حق الله متعال بر بندگان

ارسال توسط: شا هرخ تاریخ ارسال: ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ دسته بندی: اعتقادات و مذهب نظرات: 82 بازدید: 2153


حق الله متعال بر بندگا
ن

حق الله متعال بر بندگان این است که بندگان او را به تنهائی عبادت نمایند و به همراه او هیچ شرکی نیاورند، زیرا تمام مخلوقات برای همین هدف آفریده شده‌اند و تمام انبیاء و کتابهای آسمانی نیز برای همین مقصد آمده‌اند.

الله متعال در سوره نساء می‌فرماید: وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً. (نساء: ۳۶)

الله را عبادت نمایید و به همراه اوچیزی را شریک نیاورید.

 

و در آیه‌ای دیگری از قرآن چنین فرموده است: وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْأِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ. (ذاریات : ۵۶)

ومن جن و انس را نیافریده‌ام مگربرای اینکه (مرا) عبادت کنند .

و در جای دیگر الله متعال می‌فرماید: وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِیَعْبُدُوا إِلَهاً وَاحِداً لا إِلَهَ إِلَّا هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ. (توبه: ۳۱)

و به آنها دستور داده نشده مگر اینکه الله یکتائی که بجز او دیگر معبود به حقی نیست را عبادت کنند، او منزه و پاک است از آنچه که شرک می‌آورند.

و در جای دیگر از قرآن شریف الله عزوجل می‌فرماید: وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِیَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ حُنَفَاءَ وَیُقِیمُوا الصَّلاةَ وَیُؤْتُوا الزَّکَاةَ وَذَلِکَ دِینُ الْقَیِّمَةِ. (بینه: ۵)

و به آنها دستور داده نشده مگر اینکه دین خود را برای او خالص نمایند و نماز را برپا دارند و زکات را پرداخت نمایند زیرا دین پایدار و ارزشمند همین است .

و در سوره انبیاء، الله متعال می‌فرماید: وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیْهِ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ. (أنبیاء: ۲۵)

و ما قبل از تو (ای محمد) هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر اینکه به او وحی شده است که همانا بجز من دیگر معبود به حقی نیست پس فقط مرا عبادت کنید.

و نیز در سوره عنکبوت الله عزوجل فرموده است: یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ أَرْضِی وَاسِعَةٌ فَإِیَّایَ فَاعْبُدُونِ. (عنکبوت: ۵۶)

ای بندگان مؤمن من همانا زمین من گشاده است (یعنی اگر در منطقه‌ای نتوانستید که مرا عبادت نمایید هجرت کنید و به جای بروید که بتوانید) فقط مرا عبادت نمایید.

و در سوره نحل الله متعال چنین فرموده است: وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ. (نحل: ۳۶)

و در هر امت پیامبری را فرستادیم (تا به آنها بگویند) که الله را عبادت کنید و از طاغوت (بتان و هر آنچه که از حد بندگیش متجاوز نموده) پرهیز نمایید.

از معاذ بن جبل رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: یا معاذ أتدری ما حقُّ الله على العباد؟ قال: الله ورسوله أعلم. قال: أن یعبدوه ولا یشرکوا به شیئاً، أتدری ما حقهم علیه؟ قال: الله ورسولُه أعلم. قال: أن لا یعذبهم.

ای معاذ آیا می‌دانی که حق الله بر بندگان چیست؟ (معاذ) گفت: الله و رسولش دانا تراند. رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند: حق الله بر بندگان این است که او را عبادت کنند و چیزی را با او شریک نگردانند. سپس رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: آیا می‌دانی که حق بندگان بر الله چیست؟ (معاذ) گفت: الله و رسولش دانا تراند. (رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند: حق بندگان بر الله این است که آنها راعذاب ندهد. (این روایت صحیح را بخاری و مسلم روایت نموده‌اند.)

و از جابر رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: ثنتان موجبتان. قال رجل: یا رسول الله ما الموجبتان؟ قال: من مات لا یُشرک بالله شیئاً دخل الجنة، ومن مات یُشرک بالله شیئاً دخل النار.

دو چیز واجب گرداننده‌اند فردی گفت: ای رسول الله آن دو واجب کننده کدام‌اند؟ رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: هر کس در حالی مرد که به الله چیزی را شرک نیاورده است اوب ه بهشت خواهد رفت و هر کس در حالی مرد که چیزی را با الله شریک می‌نموده است او به جهنم خواهد رفت .(این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

و از عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روایت است که فردی گفت ای رسول الله کدام گناه از همه در نزد الله بزرگ تر است؟ رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: أن تدعو مع الله نداً وهو خلقَک.

اینکه به همراه الله شریک را بخوانی و عبادت کنی و در حالی که او (به تنهائی) ترا آفریده است .(این روایت صحیح رابخاری و مسلم روایت نموده‌اند)

از انس رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: ثلاثٌ من کُنَّ فیه وجَد حلاوةَ الإیمان: أن یکونَ اللهُ ورسولُه أحبَّ إلیه مما سواهما، وأن یُحبَّ المرءَ لا یُحبه إلا لله، وأن یَکره أن یعودَ فی الکفرِ بعد أن أنقذه الله منه کما یَکرهُ أن یُقذَفَ فی النار.

سه چیز است که اگر در کسی یافت شد او مزه ایمان را چشیده است: ۱ـ اینکه الله و رسولش در نزد او از دیگران محبوبتر باشد. ۲ـ و این فرد را فقط برای الله دوست بدارد. ۳ـ و اینکه ناپسند بدار از اینکه به کفر برگردد بعد از اینکه الله او را از آن نجات داده است همانگونه که ناپسند می‌دارد از اینکه در آتش انداخته شود. (این روایت صحیح رابخاری و مسلم روایت نموده‌اند)

.
آری خوانندگان عزیز و گرامی؛ هر گناهی را که فرد مرتکب می‌شود بخشش آن به خواست الله متعال بستگی دارد هر کسی را که بخواهد می‌بخشد و هر کسی راکه بخواهد عذاب می‌دهد؛ بجز شرک که الله متعال آن را هر گزنمی بخشد مگر اینکه فرد پیش از مرگ از آن توبه کند.

الله متعال در این‌باره می‌فرماید: إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَنْ یَشَاءُ. (نسا: ۴۸)

همانا الله متعال نمی‌بخشد اینکه به او شرک آورده شود و می‌بخشد علاوه از شرک (دیگر گناهان) را برای هر کس که به خواهد.

از عن عباده بن صامت رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم در حالی که جمعی از یارانش در اطرافشان بودند فرمودند: بایعونی على أن لا تُشرکوا بالله شیئاً، ولا تَسرقوا، ولا تَزْنوا، ولا تقتلوا أولادَکم، ولا تأتوا ببهتان تفترونه بین أیدیکم وأرجلکم، ولا تعصوا فی معروفٍ. فمن وفىَّ منکم فأجره على الله، ومن أصابَ من ذلک شیئاً فعُوقِب به فی الدنیا، فهو کفَّارة له، ومن أصاب من ذلک شیئاً ثم ستره الله علیه فی الدنیا، فهو إلى الله إن شاءَ عفا عنه وإن شاء عاقبَهُ، فبایعناه على ذلک.

بیایید و با من بر این بیعت نمایید؛ که به همراه الله چیزی را شریک نیاورید، اسراف نکنید، زنا نکنید، فرزندانتان را نکشید، و یکدیگر را تهمت (فحشا) نزنید، و در کارهای نیک نافرکانی نکنید، سپس هرکس از شما به این امور پایبندی نمود اجر و مزدش بر الله است، و هر کس یکی از اینها را مرتکب شد و در دنیا سزا داده شد پس این سزا برایش کفاره است، و هرکس یکی از این گناهان را مرتکب شد و سپس الله او را در دنیا پوشاند (و کسی از گناهش با خبر نکرد) پس آن به دست الله است اگر بخواهد آن را معاف کند و اگر هم بخواهد سزا دهد ،(عباده بن صامت رضی الله عنه) می‌فرماید: ما بر همین شرط با ایشان بیعت نموده‌ایم این روایت صحیح رابخاری و مسلم روایت نموده‌اند.)

.

آری دوستان عزیز و گرامی؛ شرک گناهی است که تمام اعمال نیک انسان را بر باد نموده و مانع می‌شود از اینکه انسان از اجر و ثواب اخروی آنها بهره‌مند شود.

الله متعال در این‌باره می‌فرماید: وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْکَ وَإِلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکَ لَئِنْ أَشْرَکْتَ لَیَحْبَطَنَّ عَمَلُکَ وَلَتَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ. (زمر: ۶۵)

و همانا بسوی من تو و پیامبرانی پیش از تو وحی شده است که اگر شرک کردی یقینا عملت بر باد خواهد شد و قطعا از زیانکاران خواهد گشت.

و نیزالله متعال می‌فرماید: وَلَوْ أَشْرَکُوا لَحَبِطَ عَنْهُمْ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ. ( أنعام: ۸۸)

و اگر شرک کنند از (اعمال) آنها هر آنچه را که بودند انجام می‌دادند بر باد خواهدگشت.

و در جای دیگر الله متعال می‌فرماید: وَمَنْ یَکْفُرْ بِالْأِیمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ. (مائده: ۵)

و هر کس به ایمان کفر بورزد قطعا عملش بر باد شده و در حالی که او در آخرت از زیانکاران خواهد بود.

و در آیه‌ای دیگری الله متعال می‌فرماید: وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُوراً. (فرقان: ۲۳)

و به هر عملی که انجام داده‌اند مى‌پردازیم و آن را [چون] گردى پراکنده مى‌سازیم.

انس بنِ مالک رضی الله عنه می‌فرماید: رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: إنَّ اللهَ لا یَظلِمُ مؤمناً حَسَنةً؛ یُعطِی بها فی الدُّنیا، ویَجزِی بها فی الآخِرَةِ، وأمَّا الکافِرُ فیُطْعَمُ بحسناتِ ما عَمِلَ بها للهِ فی الدُّنیا، حتى إذا أفضى إلى الآخِرةِ لم تَکُنْ لهُ حسنَةٌ یُجْزَى بها.

همانا الله به هیچ مؤمنی نسبت به هیچ نیکی ظلم نمی‌کند در دنیا به این مؤمن خیر وب رکت داده می‌شود و در آخرت نیز به او اجر و ثواب داده می‌شود ولی کافر هر کاری که برای الله در دنیا انجام داده است در مقابل به او خوراک و بهره‌مندی از دنیا داده می‌شود تا اینکه زمانی که به آخرت می‌رسد هیچ نیکی ندارد که در مقابل به او پاداشی داده شود. (این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

ابوهریره رضی الله عنه می‌فرماید: رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: لا یَجتَمِعُ الإیمانُ والکُفرُ فی قلبِ امرئٍ.

ایمان (واقعی) و کفر در دل شخصی جمع نمی‌گردد. (این روایت صحیح در سلسله احادیث صحیحه شماره: ۱۰۵۰ آمده است.)

آری تمام کسانی که به نوعی گرفتار شرک شده‌اند این را باید بدانند که پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در قیامت فقط برای گنه کاران موّحدین یعنی کسانی که بدون شرک از دنیا رفته اند شفاعت خواهد نمود و مشرکین را شفاعت نخواهد نمود.

ابوهریره رضی الله عنه می‌فرماید: رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: لکلِّ نبی دعوةٌ مُستجابةٌ، فتعجَّلَ کلُّ نبیٍّ دعوتَه، وإنی اختبأتُ دعوتی شفاعةً لأمتی یومَ القیامة، فهی نائلةٌ إن شاء الله من ماتَ من أمتی لا یُشرک بالله شیئاً.

برای هر پیامبری یک دعای (ویژه‌ای) است که پذیرفته می‌شود، هر پیامبری عجله نموده و از دعای (ویژه‌اش در دنیا) استفاده نموده است ولی من دعای (ویژه‌ام) را مخفی نموده و از آن برای شفاعت امتم در روز قیامت استفاده خواهم نمود و شفاعتم ان شاء الله شامل هر کسی که از امتم که بمیرد و به‌همراه الله چیزی را شرک نیاورده باشد خواهد شد. (این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

ابن عباس رضی الله عنه می‌فرماید: رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:  أُعطیتُ الشَّفاعة؛ وهی نائلةٌ من لا یُشرک بالله شیئاً.

به من (حق) شفاعت (نمودن) داده شده است و این شفاعت شامل حال هر کسی که به‌همراه الله چیزی را شرک نیاوره باشد خواهد شد. (این حدیث را ابن أبی عاصم در (السنة)روایت نموده، و استاد آلبانی آن را در تخریج: ۸۰۳ صحیح قرار داده است.)

ابوهریره رضی الله عنه می‌فرماید: رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: أسعدُ الناسِ بشفاعتی یومَ القیامةِ؛ من قال لا إله إلا الله، خالِصاً من قلبه.

مسحق‌ترین افراد به شفاعتم در روز قیامت کسی است که (لا اله الا الله) را مخلصانه و از ته دل گفته باشد. (این روایت صحیح را بخاری روایت نموده است.)

اسلام در دفاع از توحید می‌جنگد و می‌خواهد تا انسانها را از پرستش بندگان به سوی پرستش پروردگار سوق داده و از ایمان به طاغوت به سوی ایمان به معبود به حق و یکتا ببرد.

الله متعال در این‌باره می‌فرماید: وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَیَکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَإِنَّ اللَّهَ بِمَا یَعْمَلُونَ بَصِیرٌ. (أنفال: ۳۹)

و با آنها بجنگید تا که فتنه‌ای باقی نماند و تمام دین فقط از آن الله گردد، پس اگر باز آمدند همانا الله نسبت به آنچه انجام می‌دهند بسیار بیناست.

و در جای دیگر الله متعال در این‌باره می‌فرماید: قَاتِلُوا الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلا بِالْیَوْمِ الْآخِرِ وَلا یُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَلا یَدِینُونَ دِینَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ حَتَّى یُعْطُوا الْجِزْیَةَ عَنْ یَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ. (توبه: ۲۹)

بجنگید با آن دسته از اهل کتاب(یهود و نصاری) که نه به الله ایمان می آورند و نه هم به روز قیامت، و نه آنچه را که الله و رسولش حرام قرار داده حرام می دانند و نه هم متدین به دین حق اند؛ تا اینکه خوار وذلیل با دست خودشان جزیه پرداخت نمایند.

و در آیه‌ای دیگر الله متعال در این‌باره فرموده است: فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ. (بقره: ۲۵۶)

پس هر کس که به طاغوت کفر می‌ورزد و به الله ایمان می‌آورد قطعا او به دستگیره محکمی که قطع شدنی نیست را محکم گرفته است و الله کاملا شنوا و بی‌نهایت داناست .

ابن عمر رضی الله عنهما می‌فرماید: رسولَ الله صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: أُمِرتُ أن أقاتلَ الناسَ حتى یشهدوا أن لا إله إلا الله، وأن محمداً رسولُ الله، ویُقیموا الصلاةَ، ویُؤتوا الزکاةَ، فإذا فعلوا ذلک عَصَمُوا منی دماءَهُم وأموالَهم إلا بحقِّ الإسلام، وحسابُهم على الله.

به من دستور داده شده است تا با مردم بجنگم تا اینکه گواهی دهند که بجز الله دیگر معبود به حقی نیست و یقینا محمد پیامبر الله است، و نماز را بر پا دارند و زکات را پرداهت نمایند و چون این اعمال را انجام دهند خون‌هایشان واموالشان را از من بجز حق اسلامی که به آنها تعلق می‌گیرد محفوظ داشته‌اند و حساب درونی آنها بر الله است. (این روایت صحیح را بخاری و مسلم روایت نموده‌اند.)

ابو هریره رضی الله عنه می‌فرماید: رسولَ الله صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: أُمرتُ أن أقاتلَ الناسَ حتى یشهدوا أن لا إله إلا الله، ویؤمنوا بِی وبما جِئتُ به، فإذا فعلوا ذلک عَصَمُوا منی دماءَهم وأموالَهُم إلا بحقها، وحسابُهم على الله .

به من دستور داده شده است تا با مردم بجنگم تا اینکه گواهی دهند که بجز الله دیگر معبود به حقی نیست و به من (محمد) و به آنچه که من آورده ام ایمان بیاورند، و چون این اعمال را انجام دهند خون‌هایشان و اموالشان را از من بجز حقی که به آنها تعلق می‌گیرد محفوظ داشته‌اند و حساب درونی آنها بر الله است. (این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

ابو مالک أشجعی، از پدرش روایت نموده که ایشان فرمودند: رسولَ الله صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: من وحَّدَ اللهَ تعالى، وکفرَ بما یُعبَدُ من دونه، حُرِّمَ مالُه ودمُه، وحسابُه على الله عزّوجلّ.

هرکس الله متعال را به یکتائی عبادت و پرستش نمود و به هر آنچه غیر از او عبادت و پرستش می‌شوند کفر و انکار نمود (گرفتن) مال و (ریختن) خونش حرام قرار داده شده است و محاسبه درونی او با الله عزوجل می‌باشد. (این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

.

از آنجای که ما برای عبادت الله متعال آفریده شده‌ایم و باید فقط او را عبادت کنیم لذا باید این عبادت خالصانه و برابر با دستور او باشد لذا علماء رحمهم الله می‌فرمایند از قرآن و سنت این بدست می‌آید که شرائط یک عبادت درست و صحیح دو چیز است:

۱ـ عبادت باید خالصانه و برای رضای الله متعال و بدور از شرک و ریا انجام شود، وگرنه آن عبادت باطل و بدون اجر بوده، بلکه برعکس باعث کفر و گناه برای فرد می‌گردد، در این‌باره الله متعال می‌فرماید: فَمَنْ کَانَ یَرْجُوا لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صَالِحاً وَلا یُشْرِکْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَداً. (کهف: ۱۱۰)

پس هر کس امیدوار ملاقات با پروردگارش است پس باید که کردار نیک انجام داده و در عبادت پروردگارش کسی را به‌همراه او شریک نیاورد.

و در جای دیگر الله متعال می‌فرماید: إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِینَةً لَهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَیُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً. (کهف: ۷)

همانا هر آنچه ما بر روی این زمین قرار داده‌ایم برای زیبائی و زینت آن است و تا اینکه ما این (انسان)ها را آزمایش کنیم که کدام یک از اینها نیک کردار و درست کارتراست.

و در آیه‌ای دیگر چنین فرموده است: الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً. (ملک: ۲)

(الله) ذاتی است که مرگ و زندگی را آفرید تا شما را آزمایش نماید که کدام یک از شما نیک کردار و درست کارتراست .

ازمحمود بن لبید رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: إن أخوفَ ما أخافُ علیکم الشرکَ الأصغر. قالوا: وما الشرکُ الأصغرُ یا رسولَ الله صلی الله علیه و آله وسلم ؟ قال: الریاء؛ یقول الله عزوجل إذا جزى الناسَ بأعمالهم: اذهبوا إلى الذین کنتم تُراؤون فی الدنیا، فانظروا هل تجدون عندهم جزاء.

همانا از آنچه از همه بیشتر بر شما می‌ترسم شرک اصغر (کوچکتر) است (صحابه) عرض کردند: ای رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم شرک اصغر چیست؟ (رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند: ریا است، زمانی که الله عزوجل پاداش اعمال را می‌دهد به ریاکاران می‌گوید: بروید بنزد کسانی که در دنیا برای آنها ریاکاری می‌کردید و آنجا نگاه کنید که آیا در نزد آنان پاداشی را می‌بیند؟ (این روایت صحیح در مسند احمد و دیگر کتب وصحیح الترغیب والترهیب: ۲۹ آمده است.)

ازابوهریره، رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: قال الله عزوجل: أنا أغنى الشرکاء عن الشرک، فمن عملَ لی عملاً أشرک فیه غیری فأنا منه بریء، وهو للذی أشرکَ.

الله عزوجل فرموده: من از بی نیازترین شریکان در شراکت هستم پس هر کسی که عملی را برای من انجام داد و در آن غیر مرا شریک نمود من از آن بیزارم و آن عمل برای کسی است که با من شریک قرار داده شده است . (این روایت صحیح در ابن ماجه و دیگر کتب وصحیح الترغیب والترهیب: ۳۱ آمده است.)

و از ابوسعید بن أبی فضاله رضی الله عنه روایت است که ایشان فرمودند من از رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم شنیدم که می‌فرمایند فرمودند: إذا جمع الله الأولین والآخرین لیوم القیامة؛ لیوم لا ریب فیه، نادى مُنادٍ: من کان أشرکَ فی عمله لله أحداً، فلیطلُب ثوابَه من عنده، فإن اللهَ أغنى الشرکاءِ عن الشرک.

هنگامی که الله همه (انسانها) را از اول تا به آخر برای روز قیامت جمع کند همان روزی که در آن هیچ شک و تردیدی نیست، اعلان کننده‌ای اعلان می‌نماید: هر کس که در عملی که باید تنها برای الله انجام می‌شد شرک نموده است پس باید به نزد همان کس رفته و اجر و ثوابش را از نزد او طلب نماید زیرا قطعا الله از بی‌نیازترین شریکان از شراکت است . این روایت صحیح در ابن ماجه، ترمذی، ابن حبان وصحیح الترغیب والترهیب: ۳۰ آمده است.)

۲ـ دومین شرط هر عبادت این است که برابر با شرعی یعنی دستورات الله و رسول باشد در باره رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرماید: من عمل عملا لیس علیه امرنا فهو رد.

هر کس کار و عملی را انجام دهد که برابر با دستورات (دین) ما نباشد آن مردود است .(این روایت صحیح را مسلم روایت نموده است.)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
برگرفته و ترجمه شده با اندک اضافه و کمی از کتاب (حُقوقٌ وواجباتٌ شَرَعَها اللهُ للعِباد)

0
80

هادی گروه آذربایجان    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20

ღ❤ღﺣﺎﻣﺪღ❤ღ    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20 ممنون

Aliasadi    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
202020

اریکا مهدوی    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20

arezo    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20

اریکا مهدوی    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20000000000000

سودا فرهمند    ۰۷ اسفند ۱۳۹۲
20 مرسی

میسی شاهرخ

هدی شایگان    ۰۵ اسفند ۱۳۹۲
20ممنون

شیرین    ۰۵ اسفند ۱۳۹۲
20 ..

ابوالفضل    ۰۴ اسفند ۱۳۹۲
20

محبوبه محبوب    ۰۴ اسفند ۱۳۹۲
2020

پرستو الهی من لی غیرک    ۰۴ اسفند ۱۳۹۲
ممنون ادعونی استجبلکم

مرضیه    ۰۴ اسفند ۱۳۹۲
20

نسترن مدیر شبکه بوشهر    ۰۳ اسفند ۱۳۹۲
20

میترا اااا    ۰۳ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

زهرا    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

Yas Shab    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

parsaparsa2 parsai    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
احسنت اما حوصلت قابل تقدریه

ياسمن    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
مطالب طولانی بود یه خورده ولی مفید و باارزش بود..ممنون از دعوتت

پاشا (نخل زرین)    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون دوست عزیز

دختر تنهایی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

حمید دانش    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

alma7 .....    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

مجتبی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

پارمیس سعیدی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
2000

پوریا سالخورد    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20*thank you

عطرین خانوم ;;)    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون عالی 20

م_____ح_____م_____د    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
سپاس دوست من

محمود    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

میترا امامی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

سما    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

محمد صفا    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
3پا3

قهرمان زربی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

مهدی م    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20 ممنون

لیلی احمدی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون 20000000

شادي (^_^)    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20 ممنون شاهرخ جان .

آزاد.e    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
200

سلما ن    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
سپاس عالي بود

Gol    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
thanks

سارا    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

سارا عباس زاده    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20ممنون

Sahar    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون

حامد ج    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

یوشیتا سنگ صبور    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون داداشم 2000000

رضا تایسان    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

رسول موی تای گروه م ح ر    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
ممنون خیلی زیبا بود...اجرت با اولین مفسر قران

ریکا بابلی    ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
20

محبوب ترین مقالات اعتقادات و مذهب
بازدید: 2439
نظرات: 87
0
78
بازدید: 2407
نظرات: 68
0
62
بازدید: 2094
نظرات: 28
0
23
بازدید: 2138
نظرات: 27
0
20
بازدید: 1371
نظرات: 21
0
19
بازدید: 1047
نظرات: 16
0
15
بازدید: 1067
نظرات: 8
0
12
بازدید: 1583
نظرات: 11
3
10
بازدید: 2971
نظرات: 11
0
10
بازدید: 1656
نظرات: 10
0
9
بازدید: 1571
نظرات: 11
0
8