف دارد.

در جامعه ای که افراد آن مسلمان اند واژه ی تقلب نباید جایی در ان داشته باشد.

چرا؟ چون تقلب نوعی از دروغ و حیله‌گری است که باعث ایجاد برتری ناعادلانه متقلب بر دیگران می‌شود. تقلب گونه‌ای از نقض قانون است. در قانون و حقوق کمتر از واژه تقلب استفاده می‌شود و بیشتر بعنوان کلاه‌برداری و فساد نام برده می‌شود. در دنیای ورزش نیز می‌توان به دوپینگ اشاره کرد که تقلب محسوب می‌شود و استفاده از آن غیر قانونی است.

چرا گناه است؟چون با این کار هم حق دیگری را ضایع کردید هم از کاغذی که از یک درخت یا هرچی به هر حال از قسمتی از درخت به وجود امده استفاده نادرست کردید و جوهر خودکار یا نوک مدادی را برای این کار به هدر دادید.

نکته ای که در هنگام امتحان به ان توجه داشته باشید: ((در امتحان های ما، معلم مراقب ما نیست. مراقب ما در جلسه ی امتحان خداست، او همه چیز را میبیند و ثبت و ضبط میکند.پس شما را به همان خدایی که می پرستید تقلب نکنید.))

***

آیت الله العظمی سید علی حسینی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان که در نجف اشرف به سر می برد، در پاسخ به پرسشی تاکید می کند که تقلب در هیچ جا جایز نیست.

متن پرسش درباره تقلب در امتحان و پاسخ های موجود در سایت اطلاع  رسانی آیت الله العظمی سیستانی به این شرح است:

سوال: آيا تقلب در امتحانات جایز است ؟

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی: تقلب در امتحان جايز نيست.

 

 آیا تقلب در امتحانات موجب تضییع حق دیگران است؟

بدون تردید تقلب در امتحان یك عمل ضد اخلاقى است كه عقل نیز بر قبیح بودن آن شهادت مى‏دهد و عملى كه عقلًا قبیح باشد شرعاً نیز ممنوع است. اما این كه تقلب در امتحان حق كسى را ضایع مى‏كند یا نه؟


اولًا: موجب تضییع مى‏شود چه این كه تقلب كننده به ناحق بر كسانى كه تقلب نكرده‏اند پیشى مى‏گیرد و به دروغ خود را با سوادتر از دیگران نشان مى‏دهد و این در موفقیت‏هاى بعدى مؤثر است.

ثانیاً: ضد اخلاقى بودن یك عمل مشروط به این نیست كه حقى را از دیگرى ضایع كند بلكه همین كه عملى مانع راه تكامل انسان باشد و عقل آن را قبیح بداند كافى است كه آن را ممنوع بدانیم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش كنیم و اما كسى كه مصمم به ترك این عمل باشد به نظر مى‏رسد كه با توجه به مشكلات جبران خاص این عمل یعنى، پس دادن نمره‏هایى كه با تقلب به دست آورده است، راهى جز استغفار و تصمیم جدى بر ترك عمل نیست و خداوند ارحم الراحمین است
.

مراجع دیگر
همه مراجع: تقلب در امتحان جایز نیست.

(1)
آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2197 آیت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608 آیت‏الله تبریزى، استفتاءات، س 1303 آیت‏الله سیستانى Sistani.org ،تقلب آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 2468 و دفتر: امام، آیت‏الله بهجت، آیت‏الله صافى، آیت‏الله نورى.

اشاره:

همه کسانی که به گونه ای با درس و مدرسه در ارتباطند، جمله «لطفاً نگاهتون به ورقة خودتون باشه» را شنیده اند. این جمله را همه معلمان موقع امتحان گرفتن مطرح می کنند. راستش را بخواهید، این جمله معنای محترمانه «هرگز تقلب نکنید» است.

تقلب چیست؟ تقلب، دغلی یا دغل کاری و به معنای دیگر، در کاری به نفع خود و به ضرر دیگری تصرف کردن است و در مواردی چون: امتحان، بازی، خرید و فروش، ... به کار گرفته می شود.

اما درباره تقلب در امتحان، سؤالات متعددی مطرح است که در این بخش به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

عوامل پدیدآوردنده تقلب

0.دشوار بودن امتحان

1. فراهم بودن شرایط تقلب

وقتی افراد به هر دلیل به دنبال کسب نمره دل خواه است، اگر نتواند آن را از راه صحیح به دست آورد و شرایطی مانند سخت گیر نبودن مراقب جلسه امتحان، فراهم باشد احتمال اقدام به تقلب زیاد است.

2. توقعات نادرست وخارج از ظرفیت افراد از سوی جامعه.

3. سهل انگاری در انجام تکالیف و مطالعه کم و بی دقت در ایام آموزش و در نتیجه، عدم آمادگی برای امتحان.

4. مشغول بودن افراد به کارهای غیردرسی و فرعی (بازی، تلویزیون، کامپیوتر و ...) به گونه ای که دقت مطالعه برای وی باقی نمی ماند.

5. نپذیرفتن شکست در امتحان به دلیل ترس از والدین یا به دلیل حفظ آبرو و موقعیت خویش در خانواده و هم کلاسی ها.

6. عقب ماندگی درسی و یادنگرفتن مواد آموزشی.

7. دست کم گرفتن امتحان و عادت به تقلب.

8. احساس برتری طلبی و شجاعت به دلیل انجام تقلب.

9. وجود عوامل روانی مانند: راحت طلبی، اضطراب، اعتماد به نفس پایین و کم بودن هوش و حافظه.

10. فقدان روش تربیتی صحیح در خانواده به همراه هرج و مرج در آن.

 

نشانه های افرادی که در پی تقلب هستند

معمولاً افرادی که ویژگی های زیر را دارند، بیش تر در پی تقلب هستند:

1. رفتارهای غیرصادقانه و دروغین دارند.

2. از راه های نادرست برای رسیدن به اهداف خویش استفاده می کنند.

3. به حقوق دیگران کم تر احترام می گذارند.

4. مسئولیت پذیر نمی باشند.

5. درشت گو می باشند و میل شدید به برتری نسبت به دیگران دارند.

6.در کیفشان باز است و کیف در نزدیک آنهاست.

7. در مکان های شلوغ مینشینند.هنگام بلند شدن معلم تکان های پی در پی میخورند.(قایم کردن تقلب)

8.با خودشان جا مدادی حمل میکنند.(حمل تقلب)

9. و هزاران هزار راه ها وعلامات دیگر

راه های کاهش تقلب

برای کاهش تقلب بایستی به چند محور اصلی توجه داشت:

1. باید علت اساسی تقلب را شناخت و درصدد برطرف کردن آن بود. به عبارت دیگر، وقتی که تقلب افراد مشخص شد، بایستی کوشید و مشخص کرد که چرا از بین راه های مختلف، تقلب را انتخاب کرده است؟! آیا به اندازه کافی درس نخوانده است؟ آیا عادت به تقلب دارد؟ آیا به امید کسب نمرة بالاتر بوده است؟ و ... در هرکدام از موارد، می توان راه کار ویژه آن را ارائه داد. مثلاً اگر علت تقلب، کسب نمرة بالاتر بوده است، بایستی افراد را توجیه نمود که خوب درس خواندن بسیار مهم تر از کسب نمرة بیش تر است و فایده های زیادتری هم در پی خواهد داشت.

2. از بین بردن زمینه های تسهیل تقلب

به افراد توضیح داده شود که تقلب، انتخاب صحیحی نیست و راه های دیگر وجود دارند که با آن می توانند نتایج بهتر و ماندگارتری را به دست آوردند. بایستی درست کاری مورد تشویق قرار گیرد و اهمیت تلاش درست کارانه و صادقانه در ذهن افراد نقش بندد. اگر مشکلی در زمینه یادگیری و مهارت های دیگر وجود دارد؛ بایستی بیش تر به آن توجه کرد و این مهارت ها را آموزش داد و آن ها را برای روز امتحان آماده ساخت و در نهایت، امتحان در عین وجود جو اعتماد و راحتی بایستی کنترل شده باشد که کسی سوء استفاده نکند.

3. خانواده و جامعه، انگیزة تقلب را در افراد ایجاد نکنند.

گاهی شرایط در خانه و محیط اموزشی به گونه ای است که به طور غیرمستقیم افراد را متمایل به تقلب می کند. محیط آکنده از رقابت برای گرفتن نمره بالا و تأکید زیاد بر برد و باخت، احتمال تقلب را زیاد می کند. ترس از آوردن نمره پایین و چشم و هم چشمی و توقعات غیرواقع بینانه از افراد نیز انگیزه تقلب را ایجاد می نماید. بنابراین با استفاده از شیوه هایی که احساس حقارت افراد را کاهش داده، اعتماد به نفس وی را افزایش می دهد و با توقعات واقع بینانه از افراد، می توان انگیزه تقلب را کاهش داد.


0
9

kianosh mohammadi    ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
چرت بود. تو ایرانیم تقلب نکنیم چه کار می تونیم کنیم درس که یاد نمی گیریم بزار حداقل پاسش کنیم.

ستاره درخشان    ۱۲ بهمن ۱۳۹۳
20

̶̶M̶̶A̶̶J̶̶I̶̶D̶̶ .    ۱۰ شهریور ۱۳۹۲
20

علی بر نا رفیقان شرم باد    ۱۰ شهریور ۱۳۹۲
مرسسسسسی

نادر ریش سفید    ۰۹ شهریور ۱۳۹۲
20ممنون

محبوب ترین مقالات تحصیل و یادگیری
بازدید: 1465
نظرات: 59
0
208
بازدید: 1593
نظرات: 128
0
181
بازدید: 1702
نظرات: 102
0
166